SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Trzeba płacić

Trybunał zdecydował, że Polska poniesie tylko część kosztów związanych ze sporem o PZU.

Trybunał Arbitrażowy zdecydował, że Polska poniesie tylko część kosztów postępowania w przegranej z holenderskim Eureko w sprawie dotyczącej inwestycji w PZU SA oraz koszty swojego arbitra, wynika z komunikatu Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP).

Pod koniec sierpnia, Trybunał Arbitrażowy wydał częściowy wyrok w sprawie z powództwa Eureko dotyczącej inwestycji holenderskiej spółki w PZU SA, uznając, że Polska naruszyła kilka punktów umowy o ochronie i popieraniu inwestycji między tymi krajami.

Trybunał nie wypowiedział się wtedy w kwestii wysokości odszkodowania, które według wcześniejszych spekulacji mediów mogło sięgnąć 1 mld euro.

„Trybunał początkowo zasądził, by wszystkie koszty poniesione przez Trybunał i Eureko miała pokryć Rzeczpospolita Polska. W wyniku stanowczego stanowiska oraz argumentacji prawnej przedstawionej przez stonę polską, Trybunał podjął decyzję o zmianie swego stanowiska” – czytamy w poniedziałkowym komunikacie resortu skarbu.

„Zatem Wyrok zostanie skorygowany w celu stwierdzenia, że każda ze Stron ponosi swoje własne koszty oraz dzieli się po równo pozostałymi kosztami, włączając w to opłaty dotyczące przewodniczącego i jego współ-arbitrów” – podał resort.

„Oznacza to, że strona polska poniesie swoje koszty postępowania w tym wyznaczonego przez siebie arbitra oraz połowę kosztów poniesionych przez przewodniczącego i innych kosztów związanych z procedowaniem Trybunału” – czytamy także.

Eureko, posiadające obecnie 31,8% akcji PZU, domagało się realizacji aneksu do umowy prywatyzacyjnej z 2001 roku, który dawał prawo zakupu dodatkowych 21% akcji PZU po wprowadzeniu ubezpieczyciela na giełdę.

Po wyroku arbitrażu z sierpnia Eureko zadeklarowało, że jest gotów powrócić do negocjacji, ale już z nowym polskim rządem po wyborach parlamentarnych, na temat swojej inwestycji w PZU SA, zastrzegając.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Trzeba płacić

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl