SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN miał 197,76 mln zł straty w 2013 r., ponad 2 mld zł długu

Grupa TVN zanotowała w ub.r. 1,555 mld zł przychodów, 506 mln zł skorygowanej EBITDA i 198 mln zł straty netto przypadającej akcjonariuszom. Wskaźnik długu netto spółki do skorygowanej EBITDA wzrósł do 4,3.

Wpływy Grupy TVN zmalały w 2013 roku o 1,8 proc., do 1,555 mld zł, natomiast przychody z segmentu telewizyjnego - o 1,6 proc., do 1,527 mld zł.

Przy czym w samym IV kwartale spółka zanotowała wzrost przychodów o 1 proc., do 461,1 mln zł. Uzasadnia to ograniczeniem do 2 proc. spadku sprzedaży czasu antenowego, wzrostu przychodów ze sponsoringu o 23 proc., ustabilizowaniu się opłat za kanały tematyczne dzięki wzrostowi bazy abonentów HD kompensującemu spadek abonentów SD oraz rosnącemu udziałowi prowizji z usług Premium TV w całkowitych przychodach.

Skorygowana roczna EBITDA spółki wyniosła 506 mln, o 3 proc. więcej niż w 2012 roku. Z kolei raportowana EBITDA zmalała o 18,3 proc., do 372 mln zł, poniżej skorygowanego wyniku w efekcie niegotówkowego wpływu odpisu z tytułu utraty wartości inwestycji w Grupie Onet oraz udziału w stracie jednostek stowarzyszonych.

- 80 mln zł odpisu inwestycji w Onet jest wynikiem wpływu konkurencyjnego otoczenia rynkowego w połączeniu z wolniejszą niż oczekiwano poprawą rynku reklamy portali internetowych oraz ich konsekwencji dla oczekiwanej EBITDA. Udział w stracie jednostek stowarzyszonych na poziomie 44 milionów zł odzwierciedla wpływ kosztów jednorazowych w wysokości około 100 milionów zł w czwartym kwartale, związanych z połączeniem i restrukturyzacją nc+ - informuje Grupa TVN w raporcie.

Wynik netto przypadający akcjonariuszom TVN w IV kwartale wyniósł 46 mln zł zysku, a w całym ub.r - 197,76 mln zł straty. Spółka tłumaczy to kosztami wcześniejszego wykupu obligacji 10,75 proc. Senior Notes w III kwartale, udziałem w stracie jednostek stowarzyszonych oraz odpisem z tytułu utraty wartości inwestycji w Onet w IV kwartale. Udział TVN w całorocznym zysku Onetu wyniósł 8,8 mln zł.

Dług netto spółki na koniec ub.r. wyniósł 2,18 mld zł, a jego stosunek do skorygowanej EBITDA osiągnął poziom 4,3 (wobec 4 rok wcześniej). - Wzrost zarówno długu netto, jak i wskaźnika tego zadłużenia do skorygowanej EBITDA, odzwierciedla premię za wczesny wykup refinansowanych obligacji, jak również nieznaczne osłabienie złotego w stosunku do euro - wyjaśnia TVN.

Liczba abonentów platformy nc+ na koniec ub.r. wyniosła 2,2 miliona, a miesięczne ARPU w 2013 roku - 65,7 zł. W ub.r. platforma zanotowała 2,23 mld zł przychodów, 180 mln zł kosztów jednozarowych oraz EBITDA w wysokości 223 mln zł (po wyłączeniu kosztów jednorazowych). Udział Grupy TVN w stracie nc+ wyniósł 54,5 mln zł.

- Wyniki operacyjne i finansowe TVN w roku 2013 wyraźnie pokazują naszą zdolność do przezwyciężania trudnych warunków rynkowych - dynamika przychodów była wyższa niż rynku, rentowność została utrzymana dzięki ścisłej kontroli kosztów, a TVN osiągnął najwyższe w historii wyniki oglądalności swojej ramówki programowej. Zgodnie z oczekiwaniami wyrażonymi w listopadzie ubiegłego roku widzimy wzrost popytu na reklamę telewizyjną wspierany ciągłą poprawą sytuacji makroekonomicznej. Dobry początek roku daje nam podstawę do podniesienia oczekiwań wzrostu rynku reklamy telewizyjnej z niskiego do średniego jednocyfrowego poziomu - jednocześnie wierzymy, że TVN odnotuje wyższe wyniki niż rynek dzięki udanemu wdrożeniu nowej strategii sprzedaży - powiedział Markus Tellenbach, prezes zarządu TVN i dyrektor Generalny TVN S.A:

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVN miał 197,76 mln zł straty w 2013 r., ponad 2 mld zł długu

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
polpot
ojej
odpowiedź
User
@bezczelny
TVN ma setki milionów strat, a Cyfrowy Polsat setki milionów zysku. Czyją ofertę wybierają ludzie?
odpowiedź
User
pavv
"Wyniki operacyjne i finansowe TVN w roku 2013 wyraźnie pokazują naszą zdolność do przezwyciężania trudnych warunków rynkowych - dynamika przychodów była wyższa niż rynku, rentowność została utrzymana dzięki ścisłej kontroli kosztów, a TVN osiągnął najwyższe w historii wyniki oglądalności swojej ramówki programowej."
Ale brednie! To tak jakbym otworzył sklep i towary rozdawał za darmo, a następnie cieszył się, że klientów mam kilkukrotnie więcej niż konkurencja.
Panie Ładny Markusie - czas powiedzieć wprost, że TVN jest BANKRUTEM i nic go już nie uratuje. 200 mln. zł straty to nie drobne kwoty. Nawet gdyby sprzedać cały ten TVN to nie pokryje to długów.
odpowiedź