SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN nie obawia się dekoncentracji w mediach, TVN24 nie na sprzedaż

Kierownictwo Grupy TVN nie obawia się, że zapowiadane przez rząd przepisy dotyczące ograniczenia koncentracji kapitałowej w mediach znacząco wpłyną na jej działalność. Jim Samples, prezes firmy, podkreśla, że nie jest ona zainteresowana sprzedażą kanału TVN24.

Jim SamplesArticle

Prace nad przepisami mającymi zmniejszyć koncentrację kapitałową w segmencie mediów są prowadzone od początku br. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z KRRiT i UOKiK-iem. Przygotowano już możliwe warianty zmian w prawie, które niebawem zostaną rozpatrzone przez kierownictwo obozu rządzącego.

- W tej chwili jesteśmy na etapie analizowania możliwości, które chcielibyśmy tam zastosować. Jak się na coś zdecydujemy - zaimplementujemy to do projektu - powiedział nam w poniedziałek wiceminister kultury Paweł Lewandowski. Wcześniej zaznaczył, że przepisy nie będą oparte na prostym, procentowym udziale różnych nadawców w poszczególnych segmentach rynku medialnego, tylko bardziej skomplikowanych wskaźnikach.

Przedstawiciele obozu rządzącego nie ukrywają, że te przepisy mają ograniczyć działania obcych firm, zwłaszcza wydawców prasowo-internetowych. W wypowiedziach często podkreślano, że większość dzienników regionalnych należy do Polska Press Grupy. W tym tygodniu pojawiła się nawet informacja, szybko zdementowana przez firmę, jakoby przedstawiciele skarbu państwa zaproponowali przejęcie jej od niemieckiego właściciela.

- Władza według Konstytucji RP należy do obywateli, czyli do Polaków. W związku z tym ta czwarta władza - która ma bardzo duży wpływ, bo komunikuje różne rzeczy, może zmieniać nastroje społeczne - też powinna należeć do Polaków - stwierdził Paweł Lewandowski w minionym tygodniu.

Prezes TVN: nie obawiamy się dekoncentracji

Jim Samples, prezes TVN, w wypowiedzi dla „Forbes Polska”, zapowiadającej wywiad z nim w nowym numerze miesięcznika, stwierdził, że firma nie obawia się negatywnego wpływu na jej działalność przepisów o dekoncentracji w mediach. Zwrócił uwagę, że spośród czterech największych nadawców telewizyjnych w Polsce trzech (Telewizja Polska, Polsat i Telewizja Puls) ma rodzimych właścicieli, a tylko TVN należy do zagranicznej firm (amerykańskiego Scripps Networks Interactive).

- Nie spodziewam się, żeby miało dojść do tego typu zmiany - powiedział Samples o dekoncentracji. - Mam nadzieję, że to nie stanie się barierą, która przeszkodzi nam dalej inwestować i być w Polsce - dodał, zwracając uwagę, że Scripps sporo zainwestował w działalność TVN.

Szef TVN zaznaczył, że nikt z rządu ani parlamentu nie kontaktował się z firmą w sprawie planowanych przepisów. Jego zdaniem ich wprowadzenie pogorszyłoby nie tylko warunki rynkowe dla części firm, lecz także sytuację odbiorców mediów. -  Jeśli to wszystko, co rzekomo ma zmienić dekoncentracja mediów, wejdzie w życie, to niewątpliwie przyciągnie to ogromną uwagę, zarówno tutaj, jak i na arenie międzynarodowej. I nie tylko mediów, ale wszystkich Polaków, którzy mogą nagle poczuć, że ich możliwości wyboru, jeśli chodzi o dostęp do informacji, zostały ograniczone - stwierdził w samym wywiadzie w „Forbesie”.

Amerykański koncern jest właścicielem TVN od ponad dwóch lat, a Jim Samples kieruje firmą od lipca ub.r. Jesienią ub.r. TVN kupił sieć partnerską Gamellon, a z początkiem br. uruchomił polską wersję HGTV oraz przejął zarządzanie polskimi wersjami Food Network i Travel Channel (dyrektor programową tej ostatniej stacji została Martyna Wojciechowska). Ponadto w Warszawie zaczęto produkować treści wideo do internetu dla całego Scripps Networks

Jim Samples jako sukcesy firmy w ostatnim czasie wymienił świetny start HGTV oraz rosnące wyniki głównego TVN i TVN24. - Jesteśmy teraz w pełni zintegrowani z amerykańską spółką, wiele relacji udało się zbudować - zaznaczył.

TVN24 nie na sprzedaż

W ostatnich miesiącach spekulowano, jakoby przedstawiciele obozu rządzącego byli zainteresowani przejęciem TVN24. Stacja - podobnie jak „Fakty” TVN - przez wielu jest uważana za krytyczną wobec obecnej władzy, w przeciwieństwie do przychylnego jej TVP Info oraz programów informacyjnych TVP1 i TVP2.

„Newsweek Polska” na początku br. podał, że Jarosław Kaczyński spotkał się w tej sprawie z menedżerami Scripps Networks Interactive, proponując kupno TVN24, który miałby zostać przekształcony w anglojęzyczną stację informującą o wydarzeniach w Polsce.

Jim Samples w rozmowie z „Forbesem” zapewnił jednak, że nie były ani nie są prowadzone żadne rozmowy na temat sprzedaży TVN24. Prezes TVN podkreślił, że oferta programowa firmy będzie dalej składała się z trzech głównych obszarów: rozrywki, lifestylu i informacji.

- Mogę wam spojrzeć w oczy i powiedzieć: nigdy nie rozmawiałem o sprzedaży TVN24 ani jakiejkolwiek kluczowej części Grupy TVN. Tego typu pogłoski to czyjeś myślenie życzeniowe - powiedział dziennikarzom miesięcznika. - Dla nas nie ma to jednak komercyjnego sensu. To tak, jakbyśmy kupili samochód i uznali, że sprzedamy jedno z jego kół - dodał.

Scripps z TVN zostanie kupiony przez Discovery

Na początku przyszłego roku ma zostać sfinalizowane ogłoszone w lipcu br. przejęcie Scripps Networks Interactive przez Discovery Communication. Ten ostatni koncern wyda na to 11,8 mld dolarów, w tym 8,4 mld dolarów w gotówce i 3,4 mld dolarów w swoich akcjach.

Dyrektor finansowy Discovery zapowiedział już, że po fuzji firm niektóre kanały mogą zostać zamknięte lub połączone z innymi.

W pierwszej połowie br. Scripps Networks Interactive zanotował 1,78 mld dolarów wpływów operacyjnych i 751,7 mln dolarów zysku operacyjnego przed opodatkowaniem.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVN nie obawia się dekoncentracji w mediach, TVN24 nie na sprzedaż

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jim
Scripps nie przewiduje sprzedaży TVN24, ale Discovery już pewnie tak, kapitał z Torunia czeka /miał być na stocznie, ale co tam/
odpowiedź
User
Jacek
Bardzo dobrze nie jest na sprzedaż TVN 24 Gdzieś Pan się nie obawiać .bo cały Sąd i Pisowce i Pan Jarosław Kaczyński są nienormalni to są idioci nadają tylko na leczenie szpitalu prychiarnych. tam Pisowce nie masz a nikt jednego zdrowego człowieka sami głupi tam pracują. Bo zdrowy człowiek nie zachowuje tak jak Pisowce.
odpowiedź
User
ewcia
nie rozumiem w czym jest problem że TVN jest przeciwny PIS. TVN ma charakter lewicowy liberalny. po za tym mówienie że TVN broni PO za każdym razem to kłamstwo. Przecież nie raz było tak że PO dostawało bęcki od TVN. Po za tym w każdym państwie jest tak że sa media lewicowe i prawicowe. np. w USA CNN jest przeciwny Trumpowi a FOX już jest za Trumpem.
odpowiedź