SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tomasz Niewiadomski właścicielem “Przekroju”. Ziomecka pozostaje naczelną

Fotograf Tomasz Niewiadomski kupił za 7 mln zł netto "Przekrój" od Gremi Media. Tytułem nadal kierować będzie Zuzanna Ziomecka, która wraz z wydawcą rozpoczyna prace nad nową formułą pisma. Nie wiadomo jednak, kiedy “Przekrój” wróci na rynek.

Tomasz Niewiadomski, fot. akpa

Tomasz Niewiadomski, fot. akpa

Niewiadomski kupił ogół praw autorskich związanych z wydawaniem tygodnika "Przekrój": znaki towarowe, autorskie prawa majątkowe utworów publikowanych w czasopiśmie, domeny internetowe, tytuły prasowe i egzemplarze archiwalne.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, 4 mln zł nabywca zapłacił przelewem na rachunek bankowy, zaś pozostałe 3 mln zł “rozliczone zostanie świadczeniem przez kupującego usług reklamowych lub innych o podobnym charakterze w okresie nie dłuższym niż 5 lat od daty zawarcia umowy na rzecz sprzedających lub ich podmiotów powiązanych“.

Nowy wydawca zdecydował na razie o zawieszeniu ukazywania się pisma. - Po 3 555 wydaniu Przekrój zawiesza cykl wydawniczy po raz pierwszy od prawie 70 lat. Aby dać tytułowi szansę powrotu do pełni sił, pragniemy połączyć poszanowanie dla jego bogatego dziedzictwa z współczesną technologią i oczekiwaniami czytelników. Dlatego dajemy sobie nieokreślony czas na przygotowanie nowej odsłony magazynu autorskiego. W tym okresie czytelników zapraszamy do śledzenia fanpage'u “Przekroju” na Facebooku, a do branży apelujemy o cierpliwość - napisano w oświadczeniu podpisanym przez Tomasza Niewiadomskiego oraz Zuzannę Ziomecką, która pozostaje redaktor naczelna pisma.

- Zaczynamy prace nad nową formułą i szatą graficzną “Przekroju” - mówi Wirtualnemedia.pl Zuzanna Ziomecka. Zapewnia, że magazyn nadal ukazywać się będzie w wersji drukowanej. Nie wiadomo jednak, kiedy powróci na rynek i czy to będzie jeszcze w tym roku. - Dajemy sobie czas na przygotowania nowej koncepcji, ten tytuł na to zasługuje - mówi Ziomecka. Czy wraz z nią nad nowym “Przekrojem” będzie pracować dotychczasowa redakcja? - Zespół zostanie zbudowany pod nową koncepcję pisma - zapewnia naczelna - Z dotychczasowej redakcji jestem bardzo zadowolona - dodaje jednak.

Ostatni numer “Przekroju” przygotowany przez redakcją, którą - wraz z Ziomecką - kierował też Marcin Prokop, ukazał się 30 września br. Grzegorz Hajdarowicz zdecydował o zaprzestaniu wydawania pisma z przyczyn finansowych (prowadzi obecnie restrukturyzację w Grupie Gremi). Początkowo wydawanie “Przekroju” miała przejąć specjalnie stworzona Fundacja (więcej na ten temat). Plany się jednak zmieniły, gdy zakupem zainteresował się Tomasz Niewiadomski.

Tygodnik "Przekrój" ukazywał się w Krakowie od 1945 r. Twórcą pisma i jego redaktorem naczelnym był przez 24 lata Marian Eile. „Przekrój” święcił największe triumfy w latach siedemdziesiątych, kiedy jego szefem był Mieczysław Czuma (łącznie przez prawie 28 lat). Zdarzało się wtedy, że nakład magazynu osiągał milion egzemplarzy.

>>> „Wynosimy się” - Raczkowski na okładce ostatniego „Przekroju”

W 2002 roku tytuł został zakupiony przez wydawnictwo Edipresse Polska. Wówczas redakcja przeniesiona została z Krakowa do Warszawy. Grzegorz Hajdarowicz kupił tytuł w 2009 roku. Redakcję przeniesiono z powrotem do Krakowa, by w 2011 roku wróciła ona ponownie do Warszawy. W ciągu ostatniej dekady miał aż 11 redaktorów naczelnych.

Z danych ZKDP wynika, że w I półroczu br. sprzedaż ogółem pisma wyniosła 17 960 egz., czyli o 16,36 proc. niż w analogicznym okresie ub.r. (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tomasz Niewiadomski właścicielem “Przekroju”. Ziomecka pozostaje naczelną

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xb1
Zniszczyli stocznie, huty, kolej, lot i wiele innych. Niszczenie historycznych tytułów idealnie wpisuje się w ten "trynd".
odpowiedź
User
Do-radca
Serdecznie życzę Przekrojowi powrotu. Mam nadzieję, że nowy właściciel - fotoreporter - nie zniży się do zrobienia z Przekroju kolejnego banalnego tabloidu z serialowymi panienkami - "gwiazdeczkami", ani politycznej trybuny(!), a będzie się starał zamieszczać artystyczne fotografie, nie tylko własne, oraz pisane poprawną polszczyzną artykuły, reportaże i felietony.
odpowiedź
User
Bartłomiej Juszczyk
A może właśnie to pozwoli ukierunkować Przekrój na powrót na tory tzw Wysokiej Kultury? Trzymam mocno kciuki.
odpowiedź