SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tomasz Lis pozwie Pawła Śpiewaka za nazwanie go antysemitą. „Przeprosiny we wszystkich mediach”

Tomasz Lis, redaktor naczelny „Newsweeka” (Ringier Axel Springer Polska), zapowiedział pozwanie prof. Pawła Śpiewaka za nazwanie go antysemitą w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. - Pan Śpiewak postępuje niegodnie, dokonuje wielkiego nadużycia, a przede wszystkim narusza moje dobra osobiste - zaznacza Lis.

Tomasz Lis Article

Wywiad Elizy Olczyk z prof. Śpiewakiem został opublikowany w „Rzeczpospolitej” we wtorek. Nawiązując do artykułu Anny Szulc i Michała Krzymowskiego pt. „Duda Gracz”, który w „Newsweeku” ukazał się w marcu, socjolog stwierdził, że Tomasz Lis jest antysemitą.

Tekst tygodnika opisywał polityczną przeszłość Andrzeja Dudy, kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich. Dziennikarze ujawnili, że polityk na początku lat dwutysięcznych działał w małopolskich strukturach Unii Wolności, która w przeciwieństwie do PiS-u miała zdecydowane poglądy antylustracyjne. Według autorów tekstu wpływ na dołączenie Dudy do UW mógł mieć jego teść, znany poeta Julian Kornhauser, z którego córką polityk ożenił się w 1994 roku.

- Julian Kornhauser, z pochodzenia Żyd, w jednym za swoich wierszy rozliczał się z Polakami biorącymi udział w pogromie kieleckim, za co przez prawicowców został okrzyknięty polakożercą - napisali dziennikarze.

- Ten tekst jest świadomym i politycznie wykalkulowanym użyciem antysemickich klisz - powiedział „Rzeczpospolitej” Paweł Śpiewak. Z kolei zachowanie naczelnego, który zezwolił na jego publikację, nazwał „niegodnym”.

- Oświadczam, że pan Śpiewak kłamie (a czyni to w wywiadzie dwukrotnie). Powstawaniu tego tekstu i jego publikacji nie towarzyszyły żadne polityczne motywacje, i żadne kalkulacje czy sugestie - napisał w oświadczeniu Tomasz Lis. - Przypisując mi antysemityzm w oparciu o własne oczywiste insynuacje, pan Śpiewak postępuje niegodnie, dokonuje wielkiego nadużycia, a przede wszystkim narusza moje dobra osobiste, co jest szczególnie bolesne, biorąc pod uwagę, że od prawie ćwierć wieku w niezliczonych tekstach i telewizyjnych programach z antysemityzmem we wszelkich jego formach z determinacją walczę - podkreśla szef redakcji „Newsweeka”.

Lis będzie domagał się od prof. Śpiewaka przeprosin za naruszenie dóbr osobistych, które mają być opublikowane we wszystkich mediach, przytaczających słowa socjologa lub o nich informują.

Przypomnijmy, że oskarżenia o wrzucanie „antysemickich wątków” w kampanii pojawiły się natychmiast po publikacji artykułu Krzymowskiego i Szulc. - Niestety artykuł trafił w łapki ludzi, którym słowo „Żyd” nadal musi kojarzyć się strasznie, więc dopatrzyli się antysemickiego ataku - odpowiadał w imieniu redakcji dziennikarz „Newsweeka” Rafał Kalukin (więcej na ten temat).

Według danych ZKDP w lutym br. średnia sprzedaż ogółem „Newsweeka” wynosiła 110 896 egz. (zobacz wyniki wszystkich tygodników opinii).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tomasz Lis pozwie Pawła Śpiewaka za nazwanie go antysemitą. „Przeprosiny we wszystkich mediach”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yogidługonogi
Jedyne dobra osobiste Lisa, jakie jeszcze są możliwe, to dom i samochód. Może Śpiewak porysował Lisowi samochód?
66 21
odpowiedź
User
yogi
czy ten yogi to jakiś półgłówek czy ćwierćgłówek, bo po tym co pisze można sądzić, że to jakaś prawicowa kreatura.
24 59
odpowiedź
User
mm
Gdy żydzi żydów zaczynają pozywać o "antysemityzm" wiedz że coś się dzieje. Niech jeszcze żona Dudy - pretendenta na prezydenta pozwie Annę Komorowską o "antysemityzm" to będzie straszno i śmieszno.
30 23
odpowiedź
User
umiarkowany i rozsądny
Prawda w oczy kole i rozgrzany sąd tego nie zmieni.
42 17
odpowiedź
User
Szojchet
Nigdy nie uważałem redaktora Tomasza Lisa za krynicę tryskającego intelektu. Tym razem znów dał dowód, że tytanem mózgowym to on nie jest. Dlaczego ? , ano dla tego bo zatańczył tak jak ma na skrzypcach zagrał "muzykant" Śpiewak. Oskarżenie o antyzemityzm jest w lisowym przypadku totalnie absurdalne. Bo czy to, że ja krzywo spojrze na Pana Pawła Śpiewaka to juz antysemityzm, czy dopiero jak powiem mu publicznie na przyklad przed kamerami TVN24 , że nie podobaja mi sie jego "śpiewacze" poglądy to zasłużę na metkę "antysemita". Poza tym uwaga: Żydzi uruchamiają pistolet w postaci antysemizyzmu w szczególnych sytuacjach i tylko wtedy gdy im to w taki czy nie inny sposob służy. CUI Prodest. Oczywiście prodest Śpiewak Nie dajmy się zwariować - Chłopy , a Lis właśnie dał się. Zwariować.
27 32
odpowiedź