SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP ABC to ostatni kanał TVP. “Brakuje pieniędzy, by spełnić oczekiwania widzów”

By sprostać oczekiwaniom widzów, TVP powinna mieć więcej pieniędzy - uważa prezes Juliusz Braun. TVP nie zamierza już uruchamiać nowych kanałów tematycznych poza kanałem dla dzieci TVP ABC. Po zwolnieniu miejsc na pierwszym multipleksie, oferta programowa nadawcy publicznego może zostać nawet ograniczona.

Juliusz Braun, prezes TVP - fot. akpa

Juliusz Braun, prezes TVP - fot. akpa

Zamiast tworzenia nowych kanałów TVP chce skoncentrować się na rozwoju istniejących stacji. To jednak wymaga funduszy odpowiednich do oczekiwań widzów.

 – Jeżeli chcemy, żeby Teatr Telewizji miał co tydzień premierę, tak jak to było jeszcze kilkanaście lat temu, to trzeba wyprodukować ok. 40 tych premier, uwzględniając pewne przerwy. Na to trzeba pieniędzy. W tej chwili produkujemy tych premier osiem – tłumaczy Juliusz Braun, prezes TVP SA.  – Mówiąc o potrzebach finansowych TVP, musimy wziąć pod uwagę oczekiwania widzów. Oczekiwanie widzów jest takie, żeby było raczej 40 premier. Ale również, żeby były wysokiej jakości seriale np. historyczne. One kosztują.

Braun podkreśla, że od jasnego określenia oczekiwań wobec nadawcy publicznego zależy to, jaki budżet powinno mieć TVP. Dodaje, że kontrowersyjny niemiecki serial historyczny „Nasze matki, nasi ojcowie” kosztował za ok. 4 mln euro za jeden odcinek. Serial TVP „Czas honoru” powstaje dużo mniejszym kosztem – jeden odcinek kosztuje jedynie ok. 600 tys. zł. Prezes TVP dodaje, że podobne dylematy dotyczą także programów publicystycznych oraz informacyjnych.

 – Z jednej strony jesteśmy krytykowani za nadmiar reklam, a z drugiej strony jesteśmy krytykowani za zbyt małą efektywność ekonomiczną. Nie da się robić wszystkiego naraz – przekonuje Braun.

 – Paradoksalnie w chwili, kiedy opuścimy pierwszy multipleks, będziemy musieli ograniczyć swoją obecność w naziemnej telewizji cyfrowej, bo musimy być obecni tam w technologii HD i wtedy będzie mniej kanałów niż teraz – przyznaje Juliusz Braun, prezes TVP SA.

Zgodnie z harmonogramem cyfryzacji telewizji w Polsce, TVP musi zwolnić miejsce na pierwszym multipleksie cyfrowym MUX-1 w kwietniu 2014 r. Dzięki wycofaniu kanałów nadawcy publicznego zwolni się przestrzeń dla czterech nowych stacji. TVP będzie nadal nadawać za pośrednictwem multipleksu MUX-3, który jest przeznaczony w całości dla telewizji publicznej. Na MUX-1 będzie jednak oferowany nowy kanał TVP ABC przeznaczony dla dzieci – w lipcu po konkursie miejsce TVP przyznała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Braun przyznaje jednak, że uruchomienie nowego kanału dla dzieci będzie jedynym poszerzeniem oferty programowej TVP w najbliższym czasie.

 – To jest też pytanie o decyzje administracji, KRRiT, ale i Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji o przeznaczeniu dywidendy cyfrowej, ile będzie miejsca, czy będą nowe multipleksy, czy nie będzie – precyzuje Braun.

Decyzja o przeznaczeniu tzw. drugiej dywidendy cyfrowej zapadnie na poziomie międzynarodowym za dwa lata. W Polsce trwają dyskusje nad stanowiskiem, czy wolne po wyłączeniu telewizji analogowej częstotliwości powinny być przeznaczone na kolejne kanały telewizyjne czy rozwój mobilnego internetu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP ABC to ostatni kanał TVP. “Brakuje pieniędzy, by spełnić oczekiwania widzów”

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ekspert
TVP największe szanse na wysoką oglądalność ma gdyby wykupiło prawa do emisji najlepszych amerykańskich seriali typu Dexter, Impersonalni, ER itd. (mam na myśli przede wszystkim najnowsze sezony).
15 15
odpowiedź
User
widz42
Nikt nie oczekuje 40 premier teatralnych !!!!!!! Co za bzdury plecie para- prezes 60-cio lecia TVP. Rzetelna informacja, ciekawa publicystyka, dobre filmy, dokumenty czy seriale to zbyt trudne zadanie dla Brauna & company. Przede wszystkim widzowie oczekuję wymiany tego nieudacznika!!
44 10
odpowiedź
User
Widz
Panie Braun : 1-Oddaj Eurowizję.2- Zacznij w swojej tv emitować znakomite seriale{zgadzam się z Ekspertem},dorzucam pasmo z hitami dla młodzieży.3-Stworzyć pasmo z kultowymi serialami jak Dr.Quinn,czy wiele innych.4.Zmienić godz emisji filmów ,teraz za dobrą komedią czekać trzeba do 22.30! 5- Zmienić godziny dotychczasowych powtórek ,co bezsens nadawać premierowy odcinek o 20,a powtarzać następnego dnia o 19.30 lub 16!!! Trochę trzeba pomyśleć,chyba w TVP pracują tacy ludzie. I ta Eurowizja - co za wstyd bez Polski.
23 12
odpowiedź
User
BeeJay
Bądźmy szczerzy - liczba dotychczas uruchomionych kanałów tematycznych już przekracza możliwości finansowe TVP i pewnie też oczekiwania widzów. Choć te ostatnie też są różne. Ja po TVP Seriale oczekiwałbym chociaż pół na pół produkcji nowych (Ranczo i spółka) i tych z lat 70-90. A jak jest każdy widzi: 6 emisji Rancza w ciągu dnia i jeden odcinek starszy w primetimie.
Obawiam się, że TVP ABC jednak nie przebije zagranicznych kanałów dla dzieci, choć zasięg może okazać się czynnikiem decydującym in plus.
18 9
odpowiedź
User
BLAGA
Prezes Braun lubi powoływać się na opinie widzów, liczne głosy poparcia i inne lingwistyczne figury z tego samego, niewielkiego, arsenału słów partyjno-podobnych. Opinia widzów (patrz: tysiące komentarzy na tym i innych portalach) dotyczy wycofania z TVP partyjnych wazeliniarzy i politmajsterkowiczów, którzy już pokazali, co potrafią. Widzowie wiedzą, jak przeciwstawić się działalności przedłużaczy władzy ludowej (ta sama mentalność i socjotechnika). Oglądalność TVP spadła i dalej będzie spadać. Wyborcza aktywność wyborców też. Ps. Argument Teatru Telewizji jest dawno przeterminowany i zaczyna nieładnie pachnieć, ze szkodą dla kultury.
32 9
odpowiedź