TVP Cieliszaka
Według TVP twórcą telewizji publicznej był Cieliszak, ojciec obecnego rzecznika TVP. Rada Etyki Mediów protestuje
25 października 1952 roku Doświadczalna Stacja Telewizyjna Instytutu Łączności w Warszawie nadała pierwszy eksperymentalny program telewizyjny - odbierany przez 24 odbiorniki Leningrad ustawione na ulicach i w zakładach pracy. Udało się. Prace Instytutu Łączności (przekształconego potem w Państwowy Instytut Telekomunikacji oraz Instytut Tele- i Radiotechniczny) nadzorowali profesor Janusz Groszkowski i inżynier Lesław Kędzierski. Kędzierski nazywany powszechnie ojcem polskiej telewizji badania nad nią prowadził od 1935 roku. W informatorze o TVP "50 lat - firma z tradycjami" (po angielsku nawet z wielkimi tradycjami) nie ma o tym słowa.
Jedyne zdjęcie ilustrujące początki telewizji opatrzono podpisem, że widnieje na nim organizator i pierwszy dyrektor ITR magister inżynier Kazimierz Cieliszak. Zamieszczono także fotografię poświęconej mu tablicy pamiątkowej. Sugeruje to, że jest on twórcą telewizji polskiej - a to nieprawda. Większe zasługi mieli Kędzierski, Groszkowski i cały zespół inżynierów PIT. Zresztą na zdjęciu z 1953 roku figuruje właśnie jeden z nich, Michał Wysokiński, a nie Cieliszak. Zacny skądinąd Cieliszak szefem ITR został w 1956 roku, gdy telewizja zakończyła okres doświadczalny i stała na nogach: w Warszawie było już wtedy 10 tysięcy odbiorników, program nadawano cztery razy w tygodniu.
Członek Rady Etyki Mediów Michał Bogusławski zastanawia się, czy eksponowanie postaci Cieliszaka nie wiąże się z tym, że jest on ojcem Janusza Cieliszaka, obecnego rzecznika zarządu TVP SA oraz szefa telewizyjnego działu PR i promocji. Bogusławski wysłał w tej sprawie list do prezesa Kwiatkowskiego. Tym razem otwarty, bo na wcześniejsze pisma nigdy nie otrzymał odpowiedzi.
TVP
Dołącz do dyskusji: TVP Cieliszaka