SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telewizja cyfrowa faktem

KRRiT ma już częstotliwości dla telewizji cyfrowej.

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty - Witold Graboś przekazał wczoraj, pismem skierowanym do Przewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - Danuty Waniek, kanały telewizyjne dla dwóch multipleksów przewidzianych do uruchomienia w pierwszym etapie wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej. Jest to element realizacji "Strategii przejścia z techniki analogowej na cyfrową w zakresie telewizji naziemnej" przyjętej przez Radę Ministrów 4 maja br - poinformował Wirtualnemedia.pl, Rafał Rastawicki, rzecznik przewodniczącej KRRiT.

 Jak dodał "GW" Rafał Rastawicki przekazane pasma obejmują Warszawę oraz pięć miast w Wielkopolsce (Poznań, Kalisz, Konin, Piłę i Gniezno). Stanowią one część tzw. wyspowego planu uruchomienia telewizji cyfrowej. Plan ów polega na tym, że cyfrowe nadawanie uruchamia się najpierw w kilku większych aglomeracjach, a następnie - w miarę zwalniania kolejnych częstotliwości - jego zasięg rozszerza się na resztę kraju.

Rada ma jednak twardy orzech do zgryzienia w dwóch zasadniczych kwestiach. Pierwsza z nich: wydać koncesję na cyfrowe częstotliwości nadawcom (jak np. TVN czy TV4) czy operatorom (jak np. TP EmiTel czy Polski Operator Telewizyjny założony przez Polsat i TVN)?

Drugi problem dotyczy miejsca TVP w cyfrowym eterze: czy nadawca publiczny ma ubiegać się o nowe pasma na równi z nadawcami komercyjnymi? A może z uwagi na swój charakter powinien być traktowany preferencyjnie? Do tej pory w Krajowej Radzie przeważali zwolennicy tego drugiego wariantu. Danuta Waniek, szefowa KRRiT, powtarzała, że nowe technologie nie mogą oznaczać marginalizacji TVP. Dlatego nadawcy komercyjni zaczęli głośno powtarzać, w tym na łamach "Pulsu Biznesu", że przyznanie cyfrowych pasm telewizji publicznej poza konkursem będzie oznaczało wojnę prawną z nadawcami prywatnymi. - W okolicach sierpnia KRRiT wypracuje tryb ubiegania się o te częstotliwości - powiedział "GW" rzecznik przewodniczącej Rady.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja cyfrowa faktem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl