SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

To już 14,9 mld zł

Aktywa netto funduszy ubezpieczeniowych wzrosły do 14,9 mld zł na koniec VI 2005 r.

Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające w Polsce w ramach towarzystw ubezpieczeń na życie zarządzały w końcu czerwca 2005 r. aktywami o wartości netto 14,9 mld zł, wynika z raportu spółki Analizy Online, zajmującej się monitorowaniem rynku funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

Analizy Online zebrało dane z 267 ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (UFK) działających w Polsce.

„Aktywa netto monitorowanych przez nas funduszy ubezpieczeniowych wyniosły 14,9 mld zł, co oznacza wzrost w skali półrocza o +8,0%. W ciągu ostatnich 12 miesięcy, środki zgromadzone przez fundusze ubezpieczeniowe wzrosły o +1,1 mld zł, co oznacza dynamikę na poziomie +20,2%” – czytamy w raporcie.

Według Analiz Online, przyrost aktywów UFK był o 100 mln niższy od różnicy pomiędzy składką przypisaną brutto a wartością wypłaconych świadczeń brutto w ubezpieczeniach na życie związanych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Ich zdaniem, to konsekwencja opłat, jakie od każdej składki pobiera firma ubezpieczeniowa.

W połowie 2005 roku największy udział w aktywach UFK ciągle miały fundusze gwarantowane, a zgromadzone w nich środki stanowiły 34,4% łącznej wartości aktywów wszystkich funduszy.

„Jednak już w drugiej połowie roku na pozycję lidera mogą się wysunąć fundusze stabilnego wzrostu. W przypadku tych podmiotów odnotowaliśmy w pierwszym półroczu wzrost rynkowego udziału o 3 pkt. procentowe do poziomu 31,1%” – czytamy dalej.

Według analityków z Analiz Online, co ósma złotówka trafiająca do ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, lokowana jest w funduszach polskich papierów dłużnych. Udział funduszy z pozostałych grup nie przekraczał 10%, a najbliżej tej bariery z wynikiem 9,1% były podmioty inwestujące na rynku akcji oraz fundusze realizujące mieszaną politykę inwestycyjną (7,5%).

W pierwszej połowie roku, klienci firm ubezpieczeniowych po raz pierwszy otrzymali możliwość lokowania środków funduszach pieniężnych denominowanych w walutach obcych. Do produktów tych trafiło łącznie 5,7 mln zł.

Pod względem dynamiki aktywów, pierwsza połowa 2005 roku należała do jednej z najmniejszych grup jaką są fundusze akcji zagranicznych, których środki wzrosły o +74,4%.

Największy udział w rynku produktów ubezpieczeniowych z funduszem kapitałowym miał Commercial Union, którego fundusze zarządzały aktywami o wartości 7,6 mld zł. Stanowiło to 51,4% wartości aktywów wszystkich funduszy ubezpieczeniowych, a to oznacza spadek w stosunku do stanu z końca 2004 roku o -1,6 pkt procentowego.

Kolejną pozycję zajmują fundusze ubezpieczeniowe ING NN TUnŻ, których aktywa po wzroście o +9,8% przekroczyły poziom 2 mld zł. Z kolei fundusze Nationwide, zgromadziły środki o wartości 1,25 mld zł. Jest to nieco więcej niż aktywa netto funduszy PZU Życie.

Pierwsza piątkę z aktywami zbliżonymi do granicy 1 mld zł zamykają fundusze Amplico Life. (ISB)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: To już 14,9 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl