SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tusk: szanse wejścia Polski do strefy euro od początku 2012 r. są realne w 100%

Zdecydowana większość członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i zarządu Narodowego Banku Polskiego (NBP) jest za przyjęciem przez Polskę euro w 2012 r., wynika z czwartkowej wypowiedzi premiera Donalda Tuska.

Tusk: szanse wejścia Polski do strefy euro od początku 2012 r. są
realne w 100%

Natomiast prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Sławomir Skrzypek zapewnił, ze bank centralny zrobi wszystko, by Polska była gotowa na czas.

"Szanse wejścia Polski do strefy euro w 2012 r są w 100-proc. realne. Nie formułował bym takiego poglądu, gdyby nie ocena, z reguły bardzo krytyczna naszych partnerów w Europejskim Banku Centralnym (EBC), a tam wszyscy mówią: wygląda na to, że uda wam się wypełnić wszystkie kryteria z Maastricht" - powiedział na konferencji po spotkaniu z zarządem NBP i RPP, Tusk.

Szef rządu dodał, że oczywiście bierze pod uwagi zmienne np. nie znane skutki kryzysu finansowego na świecie i ich wpływ na wzrost czy inflację. Zapewnia jednak, że rząd zrobi wszystko, by ten plan zrealizować, tym bardziej, że ma szerokie poparcie ekspertów.

"Wszyscy uczestnicy dzisiejszej dyskusji podkreślali absolutną potrzebę przeprowadzenia procesów , które przygotują Polskę do strefy euro. czy data jest dogmatem? Dogmatem jest to, że musimy pracować wspólnie na rzecz stabilnego i harmonijnego przeprowadzania Polski przez ten okres, bo ERM2 sam w sobie jest wyzwaniem, to nie jest taka sobie poczekalnia, gdzie się siedzi, nic nie robi, a na sam koniec w tej strefie się znajdziemy" -

Premier dodał, że zdecydowana większość uczestników spotkania opowiedziała się za przeprowadzeniem procesu wejścia do ERM2 zgodnie z "mapą drogową" zaproponowaną przez rząd.

"Były głosy, które przestrzegał, że to może być zbyt dużym wyzwaniem, ale większość z nas uważa, że to plan, któremu warto poświęcić wszystkie nasze umiejętności i możliwości. I nie ukrywam, że chcę skłonić liderów Prawa i Sprawiedliwości (PiS), taka perswazją, by sformułowali warunki, jakie trzeba spełnić, by dołączyli do tego projektu" - tłumaczył Donald Tusk.

Premier dodał, że konsensus sił politycznych jest bardzo ważny, ponieważ na taki sygnał czeka od Polski także EBC.

"Nie stawiam żadnych warunków wstępnych, tylko proszę: powiedzcie co tak naprawdę musielibyśmy zrobić, abyście wzięli udział w tym projekcie" - apelował do Jarosława Kaczyńskiego szef rządu.

"Chciałem podkreślić, że niezależnie od daty o której mówimy musimy być przygotowani, musimy mieć stosowne dokumenty i materiały przygotowane i w tym zakresie NBP we współpracy z rządem będzie wykonywał dużą pracę. Tą kwestię musimy zrealizować bardzo sprawnie, rzetelnie i na wysokim poziomie i w tym zakresie NBP wypełni swą ustawową i konstytucyjną rolę" - zapewnił prezes NBP, Sławomir Skrzypek.

Pod koniec października rząd przyjął "mapę drogową", z której wynika, że intencją rządu jest, aby w 2011 r. Polska spełniała nominalne kryteria konwergencji. Pozwoli to, po wydaniu przez Komisję Europejską pozytywnej opinii dotyczącej wejścia Polski do strefy euro i uchyleniu derogacji przez Radę ECOFIN - na przyjęcie przez nasz kraj wspólnej waluty europejskiej 1 stycznia 2012 r. i stanowić będzie ukoronowanie procesu integracji z Unią Gospodarczą i Walutową.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tusk: szanse wejścia Polski do strefy euro od początku 2012 r. są realne w 100%

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl