SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP dla SLD

TVP nie publikuje sondaży niekorzystnych dla SLD

Jarosław Sellin, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zarzucił TVP sprzyjanie SLD. Jako dowód przytacza wydarzenie z ostatniego piątku, gdy TVP nie opublikowała zamówionego i sfinansowanego przezeń sondażu sprzed II tury wyborów samorządowych w którym kandydaci SLD wypadli słabo. Sondaż kosztował TVP 165 tys. zł plus VAT.

- Nasuwa się podejrzenie, że powodem był niekorzystny w tym sondażu wynik kandydatów lewicy na urzędy prezydenckie w wielkich miastach (co potwierdziły same wybory). Wśród socjologów dominuje pogląd, że sondaże dające komuś szanse na zwycięstwo wyborcze jeszcze bardziej mobilizują jego elektorat do pójścia do urn. Zachowanie TVP wpisało się więc w tym przypadku w strategię wyborczą sztabu SLD, który nie mógł być zainteresowany publikacją niekorzystnego dla jego kandydatów sondażu. Zaniechanie to było tym bardziej rażące, że przed I turą tegorocznych wyborów, a także przed wyborami parlamentarnymi 2001 i prezydenckimi 2000, gdy sondaże antycypowały zwycięstwo lewicy, TVP chętnie publikowała je i szeroko komentowała tuż przed ciszą wyborczą - czytamy w liście Sellina do prezesa TVP, Roberta Kwiatkowskiego.

To nie jedyne zarzuty członka KRRiTV wobec TVP. Oto fragmenty listu:

"- Zakończyła się kolejna, czwarta już kampania wyborcza, od kiedy objął Pan stanowisko prezesa telewizji publicznej. Tak jak w trakcie poprzednich kampanii (1998, 2000, 2001), po raz kolejny TVP oskarżana była o sprzyjanie jednej sile politycznej - SLD. W związku z tym proszę o odpowiedzi na następujące pytania:

- Jaki był procentowy udział obecności kandydatów na prezydenta Warszawy, Poznania, Krakowa, Gdańska i Łodzi w programach informacyjnych i publicystycznych TVP (uwzględniając w tym programy ośrodków regionalnych) od 1 pażdziernika do 8 listopada b.r.? W wielu miejscach formułowane były zarzuty, że TVP wprzęgnięta została w strategię lokalnych sztabów wyborczych kandydatów SLD na prezydentów miast.

- Jakie konsekwencje służbowe wyciągnął Pan w stosunku do redaktora Andrzeja Kwiatkowskiego, który kierował jednym ze sztabów wyborczych, prowadząc w tym samym czasie czołowe programy publicystyczne o charakterze politycznym w TVP?

Niezrozumiały jest też dla mnie fakt, że 11 listopada, gdy znane już były oficjalne wyniki II tury wyborów samorządowych (a poza tym faktem jedynym ważnym wydarzeniem były obchody Dnia Niepodległości), w czołowym programie informacyjnych TVP, czyli w "Wiadomościach" o 19.30, poświęcono temu wydarzeniu 4 minuty w półgodzinnym paśmie informacyjnym (dla porównania w "Faktach" TVN temat ten analizowany był dwa i pół razy dłużej). Czyżby dlatego, że SLD poniósł klęskę? Wielu obserwatorów poczynań programowych TVP ostatnich 6 lat, oglądając to, pewnie zadawało sobie retoryczne pytanie, jak ten fakt byłby relacjonowany i analizowany gdyby prezydentem Warszawy został M.Balicki, Łodzi - K.Jagiełło, Gdańska - M.Formela, Wrocławia - L.Geringer d'Oedenberg...

Panie Prezesie!

Wobec takiej, konsekwentnej niestety polityki programowej kierowanej przez Pana telewizji, nie dziwi fakt, że 73% Polaków wskazało na TVP jako telewizję sprzyjającą obecnemu rządowi, a telewizje prywatne uznali za bardziej obiektywne (badania ARC Rynek i Opinie z maja b.r.). Ponownie więc apeluję do Pana, by przeczytał Pan art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji i wyciągnął wnioski z tej lektury" - czytamy w liście Jarosława Sellina.

 

Co na te zarzuty TVP? Dlaczego niekorzystne dla SLD sondaże stacja podała nie w piątkowych "Wiadomościach" o wielkiej widowni, a dopiero w niedzielnym bloku wyborczym (w godz. 21.30 - 23.00) w słabo oglądanej Trójce i to na dodatek równolegle z pierwszymi, nieoficjalnymi wynikami głosowania z poszczególnych miast?

- Sondaże były zamówione z myślą o Programie III i jego niedzielnym wieczorze wyborczym. Sukcesywnie inwestujemy w ten kanał, by zwiększyć jego udział w rynku - odpowiada "Rzeczpospolitej" rzecznik TVP Jacek Snopkiewicz.


 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP dla SLD

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl