SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szef Polskiego Radia "kłamcą lustracyjnym"

Prezes publicznego Radia Lublin Jan Nowacki jest "kłamcą lustracyjnym"

Prezes publicznego Radia Lublin Jan Nowacki jest "kłamcą lustracyjnym" - uznał Sąd Lustracyjny I instancji, po trwającym od końca marca tajnym procesie. Lustrowany zapowiada apelację od tego orzeczenia.

Zarzut "kłamstwa lustracyjnego" postawiony Nowackiemu przez Rzecznika Interesu Publicznego, dotyczy związków Nowackiego z SB z lat 70. Wiadomo, że w aktach sprawy zachowała się teczka personalna lustrowanego.

Sam Nowacki mówił na początku procesu, że nigdy nie był tajnym współpracownikiem SB. Nie widział też powodów, by podawać się do dymisji z powodu oskarżenia. Decyzja o ewentualnej dymisji Nowackiego jest w rękach rady nadzorczej tego radia.

Już raz prezes publicznego radia - w Koszalinie, Ryszard Zalewski - został w 2002 r. prawomocnie uznany za "kłamcę lustracyjnego". Po wyroku zwolniono go z funkcji.

Teoretycznie przedstawiciel mediów publicznych nie musi tracić funkcji, nawet jeżeli ostatecznie będzie uznany za "kłamcę lustracyjnego" - zależy to od woli powołujących na daną funkcję (czyli w tym przypadku rady nadzorczej radia).

Osoba prawomocnie uznana za "kłamcę lustracyjnego" przez 10 lat nie może pełnić niektórych funkcji publicznych - ale tylko tych, do których pełnienia są ustawowo wymagane wysokie kwalifikacje moralne (np. sędzia, prokurator). Żadna ustawa nie stawia zaś takich formalnych wymogów prezesowi radia.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szef Polskiego Radia "kłamcą lustracyjnym"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl