SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szef KRRiT wiedział

Niekonstytucyjny zapis w ustawie

Przewodniczący KRRiT Juliusz Braun podziela zarzuty RPO co do niekonstytucyjności zapisów ustawy o radiofonii i telewizji dotyczących abonamentu. Według niego uchyla je rządowy projekt noweli.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył przepisy ustawy o radiofonii i telewizji dotyczące abonamentu do Trybunału Konstytucyjnego. Jego zdaniem, niezgodne z konstytucją jest m.in. prawo KRRiT do określenia opłat z tytułu posiadania odbiorników.

Prof. Andrzej Zoll uważa też, że abonament jest w istocie daniną publiczną i charakteryzuje się cechami właściwymi dla podatków. Ustawa o radiofonii i telewizji nie spełnia tymczasem - zaznacza - konstytucyjnych wymogów nakładania takiej daniny.

"Faktycznie, nowa konstytucja wprowadza pewne nowe zasady dotyczące danin publicznych, a abonament jest niewątpliwe daniną publiczną" - powiedział w środę Braun. Przyznał, że ustawa o rtv wymaga dostosowania do nowej konstytucji w taki sposób - jak mówił - żeby upoważnienie dla Rady było zawarte w pewnych ramach.

"Nie ma przeszkód, aby KRRiT określała wysokość co roku, natomiast musi w ustawie być napisane w jakich granicach" - uważa Braun. Takie wymogi spełnia według niego rządowy projekt noweli ustawy o rtv.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szef KRRiT wiedział

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl