SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP Cieliszaka

Według TVP twórcą telewizji publicznej był Cieliszak, ojciec obecnego rzecznika TVP. Rada Etyki Mediów protestuje

Telewizja Polska obchodzi pięćdziesiąte urodziny. Z tej okazji wydała kolorowy informator o sobie. Prezes zarządu Robert Kwiatkowski w poetyce typowej dla wydawnictw reklamowych opowiada, po polsku i angielsku, o działalności swojej stacji. Ze słów prezesa wynika, że telewizja publiczna jest największym mecenasem kultury, i to wysokiej, bo niektóre tematy "nie trafiają na naszą antenę celowo, gdyż nasi widzowie nie są i nie mogą być towarem sprzedawanym reklamodawcom". "Pamiętajmy, że naszym obowiązkiem jest także przekazywanie wiarygodnych i pełnych informacji o otaczającym nas świecie", pisze Kwiatkowski - czytamy w Rzeczpospolitej.

25 października 1952 roku Doświadczalna Stacja Telewizyjna Instytutu Łączności w Warszawie nadała pierwszy eksperymentalny program telewizyjny - odbierany przez 24 odbiorniki Leningrad ustawione na ulicach i w zakładach pracy. Udało się. Prace Instytutu Łączności (przekształconego potem w Państwowy Instytut Telekomunikacji oraz Instytut Tele- i Radiotechniczny) nadzorowali profesor Janusz Groszkowski i inżynier Lesław Kędzierski. Kędzierski nazywany powszechnie ojcem polskiej telewizji badania nad nią prowadził od 1935 roku. W informatorze o TVP "50 lat - firma z tradycjami" (po angielsku nawet z wielkimi tradycjami) nie ma o tym słowa.

Jedyne zdjęcie ilustrujące początki telewizji opatrzono podpisem, że widnieje na nim organizator i pierwszy dyrektor ITR magister inżynier Kazimierz Cieliszak. Zamieszczono także fotografię poświęconej mu tablicy pamiątkowej. Sugeruje to, że jest on twórcą telewizji polskiej - a to nieprawda. Większe zasługi mieli Kędzierski, Groszkowski i cały zespół inżynierów PIT. Zresztą na zdjęciu z 1953 roku figuruje właśnie jeden z nich, Michał Wysokiński, a nie Cieliszak. Zacny skądinąd Cieliszak szefem ITR został w 1956 roku, gdy telewizja zakończyła okres doświadczalny i stała na nogach: w Warszawie było już wtedy 10 tysięcy odbiorników, program nadawano cztery razy w tygodniu.

Członek Rady Etyki Mediów Michał Bogusławski zastanawia się, czy eksponowanie postaci Cieliszaka nie wiąże się z tym, że jest on ojcem Janusza Cieliszaka, obecnego rzecznika zarządu TVP SA oraz szefa telewizyjnego działu PR i promocji. Bogusławski wysłał w tej sprawie list do prezesa Kwiatkowskiego. Tym razem otwarty, bo na wcześniejsze pisma nigdy nie otrzymał odpowiedzi.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP Cieliszaka

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Andrzej Bibinski
Cieliszak nie byl tworca telewizji,ale byl tworcaITR i swietnym dyrektorem .B yl organizatorem wielu waznych przedsiewziec technicznycz,np pierwszego odbiornika tranzystorowego,nowoczesnego gramofonu itd.
odpowiedź