SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Turecki sąd blokuje dostęp do YouTube

YouTube znów ma kłopoty. Sąd w Stambule nakazał w środę zablokowanie dostępu do strony.

Żądał tego prokurator, twierdząc że klipy wideo zamieszczane w serwisie obrażały Mustafę Kemala Ataturka, byłego tureckiego przywódcę.

Telekom – największy turecki dostawca telekomunikacyjny – natychmiast wprowadził zakaz w życie. „Nie twierdzimy, że to co robi YouTube jest słuszne czy też nie” – mówi Paul Doany, szef Telekom. „Zawiadomiono nas o decyzji sądu i robimy tylko to co z tej decyzji wynika. Jeśli wyrok zostanie uchylony, przywrócimy dostęp do serwisu.”

Tureckich internautów, którzy próbują wejść do serwisu wita wiadomość w języku angielskim i tureckim następującej treści: „Dostęp do strony www.youtube.com został zawieszony w wyniku decyzji nr 2007/384 z dnia 06.03.2007 podjętej przez sąd w Stambule.”

W ostatnim czasie tureckie media donosiły o „wirtualnej wojnie” między Grekami a Turkami, toczącej się na YouTube. Obie strony zamieszczały w serwisie lekceważące i ubliżające sobie nawzajem materiały. W filmie, który spowodował że sprawa znalazła się w sądzie, twierdzono że Ataturk i Turcy to homoseksualiści.

Turcja, która ubiega się o wstąpienie do Unii Europejskiej, była wielokrotnie i otwarcie krytykowana za brak dostatecznej reakcji na skrajnie nacjonalistyczne opinie i blokowanie wolności do wyrażania poglądów.

Mustafa Kemal Ataturk był wybitnym tureckim wojskowym i politykiem. Uczestniczył w wielu wojnach, w 1922 roku przeniósł stolicę kraju ze Stambułu do Ankary. Rok później został wybrany pierwszym prezydentem Turcji, którym był do swojej śmierci w 1938 roku. Sam wybrał dla siebie nazwisko Ataturk, czyli Ojciec Turków.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Turecki sąd blokuje dostęp do YouTube

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl