SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TP SA ukarana rekordową karą

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty nałożył na TP SA karę finansową w wysokości 10 milionów złotych.

Prezes URTiP ukarał Telekomunikację Polską S.A. za niewykonywanie decyzji o połączeniu sieci z TeleNet Mielec.

Na wniosek spółki TeleNet Mielec (obecnie Multimedia Polska - Mielec Sp. z o.o.) w dniu 30 czerwca 2003 r. Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty wydał decyzję ustalającą warunki połączenia sieci TeleNet Mielec z siecią TP. Decyzja zawierała ustalenia techniczne łączenia sieci oraz zasady rozliczeń.
Kontrola wykonywania postanowień decyzji wykazała, że od września 2003 r. do maja 2004 r. były prowadzone przez Strony rozmowy mające na celu realizację decyzji oraz próby podpisania ugody zastępującej decyzję, ale do połączenia sieci nie doszło. Prezes URTiP stwierdził więc niewykonanie decyzji przez TP oraz Multimedia Polska - Mielec (dawny TeleNet Mielec) i 30 września 2004 r. wydał kolejną decyzję o naruszeniach, określając w niej obowiązki obu Stron i terminy usunięcia nieprawidłowości.
Pomimo tych szczegółowych ustaleń, ponowna kontrola przeprowadzona w kwietniu 2005 r. wykazała, że:
" Spółka Multimedia Polska - Mielec wykonała wszystkie obowiązki wymienione w decyzji, których wykonanie było możliwe bez współdziałania z TP. Spółka wielokrotnie zwracała się do TP o uzgodnienie działań zmierzających do realizacji pozostałych obowiązków w zakresie łączenia sieci. Wobec braku współdziałania ze strony TP obowiązki te nie mogły zostać zrealizowane.
" TP nie przystąpiła do testów Punktów Styku Sieci, mimo przesyłanych przez Multimedia Polska - Mielec zapytań i harmonogramów testów. TP uzasadniała brak współdziałania przy realizacji obowiązków nieprawidłowym sposobem doprowadzenia przez Multimedia Polska - Mielec łączy do realizacji połączenia sieci.
Na podstawie tej kontroli w dniu 23 czerwca 2005 r. Prezes URTiP wydał zalecenia pokontrolne, w których wezwał TP do połączenia sieci z Multimedia Polska - Mielec w terminie 30 dni. TP tych zaleceń nie wykonała.

Wielomiesięczny brak ustaleń w zakresie warunków współpracy Multimedia Polska - Mielec z TP hamował rozwój działalności alternatywnego operatora. Brak pełnej możliwości świadczenia usług przez Multimedia Polska - Mielec (usługi na terenie całego kraju świadczone abonentom własnych sieci dostępowych oraz abonentom TP z wykorzystaniem Numeru Dostępu do Sieci) z uwagi na przedłużające się trudności z ustaleniem warunków współpracy i rozliczeń z TP - skutkuje coraz to gorszą sytuacją finansową operatora.

Zdaniem Prezesa URTiP Witolda Grabosia: "Ograniczanie działalności alternatywnych operatorów przez działania TP zmierzające do ignorowania zarówno wniosków operatorów, jak i decyzji organu regulacyjnego, to hamowanie procesu liberalizacji rynku".

Wobec tego decyzją z dnia 7 listopada 2005 r. Prezes URTiP nałożył karę pieniężną w wysokości 10.000.000 zł. na TP, w związku z niewykonaniem decyzji z dnia 30 czerwca 2003 r. o połączeniu sieci telekomunikacyjnych.

    Rzeczniczka prasowa TP Barbara Górska powiedziała w poniedziałek PAP, że spółka przygotowuje się do złożenia odwołania od decyzji URTiP nakładającej karę.

    "Zapisy w decyzji z 2003 roku są tak sformułowane, że nie sposób ich wykonać. Głównym problemem są niezgodności zapisów decyzji w zakresie interpretacji pojęcia +punkt styku sieci+ z przepisami rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych wymagań związanych z łączeniem sieci telekomunikacyjnych" - poinformowała Górska.

TP przysługuje prawo wniesienia odwołania do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji o nałożeniu kary - poinformował Jacek Strzałkowski, Rzecznik Prasowy URTiP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TP SA ukarana rekordową karą

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl