SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TFI wypracowały 230 mln zł zysku netto

Towarzystwa funduszy inwestycyjnych wypracowały w 2005 roku 230 mln zł zysku netto, wobec 140,7 mln zł rok wcześniej.

Oznacza to wzrost o 64,2 % licząc rok do roku. To zdecydowanie najlepszy wynik w historii polskiego rynku powierników - wynika z raportu Analizy Online.

Dane nie obejmują wyników TFI AIG, Opera i trzech najmniejszych TFI.

Na koniec grudnia 2005 roku łączna wartość środków powierzonych funduszom inwestycyjnym przekroczyła 77 mld zł. Tylko 10 z 23 towarzystw miało aktywa niższe, niż 1 mld zł.

„Dynamika wzrostu zysku TFI już od kilku lat jest bardzo duża. Największy wzrost obserwowaliśmy w 2003 roku. Wynik finansowy towarzystw był wtedy o 245% lepszy, niż w 2002 roku. W ciągu ostatnich pięciu lat zagregowany zysk TFI był ujemny jedynie raz, w 2001 roku. Na rynku funkcjonowało wtedy 18 TFI, a ich łączne aktywa wynosiły 12,1 mld zł - czytamy w raporcie.

W ubiegłym roku najwyższe zyski wypracowały największe podmioty.

Na pierwszym miejscu znalazł się Pioneer Pekao TFI, który wypracował prawie 61 mln zł zysku netto, co stanowi wzrost o 30,5% w porównaniu z 2004 rokiem. Wynik ten stanowi prawie 27% udziału w zysku wszystkich towarzystw.

Na drugim miejscu znalazło się BZ WBK AIB TFI, które 2005 rok zakończyło prawie 41 mln zł zysku, co oznacza wzrost niemal o 100% licząc rok do roku. Trzecią pozycję zajmuje PKO TFI, którego zysk za ubiegły rok przekroczył 30 mln zł.

Większość towarzystw zanotowała poprawę wyników w stosunku do 2004 roku, szczególnie podmioty średniej wielkości. Czterokrotny wzrost zysku netto, do 5,1 mln zł zanotowało KBC TFI (dane na koniec listopada 2005 roku) oraz Millennium TFI, który poprawił wynik ponad trzykrotnie do 9,8 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TFI wypracowały 230 mln zł zysku netto

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl