SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

'Trudno wyobrazić sobie Gazetę bez Michnika'

Czy w maju Adama Michnika na stanowisku redaktora naczelnego 'Gazety' zastąpi Jarosław Kurski? Agora oficjalnie nie komentuje tych doniesień.

W czwartkowym wydaniu tygodnika „Przekrój” znalazła się informacja, że redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik oraz jego zastępczyni Helena Łuczywo odejdą z redakcji. Zdaniem tygodnika, który powołał się na wieści przekazywane „pocztą pantoflową” miałoby to nastapić 8 maja, kiedy będą obchodzone 18. urodziny „Wyborczej”

„Przekrój” napisał także, iż mówi się, że Michnika może zastąpić Jarosław Kurski, wieloletni dziennikarz „Gazety”, od stycznia jeden z jej wicenaczelnych, zaś prywatnie brat posła PIS Jacka Kurskiego.

- Nie komentujemy pogłosek i spekulacji prasowych – powiedziała nam Urszula Szwed – Strych, rzecznik prasowy Agory, pytana o to, czy informacje podane przez „Przekrój” mogą być prawdziwe. Komentować doniesień tygodnika nie chce również sam Jarosław Kurski

Faktem jest jednak, że spekulacje o odejściu Michnika z funkcji w „Wyborczej” nie pojawiają się po raz pierwszy. - Adam Michnik już od dłuższego czasu nie angażuje się w bieżącą pracę operacyjną w redakcji – tłumaczy nam Rafał Oracz, dyrektor generalny CR Media Consulting. Jego zdaniem ewentualnie formalne odejście Michnika nic w „Gazecie” nie zmieni, ponieważ zawsze będzie z nią związany i nadal pozostanie jej liderem.

- „Gazeta” od dawna nie jest już wyłącznie tubą światopoglądową jakiegoś środowiska, ale stanowi profesjonalnie robiony dziennik, oferujący wiele użyteczności dla bardzo szerokiego grona czytelników – dodaje Oracz.

Również dr Zbigniew Bajka, prasoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego, sądzi, że ewentualne odejście Michnika miałoby jedynie wymiar formalny. - Trudno mi sobie wyobrazić „Gazetę” bez Michnika i Michnika bez możliwości upowszechniania swoich poglądów i opinii, jaką daje mu Jego ”Gazeta” – podkreśla.

Zdaniem dr Bajki, gdyby Adam Michnik i Helena Łuczywo zdecydowali się odejść, to wybrali dobry moment, ponieważ Wyborcza” trzyma się całkiem dobrze. - Dwaj główni konkurenci są daleko w tyle, a jeden z nich ciągle "dołuje". Sprzyjać też będą „Gazecie” zapewne zmiany sympatii politycznych Polaków. Jeżeli zmiany personalne nie wywołają zmian w zawartości, profilu, sposobie redagowania dziennika, to chyba jego czytelnicy mogą spać spokojnie – uważa dr Bajka.

Przekonany o stabilnej pozycji „Wyborczej” jest również Tomasz Wróblewski, wiceprezes Polskapresse. - Dała odpór "Dziennikowi". Zachowuje się jakby przeżywała nową młodość, anty rządowa postawa najwyraźniej tytułowi służy – wyjaśnia Wróblewski.

Jego zdaniem odejście twórców „Gazety” nie byłoby zaskoczeniem, podobnie jak niespodzianką nie będzie ewentualne powołanie na stanowisko naczelnego Jarosława Kurskiego. - Zmiana Łuczywo na Kurskiego byłaby formalnością, a Michnik i tak pozostanie na tylnym siedzeniu – podkreśla Wróblewski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 'Trudno wyobrazić sobie Gazetę bez Michnika'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl