SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telewizja RTL 7 ukarana

Nieistniejąca telewizja RTL 7 ma zapłacić karę - zdecydował sąd w Gdańsku

25 tys. złotych zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych ma zapłacić 27-letniemu Arturowi Balińskiemu z Gdańska telewizja RTL7 - zdecydował we wtorek Sąd Apelacyjny w Gdańsku, podtrzymując w ten sposób orzeczenie sądu niższej instancji. Wyrok jest prawomocny - informuje PAP.

W czterokrotnie nadanym programie o skinach mężczyzna został niesłusznie pokazany jako członek tej subkultury.

Od wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku z kwietnia 2003 r. odwołały się obie strony.
W opinii gdańskiego Sądu Apelacyjnego, bezsporne jest, że reportaż telewizyjny, oprócz prawa do wizerunku, naruszył również cześć i dobre imię mieszkańca Gdańska. Dowodem na to jest przede wszystkim fragment programu, który bezpośrednio poprzedza pokazanie postaci powoda.

"Mówi się w nim o tym, że gdy jest kolejna bójka, to skini traktują takie zdarzenie jako 'wyrwanie chwasta', idą wtedy, rozglądają się i szukają nowej ofiary. W takim kontekście sfilmowanie powoda maszerującego ulicą z ogoloną głową i rozglądającego się po niej, pozwala jednoznacznie twierdzić, że odbiorca mógł zaliczyć powoda do negatywnie ocenianej grupy skinów" - powiedziała w uzasadnieniu przewodnicząca składu sędziowskiego Bogusława Sieruga.

Dodatkowo RTL7 ma opublikować przeprosiny na łamach lokalnego wydania "Gazety Wyborczej". Gdański sąd uchylił też zaskarżoną przez powoda zapłatę części kosztów procesu.

"To dobry wyrok, który może być ostrzeżeniem dla mediów, że nie mogą bezkarnie naruszać godności innych osób" - powiedział dziennikarzom pełnomocnik powoda Roman Nowosielski. Dodał, że wraz z odsetkami zadośćuczynienie wyniesie ok. 40 tys. zł.

Stroną pozwaną w gdańskim procesie była RTL7 S.A. & CIE SECS z siedzibą w Luksemburgu. Istniejącą w Polsce stację RTL7, która należała do luksemburskiego koncernu, kupiła w grudniu 2001 r. grupa ITI, właściciel telewizji TVN. Na bazie RTL7 powstał nowy kanał ITI - TVN7.

Reportaż RTL7 o trójmiejskim środowisku skinów został pokazany w programie "Zoom" i "Extra Zoom" między październikiem a grudniem 1999 r. W materiale skini mówili wprost m.in. o swojej nienawiści do cudzoziemców. Demonstrowali swój kult siły i agresji.

W filmie podano też, że ulubionym miejscem spotkań skinów jest Długi Targ w centrum Gdańska. Wówczas kamera w zwolnionym tempie pokazała przez kilka sekund Balińskiego. Gdańszczanin był krótko ostrzyżony, bo właśnie wrócił z rejsu marynarskiego z tropików, gdzie długich włosów nie nosi się z powodów higienicznych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja RTL 7 ukarana

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl