SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tele2 wchodzi na rynek

Jeszcze w tym roku może pojawić się w Polsce pierwszy wirtualny operator telefonii komórkowej. Chce nim zostać firma Tele2.

Tele 2 liczy na współpracę z Polską Telefonią Cyfrową.

Tele2 chciałoby hurtowo kupować od PTC usługi, a następnie sprzedawać je pod własną marką klientom detalicznym. Na taką działalność firma dostała zezwolenie kilka lat temu. Teraz szybko chce wejść na rynek ze swoją ofertą. Urząd Komunikacji Elektronicznej na wniosek Tele2 Polska wszczął z urzędu postępowanie, w wyniku którego może wydać decyzję, która umożliwi spółce współpracę z PTC - informuje "Rzeczpospolita".

Formalny wniosek na piśmie od Tele2 wpłynął do PTC 10 stycznia. Tymczasem już 13 stycznia Tele2 zwróciło się z wnioskiem do UKE o wydanie decyzji administracyjnej. - PTC w swym piśmie z wyjaśnieniami zwraca uwagę, że od chwili otrzymania wniosku nie upłynęło wymagane prawem 90 dni - mówi "Rz" Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE. Natomiast Tele2 twierdzi, że już dwa lata temu ustnie złożyło wniosek do PTC. Ale poprzednie prawo było nieprecyzyjne, obecne wymaga wniosku na piśmie. - Dlatego poprosimy Tele2 o wyjaśnienia, a potem podejmiemy decyzję, czy postępowanie kontynuować, czy umorzyć - mówi nam rzecznik UKE.

Z nieoficjalnych informacji "Rz" wynika, że PTC uznała propozycję Tele2 za bardzo interesującą i zaczęła z firmą rozmowy. - To projekt kompletny - usłyszyła "Rz" od osoby, która zna sprawę.

Tele2 nie jest jedynym chętnym, który chciałby być takim operatorem w sieci PTC. W styczniu w mediach pojawiły się informacje, że PTC jest bliska podpisania umowy z P4 w sprawie udostępnienia sieci klientom tej spółki. Umowy do tej pory nie podpisano, choć ją wynegocjowano. Z informacji przekazanych wiosną 2005 r. przez P4, spółkę, która wygrała przetarg na czwartego operatora komórkowego w Polsce, wynikało, że Tele2 ma z tą firmą podpisany list intencyjny w sprawie bycia operatorem wirtualnym.

W Polsce ponad 60 firm ma zezwolenia, aby być wirtualnym operatorem komórkowym. Żadna nie rozpoczęła działalności. Trzej działający na rynku operatorzy nie kwapili się do wpuszczenia konkurentów do swojej sieci i podpisania umów. Potencjalni konkurenci byli bezradni, bo regulator do niedawna nie mógł zmusić operatorów posiadających sieć do jej udostępnienia innym.

Teraz projekt Tele2 ma spore szanse na realizację. Firmie sprzyja nowe prawo telekomunikacyjne. Poza tym UKE oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznały, że trzej działający w Polsce operatorzy komórkowi mają pozycję dominującą. Gdyby pojawił się nowy operator, konkurencja na rynku zaostrzyłaby się.

Na zachodnich rynkach pojawienie się operatorów wirtualnych powodowało spadek cen usług, bo rosła konkurencja. Według danych Komisji Europejskiej w Wielkiej Brytanii działa 50 wirtualnych telekomów, w Szwecji - 20, Finlandii - 11, a np. w Danii 24. We Francji jest dziewięć takich firm. Tele2 działa w ten sposób w wielu krajach zachodnich. We Francji jest wirtualnym operatorem w sieci Orange.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tele2 wchodzi na rynek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl