SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TV PULS: nie składamy broni

Ciąg dalszy sporu z Prokomem. TF chce ustanowienia hipoteki na najcenniejszym aktywie swojego dłużnika

Czy Prokom Investments miał prawo sprzedać akcje giełdowego Prokomu? Według Telewizji Familijnej nie, bo stanowiły one zabezpieczenie sądowe. Teraz TF chce ustanowienia hipoteki na najcenniejszym aktywie swojego dłużnika - parceli w Wilanowie przeznaczonej na budowę "Miasteczka Wilanów".

Telewizja Familijna ma dwie sprawy z Prokomem. Pierwsza dotyczy zwrotu 26 mln zl (+odsetki) za obligacje Telewizji, które objął Prokom i za nie nie zapłacił. Druga dotyczy zabezpieczenia powyższej sumy na majątku Prokomu do czasu rozstrzygnięcia, czy sąd przyzna nam te pieniądze, czy nie. W tej drugiej sprawie Sąd Okręgowy stanął po stronie telewizji i komornik zablokował Prokomowi Investments papiery wartościowe, należące do spółki (papiery notowanego na giełdzie Prokom Software).

Prokom, by uniknąć zabezpieczenia podjął jednocześnie działania na dwa sposoby. Po pierwsze odwołał się od decyzji do tego samego sądu (Sądu Okręgowego). I tutaj dostał potwierdzenie decyzji odmownej. Po drugie zaś założył nową sprawę w Sądzie Rejonowym (będącym sądem niższej instancji) o złe prowadzenie czynności przez komornika. Sąd Rejonowy uznał na posiedzeniu niejawnym, że popełniono błędy proceduralne i zdjął zabezpieczenie z papierów wartościowych.

Pod koniec ubiegłego tygodnia w ciągu dwóch dni Prokom Investments sprzedała 560 tys. akcji giełdowej spółki informatycznej Prokom Software (4 proc. wszystkich) o wartości ponad 55 mln zł. Tydzień wcześniej akcje te, wraz innymi papierami wartościowymi o łącznej wartości przekraczającej 120 mln zł, były zablokowane na rachunkach w Domu Inwestycyjnym BRE Banku i Domu Maklerskim BIG BG. Blokadę ustanowił w czerwcu komornik działający na wniosek Telewizji Familijnej (TF).

-Chciałem zwrócić uwagę, że Sąd Okręgowy jest sądem wyższej instancji w stosunku do Rejonowego. A co najistotniejsze ten pierwszy podejmował decyzję odnosząc się do kwestii merytorycznych (czy nasze roszczenia o 26 mln są zasadne) i była to decyzja kolegialna - mówi nam Rober Szaniawski, PR Manager TV PULS.

- Sąd Rejonowy odnosił się zaś wyłącznie do kwestii procedury, a decyzję podejmował jeden sędzia na posiedzeniu niejawnym. (Notabene nieoficjalnie wiadomo, ze argument był taki, że wynajęliśmy warszawskiego komornika do sprawy dotyczącej gdyńskiej spółki. Sędzia nie wziął przy tym pod uwagę, że oddział Prokomu zarejestrowany jest również w Warszawie).

- Brak pieniędzy, które winny jest nam Prokom, może postawić Telewizję w trudnej sytuacji. Jednak jak - zapowiedział prezes Piotr Ciompa - nie składamy broni i w świetle decyzji Sądu Okręgowego jest duża szansa na odzyskanie należnych kwot - dodaje Rober Szaniawski.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TV PULS: nie składamy broni

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl