SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telefony powodują raka mózgu?

Powszechne użytkowanie telefonów komórkowych nie wpłynęło na wzrost liczby nowotworów mózgu - wynika z badań przeprowadzonych w krajach skandynawskich, o których pisze "Journal of the National Cancer Institute".

Jak donoszą duńscy naukowcy, od połowy lat 90. XX wieku, kiedy liczba użytkowników telefonów komórkowych gwałtownie wzrosła, nie zaobserwowano więcej przypadków raka mózgu niż przed wprowadzeniem komórek na rynek.

Badacze przeanalizowali ponad 59,5 tys. przypadków nowotworów zdiagnozowanych w latach 1974-2003 u osób w wieku 20-79 lat. W ciągu tego czasu zachorowalność na glejaka u mężczyzn wzrastała stopniowo o 0,5 proc. rocznie, a u kobiet o 0,2 proc. rocznie. Z kolei liczba przypadków oponiaka każdego roku zwiększała się odpowiednio o 0,8 proc. i 3,8 proc. Większą zachorowalność wśród kobiet naukowcy tłumaczą wiekiem badanych (60-79 lat).

Isabelle Deltour z Duńskiego Towarzystwa ds. Walki z Rakiem zaznacza, że na razie wiadomo tylko tyle, że na rozwój raka mózgu potrzeba więcej niż 10 lat ekspozycji na fale elektromagnetyczne emitowane przez telefony komórkowe.

"Nie zmienia to faktu, że guzy mózgu rozwijają się bardzo długo, więc niezbędne są kolejne badania wykonane po upływie dłuższego czasu, by móc przekonać się o rzeczywistym ryzyku" - mówią badacze.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telefony powodują raka mózgu?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl