SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TV Puls oskarża Cyfrowy Polsat o nieuczciwą konkurencję i nadużywanie dominującej pozycji

Stacja Super Polsat, która pojawiła się od stycznia w Cyfrowym Polsacie, zepchnęła kanał TV Puls HD w dekoderach z pozycji 84 na 157. Telewizja Puls oskarża Cyfrowy Polsat o "nadużywaniu dominującej pozycji" i zapowiada podjęcie kroków prawnych. Olga Zomer, rzeczniczka prasowa spółki przekonuje, że nie ma w tym niczego nadzwyczajnego.

Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls Article

Od 2 stycznia w portfolio grupy Cyfrowy Polsat zaszły zmiany. Tego dnia ruszył kanał Super Polsat, który w naziemnej telewizji cyfrowej zastąpił Polsat Sport News. Większość ramówki nowego kanału, kierowanego do osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu (język migowy, napisy, audiodeskrypcja), wypełniają powtórki programów i seriali z głównego Polsatu.

Super Polsat pojawił się także na platformie Cyfrowy Polsat, zajmując pozycję 84. W związku z tym TV Puls HD przeniesiono na kanał 157. Z kolei Polsat Sport News HD pojawił się na pozycji nr 13, czyli w miejscu, gdzie dotychczas nadawano wersję SD tej stacji.

Telewizja Puls w komunikacie przesłanym do Wirtualnemedia.pl napisała, że zmiana pozycjonowania ich kanału została dokonana przez Cyfrowy Polsat samowolnie i bez uprzedzenia.

- Działanie Cyfrowego Polsatu jest nie tylko zakłóceniem dostępu do odbioru programu TV Puls i pogwałceniem prawa odbiorców do informacji, ale czynem nieuczciwej konkurencji, polegającym na przejęciu przez program Super Polsat audytorium dotychczas zgromadzonego przez TV Puls na wspomnianej pozycji 84 - pisze nadawca. - Takie działanie jest sztandarowym przykładem nadużycia pozycji dominującej w środkach masowego przekazu, gdzie operator posiadający sieć dystrybucyjną (w tym przypadku platformę satelitarną) decyduje się preferować program swej spółki zależnej, kosztem innego nadawcy, naruszając przy tym reguły ochrony konkurencji i otwartego charakteru audiowizualnych usług medialnych - czytamy w oświadczeniu.

Spółka zapowiada podjęcie kroków prawnych w celu przywrócenia poprzedniego stanu rzeczy.

 - Zmiany na liście kanałów są czymś naturalnym. W związku z rozszerzeniem oferty platformy o kilka nowych kanałów, pozycję na liście zmieniło parę stacji - mówi dla Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu.

Jak informowaliśmy, od stycznia br. u operatora znalazły się też takie kanały jak AMC czy Eleven Extra.

Po trzech kwartałach br. wpływy grupy kapitałowej Cyfrowy Polsat ze sprzedaży wyniosły 7,19 mld zł, o 0,3 proc. mniej niż rok wcześniej. Natomiast zysk netto firmy zmalał w skali roku z 977,8 mln zł do 679,2 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TV Puls oskarża Cyfrowy Polsat o nieuczciwą konkurencję i nadużywanie dominującej pozycji

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
prawnik
Koło numeru 150 są całkiem fajne kanały HD.
Ale 84 był lepszym numerem.
32 9
odpowiedź
User
op
bla bla bla szmira walczy z tandeta bo za rogiem badziewie
43 16
odpowiedź
User
Gie
Tylko czekać jak zaczną żądać dodania Puls 2. Bo niedodanie go do listy kanałów " jest sztandarowym przykładem nadużycia pozycji dominującej w środkach masowego przekazu". :)
22 26
odpowiedź
User
BennyD
Bylo sobie kupic/wynegocjowac w umowie numer kanalu jak to jest np. w Sky i we Freeview w UK. Amatorka.
25 13
odpowiedź
User
SD
W sumie strata niewielka. Puls to kanał który praktycznie nic nie produkuje a odbiera widownie innym. Ramówka składa z tanich filmów powtórkowych, najtańszych w zakupie telenowelach i lombardach. Całość przeplatana masakrycznie długimi reklamami. Seriale ucinają po kilku odcinkach, a jedna telenowela ma średnio 9 razy zmianę godzinę emisji. Totalny brak szacunku dla widza.
33 25
odpowiedź