SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Trakcja Polska może przeprowadzić emisję akcji na przejęcie firmy budownictwa infrastrukturalnego

Trakcja Polska, spółka budowlana, wykonująca usługi w zakresie infrastruktury kolejowej, bierze pod uwagę przeprowadzenie emisji nowych akcji w celu częściowego sfinansowania planowanego zakupu firmy z sektora budownictwa infrastrukturalnego o kilkusetmilionowych obrotach, poinformował w wywiadzie dla agencji ISB wiceprezes i dyrektor finansowy firmy Tadeusz Kozaczyński.

"Chcemy przejąć podmiot z sektora budownictwa infrastrukturalnego i przynajmniej częściowo sfinansować transakcję akcjami nowej emisji" - powiedział ISB Kozaczyński. Dodał, że byłaby to emisja z wyłączeniem prawa poboru, skierowana do podmiotu, od którego Trakcja odkupi walory przejmowanej firmy.

Wiceprezes poinformował, że Trakcja "szuka celu" - firmy o obrotach kilkuset milionów złotych. "W rachubę wchodzi kilka podmiotów krajowych, publicznych i niepublicznych" - powiedział, dodając, że obecnie są prowadzone wstępne rozmowy.

Z jego słów wynika, że nie chodzi o firmy, które kontroluje Skarb Państwa lub samorząd. "Chcemy aby to była firma, która ma silną pozycję w segmentach, w których działa. Nie szukamy firmy do restrukturyzacji. Chcemy firmę zdrową, sprawną i efektywną" - podkreślił.

Równocześnie Trakcja stara się o kupno akcji firmy z sektora budownictwa kolejowego - Wytwórni Podkładów Kolejowych Kolbet, o skonsolidowanych przychodach na poziomie ok. 70 mln zł. "Negocjacje w sprawie kupna 60% akcji od NFI Progress prowadzimy już od pewnego czasu. Myślę, że w trakcie wakacji nastąpi jakiś przełom" - powiedział, dodając że pozostałe 40% walorów posiada prywatna spółka, od której Trakcja ewentualnie też będzie chciała kupić udziały Kolbetu.

Trakcji Polskiej jak na razie nie udało się natomiast sfinalizować zakupu od Skarbu Państwa 85% akcji Przedsiębiorstwa Robót Komunikacyjnych (PRK) z Krakowa o 160 mln zł rocznej sprzedaży. MSP zdecydowało o wyborze innego podmiotu do wyłącznych negocjacji, z tzw. krótkiej listy, na której była też Trakcja.

W połowie lipca prezes Trakcji Maciej Radziwiłł powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że jesienią spółka poinformuje o przejęciu firmy z rynku drogowego, a kwestia przejęć na rynku kolejowym ma się wyjaśnić jeszcze latem.

Kozaczyński powiedział natomiast ISB, że spółka ma obecnie na inwestycje ok. 170 mln zł środków. "Nasz plan inwestycyjny zakładający wydatkowanie 200 mln zł ma szanse realizacji do końca pierwszego półrocza 2010, a może wcześniej" - powiedział wiceprezes, dodając że do tej pory na inwestycje przeznaczono ok. 30 mln zł, które zostały wydane na objęcie akcji spółki realizującej projekty farm elektrowni wiatrowych.

Na kwotę 200 mln zł składało się 120 mln zł z ubiegłorocznej oferty publicznej akcji i 80 mln zł środków własnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Trakcja Polska może przeprowadzić emisję akcji na przejęcie firmy budownictwa infrastrukturalnego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl