SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Towarzystwo Dziennikarskie przeprasza Niemców za okładkę „Gazety Polskiej” i krytykę listu prezesa RASM

Towarzystwo Dziennikarskie skierowało list otwarty do dziennikarzy i opinii publicznej w Niemczech, w którym wyraziło przeprosiny i ubolewanie z powodu „nikczemnej kampanii propagandowej”. Za jej przejawy uznało m.in. okładkę obecnego numeru „Gazety Polskiej” i krytykę listu prezesa Ringier Axel Springer Media do pracowników polskiego oddziału firmy.

fot. Shutterstock.com Article

- Drodzy Przyjaciele, budowane od lat partnerstwo i przyjaźń polsko-niemiecka są dziś zagrożone przez falę kłamliwej i agresywnej propagandy antyniemieckiej, zainicjowanej przez polskie władze i przywodzącej na myśl komunistyczną propagandę lat 60. - stwierdza w swoim liście Towarzystwo Dziennikarskie.

- Na pierwszych stronach prorządowych polskich mediów widzimy obraźliwe fotomontaże przedstawiające niemieckich przywódców i liderów Unii Europejskiej w mundurach Wehrmachtu w scenerii z czasów II wojny światowej. Z ust najważniejszych polityków polskiego obozu rządowego padają wobec Niemiec, państwa sojuszniczego i przyjaznego Polsce, oskarżenia o dominację i narzucanie swej woli Europie - opisuje organizacja.

Przypomnijmy, że na okładce obecnego numeru „Gazety Polskiej” znajduje się fotomontaż z Donaldem Tuskiem w mundurze nazistowskim i Angelą Merkel, jak wysiadają z tramwaju z napisem „nur fur Deutsche”. Grafikę skrytykowała większość wypowiadających się o niej dziennikarzy. Z kolei członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun skierował skargę do KRRiT na relacje TVP Info z wyboru Donalda Tuska na drugą kadencję jako przewodniczący Rady Europejskiej. W niektórych materiałach reelekcję Tuska uznano za sukces Niemiec, co według Brauna świadczy o stronniczości.

W czwartek ujawniono list, który Mark Dekan, szef Ringier Axel Springer Media, wysłał niedawno pracownikom polskiego oddziału firmy (obejmującego m.in. redakcje „Fakt”, „Newsweeka”, „Przeglądu Sportowego” i Onet.pl). Dekan ocenił, że wybór Donalda Tuska na drugą kadencję w funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej to zwycięstwo Tuska nad Jarosławem Kaczyńskim. - Pamiętajmy, że większość naszych czytelników i użytkowników należy do tej miażdżącej większości, która popiera członkostwo Polski w UE. Podpowiedzmy im co zrobić, żeby pozostać na pasie szybkiego ruchu i nie skończyć na parkingu – stwierdził. List w negatywnym tonie opisano w „Wiadomościach”, a zaraz potem skrytykowali go posłowie Beata Mazurek (rzeczniczka prasowa PiS) i Tomasz Rzymkowski z Kukiz ’15.

- Rzeczniczka partii rządzącej w głównym wydaniu „Wiadomości” państwowej telewizji zarzuca państwu niemieckiemu ingerowanie w wewnętrzne sprawy Polski i pyta: „Czy jesteśmy wolnym krajem czy kolonią niemiecką?”. Zapowiada zmianę prawa, która miałaby wyrugować niemieckich wydawców z polskiego rynku prasowego. Posuwa się nawet do pogróżek pod adresem prezesa koncernu prasowego Ringier Axel Springer strasząc go prokuraturą - opisano to w liście Towarzystwa Dziennikarskiego.

- Drodzy niemieccy Przyjaciele, wiemy, jak bolesne i krzywdzące są wszystkie te kłamstwa i oszczerstwa padające pod Waszym adresem. Zapewniamy, że są one tak samo bolesne dla nas, obrońców polskiego państwa prawa i polskiej demokracji - stwierdzili członkowie Towarzystwa Dziennikarskiego. Choć nie jesteśmy osobiście odpowiedzialni za tę nikczemną kampanię propagandową, której ofiarą padamy także my, kierujemy do Was słowa przeprosin i ubolewania - napisali.

- My, sygnatariusze tego listu jesteśmy dziennikarzami, publicystami i redaktorami mediów przywiązanych do idei demokracji i państwa prawa. Podziwiamy społeczeństwo i państwo niemieckie za respektowanie standardów demokratycznych i moralnych i za solidarność z prześladowanymi. Jesteśmy przekonani, że większość polskiej opinii publicznej okaże się odporna na szerzoną w złej wierze antyniemiecką propagandę i że będzie to tylko bolesny i wstydliwy epizod w historii przyjaznych stosunków polsko-niemieckich - zaznaczyli w liście.

W zarządzie Towarzystwa Dziennikarskiego są Seweryn Blumsztajn (prezes), Jan Ordyński i Krzysztof Bobiński, a wśród założycieli organizacji są Jacek Żakowski, Wojciech Maziarski, Dorota Warakomska, Jacek Rakowiecki, Jerzy Kisielewski, Monika Sieradzka, Cezary Łazarewicz, Robert Walenciak i Andrzej Jonas. Dwa tygodnie temu Jacek Żakowski w TOK FM przeprosił za krytyczną wypowiedź Jana Wróbla w tej stacji o spektaklu „Klątwa”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Towarzystwo Dziennikarskie przeprasza Niemców za okładkę „Gazety Polskiej” i krytykę listu prezesa RASM

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ufo87pl
Nieźle, "dziennikarze" z GW i politycy PO założyli stowarzyszenie dla swoich:)
odpowiedź
User
Jam
"...Łubudubu łubudubu nich nam zyje prezes naszego klubu niech zyje nam! To spiewalo Towarzystwo Dziennikarskie z Warsau - w zeszłym tygosni nie spiewalismy bo pisalismy - w zalaczniku teksty GW, WP, ONET, LISWEEKA I zapisy TVN i TOK"
99 25
odpowiedź
User
fidelio
Ciekawe, że autor niusa o inicjałach TW nawet słówkiem nie wspomniał co to za twór to Towarzystwo Dziennikarskie. A jest to wyjątkowe towarzystwo wzajemnej lewicowej adoracji z G.Wyborczej, POlityki, Newsweeka, Przeglądu, z Blumsztajnem, Żakowskim i Ordyńskim na czele. Fakt, że to lewicowe towarzystwo przeprasza Niemców jest jeszcze większym skandalem niż zawartość listu
odpowiedź
User
B. Krzyk
Świetnie !!!
23 38
odpowiedź
User
Dorota
Ciekawe czemu nie przepraszali za okladki lisa
88 19
odpowiedź