SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Towarzystwo Dziennikarskie przeciwne zwolnieniu Ewy Wanat. Apeluje do KRRiT o interwencję w RDC

Stowarzyszenie Towarzystwo Dziennikarskie protestuje przeciwko dyscyplinarnemu zwolnieniu redaktor naczelnej Polskiego Radia RDC Ewy Wanat. - Apelujemy do KRRiT o interwencję w RDC - pisze Seweryn Blumsztajn, prezes Stowarzyszenia.

Ewa Wanat, fot. Michał Mutor Article

Ewa Wanat została w poniedziałek dyscyplinarnie zwolniona przez zarząd Polskiego Radia RDC. O decyzji dowiedziała się przebywając na zwolnieniu lekarskim. Prezes rozgłośni Jolanta Kaczmarek zdecydowała się na ten krok ze względu na zamieszanie wokół wpisu dziennikarki o „nierozgarniętych dzieciach” Karoliny i Tomasza Elbanowskich, walczących o cofnięcie reformy 6-latków. - Mój wpis był ironią, sarkazmem. Chciałam pokazać jaki wniosek można wysnuć z akcji oporu przeciwko wysyłaniu 6-latków do szkół, z tego co robią państwo Elbanowscy - tłumaczyła portalowi Wirtualnemedia.pl Ewa Wanat.

- Radio RDC stało się celem ataków i zarzutów, co wpływało na negatywną ocenę i odbiór rozgłośni przez opinię publiczną - wyjaśnia dyscyplinarkę prezes Kaczmarek. W oświadczeniu przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl zarząd RDC informuje również, że powodem rozwiązania umowy o pracę była utrata zaufania do Ewy Wanat , której „działania i wypowiedzi pozostawały w jawnym konflikcie i godziły w dobre imię spółki”

W środę po stronie byłej redaktor naczelnej i dyrektor programowej RDC stanęło Towarzystwo Dziennikarskie. - Uważamy, że ironiczny wpis na temat państwa Elbanowskich nie może być powodem dyscyplinarnego zwolnienia. Państwo Elbanowscy nie mają żadnego specjalnego ochronnego statusu, tak jak opinii publicznej w Polsce nic nie chroni przed wysłuchiwaniem absurdów, które oni wygłaszają na temat kondycji polskich szkół i uczniów - czytamy w oświadczeniu przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl.

Podpisany pod oświadczeniem prezes Stowarzyszenia Seweryn Blumsztajn przyznaje rację Ewie Wanat, która w marcu br. protestowała przeciwko zwolnieniu Elizy Michalik. Warto dodać, że Jolanta Kaczmarek zakończenie współpracy z dziennikarką argumentowała wówczas „nieakceptowanym stylem prowadzenia audycji i sposobem wyrażania opinii” przez Michalik (więcej na ten temat). Przeciwko jej zwolnieniu protestowała wówczas Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

- Jedną z najbardziej elementarnych zasad strzegących niezależność redakcji jest swoboda doboru współpracowników przez redaktora naczelnego. W publicznym radiu złamano nie tylko prawa pracownicze, ale też naruszono redakcyjną niezależność - podkreśla Seweryn Blumsztajn.

Towarzystwo Dziennikarskie wystosowało apel do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o interwencję w RDC.

W środę nie otrzymaliśmy odpowiedzi z KRRiT jak ustosunkuje się do tej sprawy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Towarzystwo Dziennikarskie przeciwne zwolnieniu Ewy Wanat. Apeluje do KRRiT o interwencję w RDC

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dempsey & Makepeace na tropie
No właśnie: NIEZŁE TOWARZYSTWO ;)
44 18
odpowiedź
User
olek
,,Ironiczny wpis" był nie na temat Elbanowskich ale na temat DZIECI Elbanowskich. I o to chodziło. Całe to ,,Towarzystwo" łże.
47 23
odpowiedź
User
Tuberoza
Wreszcie jakaś organizacja broniąca dziennikarzy. A SDP milczy...
30 45
odpowiedź