SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TV Puls musi zapłacić karę za przekroczenie limitu reklam

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że TV Puls dopuściła się przekroczenia czasu emisji reklam, bo zamiast ogłoszeń nadawcy emitowała materiały autopromocyjne. Nałożyła za to na stację karę w wysokości 15 tys. zł.

fot. shuttlerstockArticle

KRRiT analizowała program TV Puls z 21 lutego br. Między 8.00 a 10.00 oraz między 18.00 i 20.00 TV Puls emitowała wówczas materiały, które stacja zakwalifikowała jako ogłoszenia nadawcy - każda telewizja może na nie poświęcić 2 minuty w każdej godzinie. Były to materiały zapowiadające różne pozycje z anteny TV Puls: seriale animowane „Pingwiny z Madagaskaru”, „Nowe przygody Rodziny Addamsów” i „Flinstonowie” z pasma „Junior TV”, serial przygodowy „Arrow” oraz weekendowe pasmo filmowe.

W emitowanych materiałach pojawiły się nacechowane emocjonalnie streszczenia audycji zachęcające do obejrzenia proponowanych pozycji programu. Używano takich sformułowań jak „zobacz”, „uwierz”,  „przeżyj” czy „pokochaj”. Krajowa Rada uznała, że „prezentowane w taki sposób treści wykraczają poza określone ustawowo składowe ogłoszenia nadawcy i nie mogą zostać za nie uznane”.  - Ogłoszenie nadawcy powinno zawierać jedynie informację o jego audycjach lub fragmenty tych audycji - napisała w komunikacie przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl KRRIT.

Zdaniem regulatora, wspomniane materiały stanowiły autopromocję, rozumianą zgodnie z art. 4 pkt. 23 ustawy o radiofonii i telewizji jako „przekaz pochodzący od dostawcy usługi medialnej mający służyć bezpośrednio lub pośrednio promocji jego audycji, towarów i usług”. Autopromocja wliczana jest do czasu emisji reklam - w każdej godzinie stacja może je nadawać jedynie przez 12 minut. Po uznaniu wspominanych materiałów za autopromocję okazało się, że TV Puls przekroczyła limit emisji reklam. Za to KRRiT nałożyła na nadawcę karę w wysokości 15 tys. zł.

Telewizja Puls nie komentuje decyzji Krajowej Rady, nie informuje też czy odwoła się do sądu od jej orzeczenia. Wiadomo jednak, że nadawca ze stanowiskiem regulatora się nie zgadza. W korespondencji do KRRIT przesłanej jeszcze przed nałożeniem kary TV Puls tłumaczyła m.in., że do ogłoszenia nadawcy dodano elementy opisowe „w celu stworzenia bardziej atrakcyjnej dla jej widzów formy”. - Stanowią one jedynie uzupełnienie informacji, nie zmieniając charakteru ogłoszenia - wyjaśniała stacja.

W przeciągu ostatnich 10 lat KRRiT nie nałożyła na Telewizję Puls żadnych kar.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w październiku br. udział TV Puls w rynku wyniósł 3,12 proc. (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TV Puls musi zapłacić karę za przekroczenie limitu reklam

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
x.x
A mówią ze polszmat ma długie reklamy :D
odpowiedź
User
Pani Danusia
Oglądam Wikingów na TV Puls. Na prawdę zdążę podczas przerwy reklamowej pomyć naczynia, wziąć prysznic, umyć zęby, nakremować się, wracam a reklamy jeszcze lecą.
odpowiedź
User
majec
oni chyba nie oglądają Polsatu ,tam można czasem zapomnieć co się oglądało... 12 minut jest przekraczane notorycznie...
odpowiedź