SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TP SA pod lupą UOKiK

UOKiK bada podwyżkę usług internetowych

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Cezary Banasiński wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko Telekomunikacji Polskiej S.A. w związku z podejrzeniem nadużywania przez firmę pozycji dominującej na krajowym rynku usług ISDN.

W związku z licznymi skargami abonentów Telekomunikacji Polskiej S.A., w dniach 13 sierpnia - 16 września 2003 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził postępowanie wyjaśniające. Celem postępowania było wstępne ustalenie, czy wprowadzona w sierpniu br. przez spółkę zmiana oferty świadczenia usług telekomunikacyjnych w sieci cyfrowej z integracją usług (ISDN) jest zgodna z prawem. TP S.A. zapowiedziała wówczas zastąpienie planów Octopus Standard i Octopus Komfort planami ISDN TP podstawowy i ISDN TP premium. W praktyce oznaczałoby to, że od 1 grudnia 2003 Telekomunikacja Polska S.A poniesie abonament konsumentom korzystającym z tych usług z 35 do 55 zł netto.

Analiza dokumentów i informacji zebranych w toku postępowania wyjaśniającego dała podstawę do przyjęcia, iż w opisanej sprawie mogło dojść do naruszenia przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. W szczególności mogło to dotyczyć jednostronnej - czyli bez zgody abonenta - zmiany warunków umowy o świadczenie usług ISDN w trakcie jej obowiązywania, a także narzucania w umowach o świadczenie usług ISDN warunku, zgodnie z którym zmiana wysokości opłat przewidzianych w cenniku świadczenia tych usług nie stanowi zmiany treści umowy.

Uzasadniając wszczęcie postępowania antymonopolowego Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów miał na względzie w szczególności:

1) § 26 Regulaminu świadczenia usługi Octopus ISDN przez Telekomunikację Polską S.A., który stanowi, że umowa może ulec zmianie za porozumieniem stron i powinna nastąpić w formie pisemnej, oraz
2) § 6 ust. 1 i 2 wzoru umowy, który stanowi że: "a) zmiana wysokości opłat w cenniku nie stanowi zmiany treści umowy; b) wszelkie inne zmiany (t.j. nie dotyczące zmiany wysokości opłat) wymagają, pod rygorem nieważności, wyłącznie formy pisemnych aneksów podpisanych przez obie strony."

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TP SA pod lupą UOKiK

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl