SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Turecka odpowiedź na internet

Tureckie Stowarzyszenie Informatyczne we współpracy z holenderską firmą Unified Identity Technology planuje stworzyć nową sieć komputerową. Byłaby ona alternatywą wobec zdominowanego przez USA - jak twierdzą Turcy - internetu.

Inicjatywa Turków jest w dużej mierze odpowiedzią na zaanonsowane niedawno przez Stany Zjednoczone utrzymanie kontroli nad systemem DNS. Umożliwia on przydzielanie adresom IP domen, a więc w znacznej mierze pozwala kontrolować rozwój globalnej sieci. Odpowiedzią ma być tworzona przez federację niezależnych operatorów The Public-Root infrastruktura oparta o 13 serwerów głównych (tzw. root-serwerów) zlokalizowanych w 10 krajach świata. Są to Anglia, Australia, Holandia, Indie, Kanada, Rosja, Singapur, Szwecja, Turcja oraz USA.

W promocji nowej sieci – o ile zostanie ona uruchomiona - wykorzystywany będzie łatwy do zapamiętania system zapisu adresów, które mają składać się z samych nazw, pozbawionych sufiksów takich jak „.com” itp. Przewidywane jest też wykorzystanie znaków diakrytycznych nieobecnych w języku angielskim.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Turecka odpowiedź na internet

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl