SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN wygrał z KRRiT. Nie musi płacić 200 tys. zł kary za “Top Model”

Sąd Okręgowy uchylił nałożoną na TVN przez KRRiT karę 200 tys. zł za złamanie ustawy o radiofonii i telewizji w show „Top Model”. Zdaniem sądu program nie miał złego wpływu na dzieci i nie naruszono w nim godności kobiet.

jury "Top Model", fot. TVNArticle

Sprawa dotyczyła czterech odcinków drugiej serii reality-show “Top Model. Zostań modelką” pokazanych w TVN jesienią 2011 roku. W jednym z nich juror Dawid Woliński dotykał piersi biorącej udział w programie Angeliki Fajcht. O sytuacji zrobiło się głośno w mediach, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaczęła otrzymywać skargi od widzów, którzy pisali m.in. o upokarzaniu, obrażaniu i poniżaniu uczestniczek programu oraz wywierania presji, by się rozbierały.

Po przeanalizowaniu sprawy KRRiT uznała, że telewizja TVN złamała ustawę o radiofonii i telewizji, bo - zdaniem regulatora - wspomniane odcinki „Top model” nie powinny mieć oznaczenia „od lat 12”, ale „od lat 18” i nie powinny być nadane przed godz. 23.00, gdyż mogły „wywierać negatywny wpływ na prawidłowy rozwój psychiczny, fizyczny i moralny osób małoletnich”. Rada stwierdziła m.in., że uczestniczki programu były negatywnymi wzorcami dla młodych ludzi, zachowanie jurorów show było niewłaściwe i naruszało godność kobiet w nim występujących, a w programie promowano nadmierne odchudzanie i prezentowano nagość. W lipcu 2012 roku szef KRRiT nałożył na TVN karę w wysokości 200 tys. zł (więcej na ten temat).

Stacja od początku nie zgadzała się z zarzutami Krajowej Rady i zdecydowała odwołać się od jej decyzji do Sądu Okręgowego w Warszawie. Ten 10 stycznia br. wydał wyrok w tej sprawie, uchylając decyzję KRRiT.

>>> TVN pokaże serial o in vitro

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia stwierdził, że w zakwestionowanych odcinkach "Top model" nie było treści zagrażających rozwojowi małoletnich, a pokazywana nagość nie miała charakteru erotycznego czy pornograficznego, ale artystyczny. Sąd uznał też, że nie doszło do molestowania uczestniczki show, bo ona sama nie czuła się molestowana.

Zdaniem sądu program „Top Model” nie prezentował negatywnych wzorców zachowania, bo zawód modelki nie został przedstawiony w nim jednostronnie (pokazano pozytywne i negatywne aspekty), w audycji zwracano uwagę na potrzebę edukacji kandydatek na modelki (m.in. w kwestii języków obcych) i pokazywano, że odchudzać należy się poprzez ćwiczenia, a nie przez głodzenie się.

Sąd uchylił karę 200 tys. zł nałożoną na TVN. Wyrok jest nieprawomocny. Wczoraj nie udało nam się uzyskać informacji, czy KRRiT zamierza złożyć w tej sprawie apelację.

Dołącz do dyskusji: TVN wygrał z KRRiT. Nie musi płacić 200 tys. zł kary za “Top Model”

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mateusz
To chyba było logiczne ze ten program jest taki jak życie modelki.
odpowiedź
User
bby
TVN nie naruszał niczyjej godności. Te kobiety tam SAME deptały swoje człowieczeństwo. Niestety, dziś mamy coraz powszechniejszy kryzys żeńskości i obserwujemy pewne zezwięrzęcenie tej niegdyś pięknej i opiekuńczej płci... Dziś prawdziwych kobiet, takich jak nasze matki, ciotki, babki, już nie ma...
odpowiedź
User
polskagola
lol
odpowiedź