SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVN z niezmienionym zarządem i formatami od Scripps, nie dla sportu i Netflixa (wywiad)

Scripps Networks Interactive po sfinalizowaniu przejęcia TVN nie zamierza zmieniać składu zarządu spółki ani wprowadzać szybko swoich amerykańskich produkcji i kanałów do jej oferty. Pojawią się za to polskie adaptacje formatów Scripps. - Trzymamy się z daleka od sportu, a Netflix to obecnie konkurent dla wszystkich - ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Joe NeCastro, dyrektor ds. rozwoju w SNI.

Joe NeCastro, dyrektor ds. rozwoju Scripps Networks Interactive Article

Obecne portfolio tematyczne kanałów TVN to głównie informacje, lifestyle, rozrywka oraz filmy i seriale. Będą w nim jakieś zmiany?

Na razie nie mamy jeszcze odpowiedzi na to pytanie. Dwa kanały zostały uruchomione niedawno (TVN Fabuła i TVN Meteo Active - przyp.red.) i musimy zobaczyć, jak sobie poradzą na rynku. Bardzo duże znaczenie przykładamy do treści informacyjnych, w kanałach informacyjnych na pewno nie będziemy nic zmieniać. Bardzo dobre udziały w rynku osiąga kanał TVN, głównie dzięki treściom rozrywkowym. Podoba nam się obecny miks kanałów TVN, między innymi dlatego że jest różnorodny.

Mamy już doświadczenie we wprowadzaniu kanałów na polski rynek - Food Network i Travel Channel uruchomionych tutaj wspólnie z Polsatem. Chcielibyśmy mieć w Polsce więcej stacji z naszego amerykańskiego portfolio, ale tylko jeśli otrzymają odpowiednią dystrybucję i osiągną satysfakcjonującą oglądalność. Na razie mocno ich nie potrzebujemy w świetnie sobie radzącej ofercie TVN.

Współpraca z Telewizją Polsat przy dystrybucji tych dwóch kanałów będzie kontynuowana?

Tak. Oczywiście odbyliśmy szereg spotkań z przedstawicielami Polsatu od ogłoszenia przez nas kupna TVN. Obie strony są zadowolone ze współpracy.

Teraz TVN ma 13 kanałów telewizyjnych. Ile będzie mieć za rok?

Nie wiem, nie chciałbym zgadywać. Na pewno nie mniej niż teraz.

Chcecie uruchamiać w Polsce kanały lifestylowe o konkretniejszej tematyce niż obecne stacje TVN: TVN Style dla kobiet i TVN Turbo dla mężczyzn?

Trudno nam ocenić, czy jest na nie zapotrzebowanie, bo dopiero co przyjechaliśmy do Polski. Lepiej zacząć od wprowadzenia różnych programów do istniejących kanałów, a jeśli wzbudzą zainteresowanie, osiągną odpowiednią widownię, możemy myśleć o uruchomieniu z nimi osobnego kanału. Jak to mówimy: najpierw trzeba nauczyć się chodzić, potem biegać.

Wydaje nam się, że w Polsce jest zapotrzebowanie na nasze produkcje lifestylowe. Sugerują to niektóre wskaźniki: odpowiedni wzrost gospodarczy, rozwijająca się klasa średnia, wysoki poziom wykształcenia. W takiej sytuacji treści lifestylowe powinny być atrakcyjne.

Jesteście zainteresowani tematyką sportową, tworzeniem stacji sportowych? TVN miał taki kilkuletni okres, kiedy na platformie n działały kanały nSport?

Powinien pan o to zapytać Discovery, o to jak się wydaje 1,3 mld euro na prawa do transmitowania igrzysk olimpijskich (uśmiech). Trzymaliśmy się jak dotąd z dala od sportu, przede wszystkim dlatego że ceny praw do transmisji rosną gwałtownie. Każdego roku podpisywane są rekordowo wysokie kontrakty. To gra dla wielkich koncernów.

A prawdę mówiąc, ciężko jest zarobić na pokazywaniu sportu. Nadawca kupuje prawa do rozgrywek sportowych, licząc, że przyciągną one widzów także do pozostałej części ramówki. W większości przypadków tak się nie dzieje. Trudno racjonalnie uzasadnić tak wysokie ceny praw do transmisji.

W Polsce nc+ co prawda właśnie kupił prawa do pokazywania ligi piłkarskiej przez cztery lata, ale taka jest ich strategia programowa: sport i filmy. TVN tak nie robi i nie będzie robić. Scripps też tak nie postępuje ani w Stanach, ani na innych rynkach. Zostawiamy wielkich graczy, żeby walczyli o prawa sportowe, my staramy się robić jak najlepiej swoje.

Chcecie rozwijać się w internecie poza swoimi dotychczasowymi głównymi kategoriami, czyli VoD (przede wszystkim darmowe treści na Player.pl) i informacje (głównie na TVN24.pl)?

Działamy według schematu: produkowanie wysokiej jakości treści i dystrybuowanie ich we wszystkich możliwych kanałach komunikacji, a internet jest jednym z najważniejszych. Jako Scripps nie przychodzimy z konkretnym planem działania w internecie, mamy za to doświadczenia z innych rynków. Zdajemy się na Markusa i jego zespół, wspieramy ich naszym obiektywnym oglądem.

Na pewno skupiamy się na Player.pl i podobnych projektach, w których nadal mając kontrolę nad swoim kontentem, udostępniamy go na nowej platformie i zarabiamy na tym. Zwracamy też uwagę na internet mobilny, który jest dla nas coraz istotniejszy, tak zresztą jak dla całego rynku mediów.

Na Player.pl jakiś czas temu pojawiły się treści od innych producentów i nadawców, natomiast produkcje TVN są nadal wyłącznie w tym serwisie. Planujecie zacząć sprzedawać je innym dostawcom usług VoD?

Zależy od konkretnego przypadku, chociażby tego, co otrzymamy w zamian. Na pewno nie udostępnimy je Netflixowi i innym podobnym serwisom, bo dla nas nie ma to sensu. Na pewno nie będziemy kierować się osiągnięciem jednorazowego, krótkoterminowego zarobku. Własne treści trzeba dystrybuować ostrożnie i mądrze.

Dlaczego nie chcecie współpracować z serwisami takimi jak Netflix? To nie bezpośredni konkurenci telewizyjni TVN-u, tak jak Polsat z Iplą?

Zgodziłbym się z pana stwierdzeniem dwa lata temu, ale teraz już nie. Uważam, że Netflix jest konkurentem dla wszystkich. A to dlatego, że każdy ma ograniczoną ilość czasu, żeby oglądać wideo. Jeśli twoim pierwszym źródłem wideo jest Netflix, a na niektórych rynkach użytkownicy mają już takie przyzwyczajenie, to tracą na tym inne podmioty z segmentu wideo.

W USA niektórzy nadawcy udostępnili zbyt wiele materiałów na Netflixie, w efekcie przyczynili się do spadku swoich wyników oglądalności. Jako Scripps udostępniliśmy poprzez Netflix część naszych produkcji, ale bardzo małą i nie tę najatrakcyjniejszą.

A co z raczkującym w TVN e-commerce i działającym od lat kanałem telezakupowym Mango?

Scripps ma pewne doświadczenie z telesprzedażą, ale nie tak dobre jak TVN z Mango. To od konkretnej firmy zależy, jakie wyniki osiąga taka działalność, ponieważ nie jest ona formą telewizji, ale handlu - tyle że realizowanego poprzez ekran telewizyjny i telefon, a nie bezpośrednio ani w internecie. A handel niekoniecznie pasuje do naszych innych działalności. Więc kluczowe jest pytanie, czy taka działalność osiąga satysfakcjonujące wyniki i ma przed sobą dobre perspektywy.

Będą znaczące zmiany w stanie zatrudnienia w TVN? Planujecie uszczuplić zespół, a może zatrudnić sporo nowych osób?

Nie, w żadnym wypadku. Nie mamy w planach połączenia TVN z inną firmą, a ostatnią rzeczą, o której byśmy pomyśleli, jest transferowanie menedżerów z innych krajów. Uważamy, że obecnie jest świetna okazja, by robić więcej rzeczy i rosnąć, a nie kurczyć się.

Najważniejsze zadania, cele na najbliższych kilka miesięcy?

Najpilniejsze cele to skupić się z całym zespołem zarządzającym na prowadzeniu firmy i odświeżyć jej strategię. Ogólnie chodzi o wypracowanie jak najlepszej pozycji na zmiany w mediach i komunikacji. Dzisiaj każdy korzysta z mediów inaczej. To największe wyzwanie dla mediów, żeby mieć dalej znacznie na wszystkich platformach komunikacji i w różnych segmentach rynku. Zwłaszcza jeśli zarządza siecią kanałów z treściami rozrywkowymi.

A konkretniej? Skup akcji TVN z giełdy?

Tak, to jest teraz absolutnie najważniejsze zadanie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVN z niezmienionym zarządem i formatami od Scripps, nie dla sportu i Netflixa (wywiad)

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jacek
Jasne, jak to w rodzinie, nie będzie zwolnień, będą rozwody ;)))

I tak się będzie potem wycofywać z tego co powiedział. Nikt kłamstwa nie zarzuci.
19 13
odpowiedź
User
po co tu to
Warto zwrócić uwagę:
" Na pewno nie będziemy kierować się osiągnięciem jednorazowego, krótkoterminowego zarobku. Własne treści trzeba dystrybuować ostrożnie i mądrze.".
27 10
odpowiedź
User
lolik
Z tego wywiadu wynika, że to TVN ma większe doświadczenie niż Scripps. A co oni osiągną tymi lifestylowymi tresciami? Eksperci są zgodni, że w przyszłoścido TV będą przyciągać tylko wydarzenia sportowe, filmy i talent show/pr.rozrywkowe a nie lifestylowe
29 20
odpowiedź
User
note2.0elo
(...) "Bardzo duże znaczenie przykładamy do treści informacyjnych, w kanałach informacyjnych na pewno nie będziemy nic zmieniać". Trzymamy za słowo panie prezesie, bo Polskę wkrótce zaleje fala narodowo-katolickich pomyj, a TVN24 musi być jak tama która to szambo zatrzyma. Pan żyje w kraju, gdzie konserwatywne odłamy chrześcijaństwa umierają, coraz bardziej postępuje emancypacja kobiet, a homoseksualiści mogą zawierać związki małżeńskie. Polacy mają takie samo prawo stać się pełnoprawnymi uczestnikami zachodniej cywilizacji - właśnie jak USA.
55 52
odpowiedź
User
e
blabla bla czyli lokalne tanie piardy
14 13
odpowiedź