SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP będzie współpracować z Netflixem. Trwają dyskusje nad listą produkcji i koprodukcją

Telewizja Polska prowadzi obecnie rozmowy z Netflixem nad współpracą w zakresie koprodukcji serialowej oraz udostępniania własnych pozycji w bibliotece technologicznego giganta - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.

Article

Do tej pory w bibliotece Netflixa pojawił się polski serial - „1983” w reżyserii m.in. Agnieszki Holland i Katarzyny Adamik oraz serial kryminalny "Ultraviolet" produkcji AXN.

Oprócz tego - należąca do Grupy Agora spółka Next Film - nawiązała współpracę z Netflixem, w ramach której polskie filmy z portfolio dystrybutora będą trafiać do bazy światowego giganta.

- Do obecnie dostępnych tytułów z portfolio Next Film sukcesywnie będą dodawane kolejne - współpraca objęła jak na razie 21 tytułów. W zależności od filmu Netflix określa jego czas emisji na platformie - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Robert Kijak, prezes spółki Next Film. Są to tytuły takie jak: „Drogówka”, „Ziarno prawdy”, „Bogowie”, „Król życia”, „Po prostu przyjaźń”, „Disco Polo”, „Polskie gówno” i „Plac zabaw”. - Netflix to dla nas kolejny ważny partner w zakresie dystrybucji - platformy VOD to atrakcyjny sposób udostępniania tytułów filmowych, dopełniający dotychczasowe kanały dystrybucyjne. Cieszymy się, że wiele naszych filmów trafi w ten sposób do szerokiego grona polskich użytkowników tej popularnej platformy - podkreśla Kijak.

Czas na TVP

Teraz do współpracy z Netfliksem ma dołączyć Telewizja Polska, która chce razem z amerykańskim gigantem - jak podał "Dziennik Gazeta Prawna" zająć się koprodukcją serialowej ekranizacji powieści Marka Krajewskiego „Erynie”.

Portal Wirtualnemedia.pl dowiedział się, że rozmowy pomiędzy Netflixem a Telewizją Polską są na zaawansowanym etapie. Nie podpisano jeszcze dokumentów w tej sprawie, ale koprodukcja ma nie być jedynym obszarem, w ramach którego serwis streamingowy miałby nawiązać relacje biznesowe z telewizją publiczną. Netflix jest bowiem zainteresowany szerszą współpracą poprzez włączenie do swojej biblioteki produkcji z zasobów programowych TVP.

W tej chwili uzgadniana jest lista pozycji, jakie miałyby się znaleźć w serwisie. Wiadomo, że mimo zainteresowania nie będzie to polski „Wiedźmin”, ponieważ obecność produkcji mogłaby pokryć się z serialem, który jest tworzony jako oryginalny Netflixa. Platforma miała wyrazić też zainteresowanie serialem Rodzinka.pl, ale ostatecznie ma on nie trafić do jej biblioteki.

Do tej pory strategia zarządu telewizji publicznej zakładała, że na rynku VOD (video na żądanie) nie dzieli się własnymi produkcjami z innymi uczestnikami. Obecnie - w związku z propozycją - ma być rozważana zmiana założeń programowych.

Ostateczną decyzję podejmie jednak zarząd. Z naszych informacji wynika, że na Woronicza 17 oczekuje się pozytywnej opinii w tej sprawie, w związku z tym, że współpraca z platformą postrzegana jest jako duża szansa dla promocji produkcji publicznego nadawcy, ale i dla samej spółki.

Biuro prasowe Netfliksa nie komentuje sprawy.

Według badania Gemius/PBI w marcu br. serwis VoD.tvp.pl zanotował 3,02 mln realnych użytkowników i 43,93 mln odsłon.

Rekordowa pomoc dla TVP

W ub.r. Telewizja Polska otrzymała 979 mln zł z abonamentu i rekompensaty abonamentowej (57 proc. więcej niż rok wcześniej) i zanotowała 908 mln zł z reklam i sponsoringu (po wzroście o 14 proc.). Spółka osiągnęła 31,7 mln zł zysku netto.

W marcu br. prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą wcześniej przez parlament nowelizację Ustawy o radiofonii i telewizji, na mocy której Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają 1,26 mld zł kolejnej rekompensaty abonamentowej. Zdecydowana większość tej kwoty - 1,13 mld zł - trafi do TVP.

W pierwszym kwartale br. Netflix zanotował wzrost wpływów o 22 proc. do 5,42 mld dolarów oraz 344 mln dolarów zysk netto. W ciągu trzech miesięcy platforma pozyskała 9,6 mln nowych subskrybentów, a globalnie ma obecnie ponad 148,8 mln użytkowników. Pod koniec kwietnia firma poinformowała, że zwiększy swoje zadłużenie o 2 mld zł, a środki te zostaną przeznaczone na realizację nowych treści i zakup licencji do zewnętrznych produkcji.

Platforma nie ujawnia, ilu płacących użytkowników ma w Polsce. Z szacunków Amper Analysis wynika, że może ich być 800 tys. Według badania Gemius/PBI w marcu br. Netflix miał w Polsce 3,43 mln realnych użytkowników i odnotował 43,35 mln odsłon.

Dołącz do dyskusji: TVP będzie współpracować z Netflixem. Trwają dyskusje nad listą produkcji i koprodukcją

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ciekawy
A co z planami zakupu Showmax, prezesie Kurski? Jeszcze niedawno mówił Pan, że TVP VOD jest dużo lepsze niż Netflix.
odpowiedź
User
czytelnik
Dwa lata temu Kurski pisał na Twitterze: "TVP udostępniła w Sieci popularne seriale z PRL. Netflix w odstawkę". Czyżby jednak się zlitował nad Amerykanami?
odpowiedź
User
Pietrek
Najpierw zgarnęli z rynku co ich, zbudowali nowego VOD-a (numer 1-2 w kraju), teraz podzielą się z potentatem zza Oceanu. Dziwne
odpowiedź