SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tusk coraz bliżej 50-procentowego poparcia

PO brakuje 12 miejsc do stworzenia samodzielnego rządu - wynika z najnowsze sondażu TNS OBOP. Z badania PBS wynika, że 35 głosów.

Sondaż TNS OBOP, który został przeprowadzony dla telewizyjnych Wiadomości w ostatni w piątek i sobotę na rekordowej grupie liczącej 1505 osób, pokazuje że 38,7% badanych chciałoby głosować na Platformę Obywatelską.

W sondażu drugie miejsce zajęłoby Prawo i Sprawiedliwość z 23,2% poparciem, trzecia byłaby Samoobrona (10,3%). Kolejne miejsca zajęły LPR (8,9%) i SLD (8,7%).

5% progu wyborczego nie przekroczyłyby: PSL (4,4%), SdPl (1,7%), Partia Demokratyczna-demokraci.pl (1,6%), Polska Partia Pracy (0,6%), Platforma Janusza Korwin-Mikke (0,3%).

Gdyby wyborcy zagłosowali tak, jak ankietowani przez TNS OBOP to: PO miałoby 219 mandatów w parlamencie; PiS - 115; Samoobrona 46; LPR - 41, a SLD 37. Dwa miejsca w Sejmie przypadłyby Mniejszości Niemieckiej.

Z sondażu dotyczącego wyborów prezydenckich wynika, że wygrałby Donald Tusk z 45% poparciem, drugie miejsce przypadłoby Lechowi Kaczyńskiemu (22,1%), trzecie zająłby Włodzimierz Cimoszewicz (13,3%). Kolejne pozycje zajęliby Andrzej Lepper (10,6%), Marek Borowski (2,4%), Jarosław Kalinowski (2,3%) i Maciej Giertych (2%).

22,5% pytanych przez TNS OBOP nie zdecydowało jeszcze, na kogo chce głosować w wyborach parlamentarnych. 16% nie zdecydowało, którego z kandydatów poprze w wyborach prezydenckich.

69,9% pytanych zadeklarowało, że chce wziąć udział w wyborach parlamentarnych, 76,6% wybiera się na wybory prezydenckie. Do wyborów parlamentarnych nie chce pójść 20,6%, 9,5% ankietowanych waha się. 15,5% pytanych nie wybiera się na wybory prezydenckie, a 7,9% zastanawia się nad wzięciem udziału w głosowaniu.
 
Tymczasem sondaż PBS przeprowadzony dla "Gazety Wyborczej" na dwa tygodnie przed wyborami wskazuje, że w głosowaniu do Sejmu Platforma zyskałaby 35 procent poparcia, czyli o 3 punkty mniej niż przed tygodniem. Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 22 procent głosów, SLD i LPR po 10 procent oraz Samoobrona 9 procent.

Przeliczając te wyniki na miejsca w Sejmie - PO zdobyłaby ich 196, PiS - 120, SLD i LPR po 51 oraz Samoobrona - 42.

W pierwszej turze wyborów prezydenckich, z 43-procentowym poparciem zwyciężyłby Donald Tusk (wzrost o 2%). Drugie miejsce zająłby Lech Kaczyński, na którego zgłosowałoby 20 procent wyborców (-1 proc.), a trzecie Włodzimierz Cimoszewicz z 18-procentowym poparciem (-1 proc.).

      

W drugiej turze wyborów prezydenckich Tusk wygrałby i z Lechem Kaczyńskim (63 proc. do 37 proc.), i z Włodzimierzem Cimoszewiczem (67 proc. do 33 proc.).

Sondaż został przeprowadzony w dniach 9-10 września przez PBS na 1013-osobowej, reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków. (grafika - Gazeta Wyborcza).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tusk coraz bliżej 50-procentowego poparcia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl