SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Technologia 5G w drugiej fazie testów, pierwsze sieci nowej generacji w 2020 roku

Rozpoczęła się druga faza prób związanych z budową i funkcjonowaniem połączeń internetowych w technologii 5G. Obecne testy dotyczą weryfikacji rozwiązań technicznych. Według zapowiedzi pierwsze komercyjne usługi 5G mają wejść na rynek w 2020 r. i zdaniem ekspertów zasadniczo zmienią sposób korzystania z urządzeń połączonych z siecią.

 

Article

Projekt dostarczenia konsumentom na całym świecie szybkiej transmisji danych podzielony jest na trzy etapy: weryfikacja kluczowych technologii, weryfikacja rozwiązań technicznych i weryfikacja gotowego systemu. Obecnie projekt wszedł w fazę weryfikacji rozwiązań technicznych.

Uczestnicy drugiej fazy testów skupią się na weryfikacji czterech głównych technologii: 5G NR@Sub-6GHz, 5G NR@mmWave, masowa komunikacja pomiędzy maszynami (mMTC) i ultra niezawodna komunikacja o niskim opóźnieniu (uRLLC).

Testy obejmują wiele różnych scenariuszy np. nagłego, masowego przyłączenia się użytkowników do sieci czy też problemów z zasilaniem niektórych stacji bazowych. Sprawdzane będą także możliwości hybrydowego dostarczania sygnału w częstotliwościach poniżej 6GHz i w technologii mikrofalowej.

Wśród firm uczestniczących w testach jest m.in. chiński koncern ZTE. Dostarczył on do badań nową stację bazową pracującą w zakresie 3.5GHz, w której szerokość pasma wynosi 200 MHz. W Pekinie trwają już testy jej zasięgu oraz wydajności. W zakresie rozwiązań mmWave firma ZTE zaprezentowała swoją najnowszą stację bazową pracującą w zakresie 26 GHz, która umożliwia użytkownikom pobieranie danych z prędkością do 16 Gb/s.

Według prognoz pierwsze komercyjne sieci wykorzystujące 5G będą gotowe do działania w 2020 r. Zdaniem Adama Getki, product menagera w ZTE Polska zmienią one znacząco sposób wykorzystywania urządzeń przenośnych przez użytkowników.

- Dzieli nas już tylko krok od tego, aby nasze telefony stały się zupełnie inne, a czas oczekiwania na pobranie danych przestał niemal zupełnie istnieć - podkreśla Adama Getka. - Telefony nie będą musiały mieć zainstalowanych aplikacji, bo szybkie łącze pozwoli trzymać je w chmurze. Całkowicie zmieni się zatem sposób korzystania ze smartfonów i konsumowania cyfrowych treści. Co więcej, dzięki technologii 5G mobilne pobieranie danych z prędkością 1 Gb/s, a nawet wyższą, stanie się rzeczywistością. Dodatkowo, takie sieci obsłużą ogromną liczbę urządzeń „internetu rzeczy”. Komunikacja z kamerą zainstalowaną w domu, ekspresem do kawy czy bramą wjazdową stanie się codzienną rzeczywistością. Czeka nas także znaczące przyśpieszenie prac nad autonomicznymi samochodami. Te będą mogły otrzymywać ogromne ilości danych z serwerów zewnętrznych, zamiast obrabiać wszystkie dane lokalnie - zapowiada ekspert z ZTE.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Technologia 5G w drugiej fazie testów, pierwsze sieci nowej generacji w 2020 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl