SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

T-Mobile protestuje przeciw ugodzie MAiC ze Sferią. „Z tych częstotliwości będzie korzystał Polkomtel”

T-Mobile Polska zastanawia się nad złożeniem pozwu arbitrażowego przeciw ugodzie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji ze Sferią, w ramach której spółka otrzymała pakiet częstotliwości z zakresu 800 MHz. Zdaniem T-Mobile będzie z nich korzystał Polkomtel.

Miroslav Rakowski

Miroslav Rakowski

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przekazało Sferii na pięć lat pakiet 5 MHz z zakresu 800 MHz przeznaczonych na szerokopasmowy internet, żeby spółka wycofała z Trybunału Arbitrażowego w Paryżu skargę na przetarg sprzed 10 lat dotyczący częstotliwości 850 MHz. Sferia nie mogła wtedy z nich korzystać, ponieważ zakłócało to system komunikacji kolejowej.

MAiC podkreślił, że dzięki ugodzie uniknął wypłacenia operatorowi odszkodowania, które mogło wynieść nawet 1,5 mld zł. Jednak zdaniem Miroslava Rakowskiego, prezesa T-Mobile Polska, nastąpiło w ten sposób transferowanie państwowego majątku do prywatnego podmiotu, na które w Czechach (skąd pochodzi Rakowski) mówi się „tunel”.

Miroslav Rakowski zwraca uwagę, że Urząd Komunikacji Elektronicznej wycenia 5 MHz z zakresu 800 MHz na minimum 250 mln zł (aukcja dotycząca 30 MHz z tego zakresu, uszczuplonych o pakiet przekazany Sferii, jest właśnie rozpoczynana przez UKE). Tymczasem eksperci MAiC oszacowali, że przekazane Sferii pasmo warte jest tylko 163 mln zł. - Spółka otrzymała je więc znacznie taniej i to bez żadnych zobowiązań inwestycyjnych, które na pewno będą obligatoryjne dla podmiotów startujących w aukcji - ocenia Rakowski na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”.

>>> Polkomtel zarzuca UKE faworyzowanie konkurencji w aukcji na pasmo 800 MHz

Według prezesa T-Mobile Polska z pasma otrzymanego przez Sferię w praktyce będzie korzystał Polkomtel, mimo że formalnie spółki nie są ze sobą związane, po tym jak jesienią ub.r. swoje udział w Sferii sprzedał Zygmunt Solorz-Żak (więcej na ten temat). Rakowski zauważa jednak, że w grudniu ub.r. kontrolowany przez Solorza-Żaka NFI Midas podpisał ze Sferią umowę zobowiązującą grupę Midas do dostarczenia Sferii sieci telekomunikacyjnej, natomiast Sferię - w przypadku uzyskania prawa do dysponowania częstotliwościami umożliwiającymi świadczenie usług w technologii LTE - do hurtowej sprzedaży Midasowi tych pasm i usług. - A zatem operator sieci Plus będzie miał dostęp do częstotliwości bez jakiegokolwiek zobowiązania inwestycyjnego - uważa prezes -Mobile Polska.

>>> T-Mobile: Polkomtel chce wywrzeć presję na UKE i UOKiK

W tej sytuacji Miroslav Rakowski nie wyklucza, że jego firma skieruje tę sprawę do arbitrażu międzynarodowego. - Widzę, że postępowanie Sferii było skuteczne. Nasze roszczenia z pewnością będą wyższe - zapowiada Rakowski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: T-Mobile protestuje przeciw ugodzie MAiC ze Sferią. „Z tych częstotliwości będzie korzystał Polkomtel”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
@bezczelny
Trzymam kciuki za Sferię.
odpowiedź
User
WstawajZenek
Nie rozumiem tu czegoś. Skoro Ministerstwo oddaje pasmo warte 163 mln zł w zamian za odstąpienie od procesu, który może go kosztować 1,5 mld zł, to chyba dobrze robi ? Jako podatnik nie widzę tu żadnego "tunelu". Chyba że pan Rakowski nie rozróżnia miliardów i milionów, jak pewien minister finansów ;-)
odpowiedź