SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP i KRRiT zapłacą Polsatowi?

Polsat może żądać odszkodowania - taki wniosek wynika po decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego

TV Polsat wygrała ostatecznie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym spór z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji oraz z Telewizją Polską o cofnięcie koncesji na nadawanie w systemie cyfrowym programów telewizji publicznej - poinformowała "Rzeczpospolita"

Programy te rozpowszechnia obecnie Polsat Cyfrowy, który zgodnie z ustawą o wolności gospodarczej nie potrzebuje już na to koncesji.

- Spółka może się natomiast domagać odszkodowania od KRRiT za przeszło dwa i pół roku, kiedy nie mogła nadawać programów telewizji publicznej - twierdzi mec. Józef Birka z Polsatu.

Birka nie ujawnia jednak czy Poslat wystąpi z takim wnioskiem.

Przypomnijmy, że Polsat otrzymał od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prawo do retransmisji kanałów telewizji publicznej na swojej satelitarnej platformie cyfrowej w grudniu 1998 r. Programy TVP wpisano do koncesji wydanej dla telewizji Zygmunta Solorza ponieważ telewizja publiczna zgodziła się na ich retransmisję przez Polsat. Jednak w marcu 2000 r. Robert Kwiatkowski, prezes TVP, zawiadomił Radę, że Polsat retransmituje programy telewizji publicznej bez jej zgody. Jego zdaniem umowa z Polsatem była jedynie promesą, która już wygasła. TVP przyznała, że w 1998 r. zgodziła się na piśmie na nadawanie jej programów, ale pod warunkiem późniejszego określenia w odrębnej umowie warunków finansowych porozumienia.

Przewodniczący KRRiT wezwał Polsat do zaniechania retransmisji programów TVP. Telewizja zaskarżyła tę decyzję do NSA ale sąd oddalił skargę. Co prawda prezes NSA wzniósł rewizję nadzwyczajną od tego wyroku do Sądu Najwyższego, ale ten ją odrzucił bez merytorycznego rozpoznania twierdząc, że sprawą powinien zajmować się sąd powszechny a nie administracyjny.

W kwietniu 2003 roku NSA oddalił skargę Polsatu. Według sądu retransmisja programów bez zgody nadawcy jest niezgodna z prawem i może być podstawą cofnięcia koncesji. Dlatego też w maju kanałyTVP zniknęły z  ofert CP.

We wrześniu 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, któremu NSA przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, uchylił decyzje przewodniczącego KRRiT z podobnym uzasadnieniem. A we wtorek NSA oddalił skargi kasacyjne KRRiT oraz TVP, zarzucające, że WSA nie ustosunkował się do faktu, iż TV Polsat naruszała przepisy prawa autorskiego.

NSA podkreślił, że cofnięcie koncesji może nastąpić jedynie, gdy jest ona wykonywana w sposób sprzeczny z ustawą o radiofonii i telewizji. Przepisy tej ustawy określają, w jakich sytuacjach cofa się koncesję, a żadna tu nie zachodziła.

Kanały TVP wróciły na platformę Cyfrowego Polsatu w grudniu 2004 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP i KRRiT zapłacą Polsatowi?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl