SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TP SA zapłaci 3,88 mld zł za 34% Centertela do 16 XI

TP SA zamierza przeznaczyć 200 mln EUR na zapłatę za udziały w PTK Centertel.

Telekomunikacja Polska SA (TP SA) zamierza zapłacić pierwszą ratę szacowaną na 3,88 mld zł za kupowane 34% udziałów w Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel częściowo w euro, w kwocie 200 mln euro, zapowiedział w poniedziałek członek zarządu ds. finansowych w spółce, Roger de Bazelaire.

„Pierwsza rata zgodnie z umową z France Telecom ma wynieść 3,88 mld zł. Posiadamy w tej chwili 200 mln euro w gotówce i dlatego część tej pierwszej raty zapłacimy w euro, a resztę w złotówkach” - powiedział dziennikarzom de Bazelaire.

Według zarządu zapłata pierwszej raty ma nastąpić do 16 listopada 2005 r. Natomiast druga część w wysokości 1,0 mld zł ma zostać zapłacona w dniu 14 grudnia 2005 r. Po zakończeniu tej transakcji bezpośredni udział TP SA w PTK Centertel wzrośnie z obecnego poziomu 66% do 100%.

„Nie chcemy pod koniec roku całkowicie pozostać bez gotówki dlatego, aby zapłacić drugą ratę pożyczymy środki w wysokości 1 mld zł. Ryzyko kursowe od momentu podpisania umowy sprzedaży udziałów pozostaje po stronie France Telecom” – dodał de Bazelaire.

Według niego transakcja zakupu udziałów miała pozytywny wpływ m.in. na wycenę akcji TP SA na giełdzie. „Dlatego nie zgadzamy się z negatywną opinią Centrum im. Adama Smitha opublikowaną dzisiaj i po szczegółowej analizie ich raportu nie wykluczamy dochodzenia swoich praw przed sądem” – powiedział de Bazelaire.

Według Centrum Adama Smitha straty i koszty z wprowadzenia przez PTK marki Orange wynoszą 1 mld USD.

„Według analiz przygotowanych przez różne instytucje koszt związany z rebrandingiem jest niższy od korzyści jakie z tego tytułu osiągniemy. Naszym celem strategicznym jest by PTK Centertel stał się liderem rynku telefonii komórkowej w 2007 roku” – powiedział de Bazelaire.

Spółka zapowiedziała, że zamierza w pierwszej kolejności poinformować Komisję Papierów Wartościowych i Giełd o próbie manipulowania kursem giełdowym akcji przez nierzetelne przedstawianie informacji na temat TP SA przez Centrum im. Adama Smitha.

Agencje ratingowe pozytywnie oceniły transakcję zakupu udziałów w PTK Centertel. Standard & Poor's podtrzymał, a Moody's podwyższył ratingi TP SA.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TP SA zapłaci 3,88 mld zł za 34% Centertela do 16 XI

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl