SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Torfarm może przejąć kilku hurtowni aptek

Torfarm, spółka zajmująca się hurtową sprzedażą farmaceutyków, może w I kwartale 2007 roku zrealizować transakcję przejęcia kilku hurtowni aptek.

Spółka zakłada osiągnięcie 1% rentowności netto na poziomie operacyjnym w 2008 roku.

„Na rynku są trzy, cztery firmy nieposiadające własnych aptek, których łączny udział w rynku wynosi około 4%. Będziemy próbowali przyłączyć te hurtownie. Są także prywatne spółki aptekarskie, których udziały mogą pomóc zdobyć nam pozycję lidera. Rozmawiamy z wieloma podmiotami” – powiedział prezes Torfarmu Kazimierz Herba podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Dodał, że nie jest wykluczone, że cztery spółki zdecydują o połączeniu się. Wówczas Torfarm nadal będzie zainteresowany tą akwizycją.

Zapytany o termin zakończenia negocjacji prezes powiedział: „Jest możliwe, aby transakcje nastąpiły w pierwszym kwartale przyszłego roku”.

Sfinansowanie transakcje przejęcia nowych hurtowni może odbyć się zarówno poprzez zaangażowanie środków własnych, jak i przez nową emisję akcji.

„Będziemy chcieli zaproponować pewną część akcji i zachować ideę zapłaty za część gotówką” – powiedział wiceprezes spółki Piotr Sucharski.

Na koniec III kwartału udział Torfarmu w rynku wyniósł ok. 10,6%, plasując tym samym spółkę na trzeciej pozycji za Farmacolem i PGF. Po połączeniu Torfarmu ze spółka Galenica-Silfarm łączny udział rynkowy obu spółek wyniesie blisko 16%.

Prezes podtrzymał, że głównym celem Torfarmu jest osiągnięcie pozycji lidera na rynku aptecznym do końca 2007 roku.

W ciągu kilku dni Torfarm spodziewa się zatwierdzenia prospektu emisyjnego dla akcji serii H, które zostaną wyemitowane w związku z przejęciem firmy Galenica- Silfarm. Około 20 grudnia mógłby nastąpić przydział akcji, a następnie rejestracja emisji.

„Wszystkie elementy synergii będziemy mogli uzyskać po formalnym połączeniu. Spodziewamy się, że wyniki Galeniki-Silfarm będą konsolidowane w pierwszym kwartale przyszłego roku” – powiedział Herba.

W trzecim kwartale przychody Torfarmu wyniosły 419 mln zł wobec 333 mln zł rok wcześniej. Na koniec września wyniosły one 1,21 mld zł wobec 1,04 mld zł po trzech kwartałach 2005 r. Oznacza to wzrost o 15,7 %, przy tempie wzrostu rynku aptecznego na poziomie 5,4%.

„Wyniki za trzeci kwartał uznajemy za bardzo dobre. Sprzedaż wzrosła o ponad 25%, o wiele więcej niż wyniósł wzrost wartości rynku. Dzięki temu grupa kapitałowa Torfarm osiągnęła udziały w rynku hurtu aptecznego na poziomie 10,6% w porównaniu z 9,15% rok wcześniej- powiedział Piotr Sucharski.

Zysk operacyjny wyniósł w trzecim kwartale 5,03 mln zł wobec 3,25 mln zł. Zysk netto wzrósł do 3,8 mln zł wobec 3,17 mln zł rok wcześniej.

„W trzecim kwartale poprawiliśmy rentowność z działalności operacyjnej do 1,3%, dzięki wykorzystaniu efektu skali z działalności biznesowej. Zmniejszenie przychodów finansowych o ponad 70% spowodowała natomiast spadek rentowności netto” – powiedział Sucharski.

Rentowność netto wyniosła w trzecim kwartale 0,9% wobec 1% rok wcześniej. Po dziewięciu miesiącach tego roku wskaźnik ten pozostał na poziomie 0,7%, licząc rok do roku.

„Nasz plan przewiduje, że rentowność netto wyniesie 1% na koniec 2008 roku. Jest duża szansa, że tak się stanie” – powiedział Sucharski.

Do końca przyszłego roku Torfarm chce zwiększyć do 2 tys. z obecnych 700 sieć aptek w swoim programie lojalnościowym „Świat Zdrowia”.

„Chcemy postawić mocno na wizualizację marki i promocję tego programu, dzięki któremu udaje nam się zwiększać przychody. Liczymy, że duża część klientów Galeniki-Silfarm zdecyduje się na wejście w ten program” – powiedział Kazimierz Herba.

Torfarm będzie także rozwijał działalność swojej spółki zależnej – Premium Farm, która dzięki rzadszym (raz dziennie) dostawom do aptek oferuje lepsze warunki cenowe.

„Chcemy, aby w przyszłym roku spółka ta dostarczała leki w całej Polsce. Ten biznes od pewnego czasu nie przynosi już strat, a spodziewamy się, że w będzie rentowny w ostatnim kwartale tego roku” – powiedział Piotr Sucharski.

Wiceprezes powiedział, że obecnie Premium Farm ma 600 aktywnych klientów. Prognoza sprzedaży na ten rok wynosi 90 mln zł, co oznacza wzrost o ponad 60% w porównaniu z 2005 rokiem.

Torfarm, który jest dostawcą farmaceutyków i medykamentów do 4 tys. aptek, w przyszłym roku zamierza także rozpocząć aktywniejszą dystrybucję farmaceutyków do szpitali.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Torfarm może przejąć kilku hurtowni aptek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl