SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVN miał 197,76 mln zł straty w 2013 r., ponad 2 mld zł długu

Grupa TVN zanotowała w ub.r. 1,555 mld zł przychodów, 506 mln zł skorygowanej EBITDA i 198 mln zł straty netto przypadającej akcjonariuszom. Wskaźnik długu netto spółki do skorygowanej EBITDA wzrósł do 4,3.

<!-- 0.5092s -->

Wpływy Grupy TVN zmalały w 2013 roku o 1,8 proc., do 1,555 mld zł, natomiast przychody z segmentu telewizyjnego - o 1,6 proc., do 1,527 mld zł.

Przy czym w samym IV kwartale spółka zanotowała wzrost przychodów o 1 proc., do 461,1 mln zł. Uzasadnia to ograniczeniem do 2 proc. spadku sprzedaży czasu antenowego, wzrostu przychodów ze sponsoringu o 23 proc., ustabilizowaniu się opłat za kanały tematyczne dzięki wzrostowi bazy abonentów HD kompensującemu spadek abonentów SD oraz rosnącemu udziałowi prowizji z usług Premium TV w całkowitych przychodach.

Skorygowana roczna EBITDA spółki wyniosła 506 mln, o 3 proc. więcej niż w 2012 roku. Z kolei raportowana EBITDA zmalała o 18,3 proc., do 372 mln zł, poniżej skorygowanego wyniku w efekcie niegotówkowego wpływu odpisu z tytułu utraty wartości inwestycji w Grupie Onet oraz udziału w stracie jednostek stowarzyszonych.

- 80 mln zł odpisu inwestycji w Onet jest wynikiem wpływu konkurencyjnego otoczenia rynkowego w połączeniu z wolniejszą niż oczekiwano poprawą rynku reklamy portali internetowych oraz ich konsekwencji dla oczekiwanej EBITDA. Udział w stracie jednostek stowarzyszonych na poziomie 44 milionów zł odzwierciedla wpływ kosztów jednorazowych w wysokości około 100 milionów zł w czwartym kwartale, związanych z połączeniem i restrukturyzacją nc+ - informuje Grupa TVN w raporcie.

Wynik netto przypadający akcjonariuszom TVN w IV kwartale wyniósł 46 mln zł zysku, a w całym ub.r - 197,76 mln zł straty. Spółka tłumaczy to kosztami wcześniejszego wykupu obligacji 10,75 proc. Senior Notes w III kwartale, udziałem w stracie jednostek stowarzyszonych oraz odpisem z tytułu utraty wartości inwestycji w Onet w IV kwartale. Udział TVN w całorocznym zysku Onetu wyniósł 8,8 mln zł.

Dług netto spółki na koniec ub.r. wyniósł 2,18 mld zł, a jego stosunek do skorygowanej EBITDA osiągnął poziom 4,3 (wobec 4 rok wcześniej). - Wzrost zarówno długu netto, jak i wskaźnika tego zadłużenia do skorygowanej EBITDA, odzwierciedla premię za wczesny wykup refinansowanych obligacji, jak również nieznaczne osłabienie złotego w stosunku do euro - wyjaśnia TVN.

Liczba abonentów platformy nc+ na koniec ub.r. wyniosła 2,2 miliona, a miesięczne ARPU w 2013 roku - 65,7 zł. W ub.r. platforma zanotowała 2,23 mld zł przychodów, 180 mln zł kosztów jednozarowych oraz EBITDA w wysokości 223 mln zł (po wyłączeniu kosztów jednorazowych). Udział Grupy TVN w stracie nc+ wyniósł 54,5 mln zł.

- Wyniki operacyjne i finansowe TVN w roku 2013 wyraźnie pokazują naszą zdolność do przezwyciężania trudnych warunków rynkowych - dynamika przychodów była wyższa niż rynku, rentowność została utrzymana dzięki ścisłej kontroli kosztów, a TVN osiągnął najwyższe w historii wyniki oglądalności swojej ramówki programowej. Zgodnie z oczekiwaniami wyrażonymi w listopadzie ubiegłego roku widzimy wzrost popytu na reklamę telewizyjną wspierany ciągłą poprawą sytuacji makroekonomicznej. Dobry początek roku daje nam podstawę do podniesienia oczekiwań wzrostu rynku reklamy telewizyjnej z niskiego do średniego jednocyfrowego poziomu - jednocześnie wierzymy, że TVN odnotuje wyższe wyniki niż rynek dzięki udanemu wdrożeniu nowej strategii sprzedaży - powiedział Markus Tellenbach, prezes zarządu TVN i dyrektor Generalny TVN S.A:

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVN miał 197,76 mln zł straty w 2013 r., ponad 2 mld zł długu

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
polpot
ojej
38 10
odpowiedź
User
@bezczelny
TVN ma setki milionów strat, a Cyfrowy Polsat setki milionów zysku. Czyją ofertę wybierają ludzie?
52 17
odpowiedź
User
pavv
"Wyniki operacyjne i finansowe TVN w roku 2013 wyraźnie pokazują naszą zdolność do przezwyciężania trudnych warunków rynkowych - dynamika przychodów była wyższa niż rynku, rentowność została utrzymana dzięki ścisłej kontroli kosztów, a TVN osiągnął najwyższe w historii wyniki oglądalności swojej ramówki programowej."
Ale brednie! To tak jakbym otworzył sklep i towary rozdawał za darmo, a następnie cieszył się, że klientów mam kilkukrotnie więcej niż konkurencja.
Panie Ładny Markusie - czas powiedzieć wprost, że TVN jest BANKRUTEM i nic go już nie uratuje. 200 mln. zł straty to nie drobne kwoty. Nawet gdyby sprzedać cały ten TVN to nie pokryje to długów.
41 10
odpowiedź
User
analityk
Sorry, ale taką mamy ofertę programową. Tylko dla idiotów. Odwrotnie niż w znanej sieci AGD :-).
58 11
odpowiedź
User
szczelny
@bezczelny, Twoje porównywanie dochodów grupy TV do platformy TV mija się kompletnie z sensem.
14 17
odpowiedź