SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tani Internet dla edukacji

ZwolnieNIE z VAT dotyczy usług dostępu do Internetu wykonywanych na rzecz uczniów, studentów, szkolnych placówek oświatowych, instytutów naukowych PAN, a także użytkowników indywidualnych

Jedno z przegłosowanych przez Sejm  zwolnień z VAT dotyczy usług dostępu do Internetu wykonywanych na rzecz uczniów, studentów, szkolnych placówek oświatowych, instytutów naukowych PAN, a także użytkowników indywidualnych. Przepisy dotyczące tej kwestii budzą jednak tak wiele wątpliwości, że wymagają gruntownej przeróbki. Według rządowego projektu ustawy o VAT usługi polegające na umożliwieniu dostępu do Internetu miały być opodatkowane.

Jak tłumaczono, takie są wymogi UE. Przepisy wspólnotowe nie zawierają jednak wspólnych rozwiązań co do opodatkowania tego typu czynności. Nie można więc mówić, że przyjęte na razie u nas zwolnienie jest niezgodne z unijnymi dyrektywami. Poprawka odpowiada rozwiązaniom UE, a konkretnie art. 13 (A) (1) (i) VI dyrektywy, który mówi o zwolnieniach w poszczególnych państwach. Obejmują one usługi służące realizacji ważnych celów społecznych. Należy jednak pamiętać, że VI dyrektywa mówi jedynie o usługach wykonywanych przez szkoły czy placówki oświatowe, a nie, tak jak u nas, na rzecz tych podmiotów, a przy okazji także na rzecz uczniów i studentów.

Powstaje zatem wątpliwość: czy zwolnienie wiążące się ze świadczeniem usług dostępu do Internetu na rzecz takich placówek, a nie przez nie, w ogóle jest dopuszczalne. W tym zakresie niewątpliwie występuje pewna zgodność z normami unijnymi, twierdzi Michalik. Co gorsza, nikt u nas takich niuansów nie zauważa. Tymczasem mogą się one okazać bardzo istotne.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tani Internet dla edukacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl