SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN ze wzrostem przychodów. Mniejszy zysk i dług

W I półroczu br. Grupa TVN zanotowała wzrost przychodów, ale spadł jej zysk netto. Spółka zmniejszyła też zadłużenie. - Poziom zamówień na lipiec i sierpień wskazuje na przyspieszenie wzrostu rynku - mówi Markus Tellenbach, prezes TVN.

Markus Tellenbach, prezes zarządu i dyrektor generalny TVN (fot. TVN / Krzysztof Dubiel)Article

Z raportu finansowego Grupy TVN wynika, że przychody telewizyjnej spółki w I półroczu br. wyniosły 808,3 mln zł i były o 3,1 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ub.r. Z kolei w II kwartale br. przychody poszły do góry nieco słabiej, bo o 2,7 proc. i wyniosły 445,4 mln zł. Najmocniej w tym okresie wzrosły wpływy TVN z reklamy online (o 7,3 proc.), wzrost sprzedaży reklamy telewizyjnej wynosił 3,2 proc., przychody ze sponsoringu poszły do góry o 1,9 proc., najsłabiej wzrosły zaś wpływy z opłat abonamentowych (tylko o 1,4 proc.)

Raportowany wskaźnik EBITDA spółki w I półroczu br. wyniósł 223,4 mln zł, o 19,7 proc. mniej niż rok wcześniej. W II kwartale br. EBITDA spadła zaś o 10,1 proc. do 164 mln zł. Powodem tych spadków były jednorazowe koszty związane z transakcją przejęcia pakietu kontrolnego TVN przez Scripps Networks Interactive. Wyniosły one łącznie w całym I półroczu 65,4 mln zł. Wyłączając te koszty EBITDA spółki za sześć miesięcy br. osiągnęła poziom 265 mln zł i była o 0,9 proc. wyższa niż rok wcześniej

- Wyniki TVN w pierwszej połowie roku odzwierciedlają niższą niż oczekiwana oglądalność oferty programowej głównego kanału w połączeniu z niższą dynamiką rynku, którą przypisujemy niepewności związanej z wyborami prezydenckimi w Polsce oraz sytuacją ekonomiczną Grecji i jej potencjalnym wpływem na Unię Europejską. W takim otoczeniu rynkowym utrzymaliśmy rentowność na poziomie skorygowanej EBITDA dzięki zbilansowaniu wzrostu przychodów oraz kosztów operacyjnych, związanych głównie z dalszymi nakładami na ofertę programową - mówi Markus Tellenbach, prezes Grupy TVN

Zysk netto TVN przypadający akcjonariuszom w I półroczu br. wyniósł 116,4 mln zł, o ok. 10 mln zł mniej niż rok wcześniej. Z kolei w okresie od kwietnia do maja br. spółka miała tylko 36,9 mln zł zysku netto podczas gdy rok wcześniej - 115,1 mln zł. Na tak duży spadek wyniku finansowego w II kwartale br. miał wpływ efekt zmiany różnic kursowych z dodatniego na ujemny.

Dług netto spółki na dzień 30 czerwca br. wyniósł 1,9  mld zł, a jego stosunek do skorygowanej EBITDA - 3,6x. Rok wcześniej dług były wyższy - wynosił 2,1 mld zł, zaś wskaźnik zadłużenia netto do skorygowanej EBITDA plasował się na poziomie 4,1x

- Z optymizmem rozpoczynamy drugą połowę roku, ponieważ poziom zamówień na lipiec i sierpień wskazuje na przyspieszenie wzrostu rynku, co TVN wykorzysta dzięki jesiennej ofercie programowej wprowadzając nowe programy i seriale - zapowiada Tellenbach.

Grupa TVN jest nadawcą kanałów naziemnych (TVN, TVN7 i TTV), a także satelitarnych (m.in. TVN24, TVN Style, TVN Turbo i TVN24 Biznes i Świat). Jest też właścicielem serwisu wideo na żądanie Player.pl i prowadzi sprzedaż reklam w kanałach innych nadawców w ramach projektu Premium TV.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVN ze wzrostem przychodów. Mniejszy zysk i dług

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
keyter
Co ma oglądalność to wyborów i Grecji?
Co oni pier...ą. info dla lemingow. Od poczatku lipca nie włączylem kanału tvn i jakos dobrze mi z tym.
Dosc propagandy. Wladza wam sie zmienila byli POpaprance.
odpowiedź
User
cxcx
TVN jako stacja najlepsza w Polsce,ale TVN24 i Fakty TVN to najgorsze gówno jakie istnieje.
odpowiedź
User
Zeus
@keyter: naprawdę jesteś tak głupi, że nie wiesz jak reagują spółki giełdowe na sytuacje makroekonomiczna na świecie? Kiedyś na tym forum było mnóstwo ludzi z branży, w okresie wakacyjnym zostały same narodowo-katolickie trolle. Smutne to... A czy to nie czas pielgrzymek? Może idźcie się modlić do matki bokiej dziewicy, a nie trollujcie na tym forum.
odpowiedź