SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tusk: Spadki na GPW przejściowe

Spadki na warszawskiej GPW nie mają związku z - bardzo dobrym - stanem polskiej gospodarki, a są jedynie echem wydarzeń na rynkach światowych, szczególnie w USA. Można oczekiwać, że "w dalszej perspektywie" sytuacja na warszawskim parkiecie ustabilizuje się, uważa premier Donald Tusk.

Tusk: Spadki na GPW przejściowe

"Co do giełdy - jest tak, że bardzo często wezwania polityków, rządzących, apele o spokój nie przynoszą odpowiedniego skutku. Ja jestem przekonany, że te spadki na polskiej giełdzie są efektem zupełnie niezależnym od stanu polskiej gospodarki" - powiedział Tusk podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Zadeklarował, że jego rząd będzie podejmował decyzje, które będą sprzyjały inwestycjom.

"Rozumiem zdarzenia na GPW jako echo zdarzeń przede wszystkim w USA, ale także na innych giełdach, praktycznie całego świata. Ale podkreślam, że sytuacja naszego rynku, naszej gospodarki, w najmniejszym stopniu nie uzasadnia żadnych nerwowych ruchów, dlatego w dalszej perspektywie jestem też spokojny o stabilizację sytuacji na warszawskiej giełdzie" - powiedział premier.

W poniedziałek wieczorem w podobnym tonie wypowiadał się prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomir Skrzypek.

W związku z obawami o recesję w Stanach Zjednoczonych od kilkunastu dni trwają spadki na giełdach na całym świecie. Od początku roku do wtorku indeks największych spółek na warszawskim parkiecie WIG 20 stracił ok. 19%, w tym w poniedziałek - 6,7%.

Tymczasem we wtorek rynki zareagowały gwałtownymi wzrostami na nieoczekiwaną decyzję Fed o podniesieniu stóp procentowych o 75 pb - rynek oczekiwał zmiany poziomu stóp procentowych dopiero w końcu stycznia, na regularnym posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tusk: Spadki na GPW przejściowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl