SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tusk: chcę, by Polska w 2011 r. była gotowa do wejścia do strefyeuro

Premier Donald Tusk chce, aby Polska była przygotowana do wejściado strefy euro w 2011 r.

Tusk: chcę, by Polska w 2011 r. była gotowa do wejścia do strefyeuro

"Chciałbym, żebyśmy byli w stanie sprostać tym wymogom, które UEstawia dla uczestników wspólnoty euro" - podkreślił szef rządu wponiedziałek w TVN24.

Premier zastrzegł jednocześnie, że to nie on będzie podejmowałdecyzję o wejściu Polski do strefy euro. "To będzie wymagałoakceptacji wyraźnej większości (w Sejmie), prezydenta i dlategomogę tylko zagwarantować, że będziemy gotowi, a czy ta decyzjaostateczna zapadnie, to już jest pytanie do większej grupy" -powiedział Tusk.

Szef rządu odniósł się też do sytuacji w oświacie. ZdaniemTuska, podwyżki dla nauczycieli są "możliwe i uzasadnione", ale -jak zastrzegł - zależy to od nauczycieli, a szczególnie od ichreprezentacji związkowej. Jak dodał, związkowcy, na razie nie sąskłonni do odpowiedzi na pytanie: "czy zgodzicie się na rezygnacjęz pewnych nienajlepszych dla nauczycieli przywilejów socjalnych -takich jak wcześniejsze emerytury - w zamian za zwiększeniewynagrodzenia".

"W tym systemie dzisiejszym trudno będzie o podwyżki dlanauczycieli, ale jesteśmy w trakcie rozmów z nauczycielami" -zaznaczył szef rządu.

Według Tuska, trzeba zmienić niektóre zapisy w KarcieNauczyciela. "Najlepiej byłoby ograniczyć do minimum KartęNauczyciela. To umożliwi wyższe wynagrodzenie (dla nauczycieli)" -ocenił.

Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się zwiększenia płacnauczycieli i pracowników oświaty o 50 proc. do 2010 r. Wedługzwiązku, tegoroczne podwyżki dla nauczycieli (zwiększenie płaczasadniczych o 185 zł - 200 zł brutto) to za mało. Związkowcy chcąprzedstawienia przez rząd planu znacznego wzrostu płac w oświacie wnastępnych latach.

ZNP chce również utrzymania możliwości przechodzenia przeznauczycieli na emerytury na dotychczasowych zasadach zapisanych wustawie Karta Nauczyciela. Obecny rok jest ostatnim, kiedy mogą oniprzejść na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek, jeśli mają30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie, lub 25 lat stażupracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tusk: chcę, by Polska w 2011 r. była gotowa do wejścia do strefyeuro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl