SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP miała 20,5 mln zł straty w 2013 roku

Telewizja Polska w 2013 roku zanotowała 20,5 mln zł straty. Jest to rezultat lepszy niż rok wcześniej, gdy strata publicznej telewizji wynosiła aż 218 mln zł. Przychody TVP z reklam i sponsoringu spadły w ub.r. o 9 proc.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. TVP Article

TVP tłumaczy, że zakończyła 2013 rok na minusie, bo Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przesunęła część wpływów abonamentowych w wysokości 38,7 mln zł z grudnia 2013 roku na styczeń 2014 roku. Gdyby kwota ta jeszcze w ub.r. wpłynęła na konto spółki, wynik finansowy TVP za 2013 rok byłby dodatni.

Przychody z abonamentu w 2013 r. wyniosły 282,4 mln zł i wzrosły drugi rok z rzędu. W porównaniu z 2012 r. spółka otrzymała o 28,5 mln zł więcej, jednak w porównaniu z 2007 r. spółka uzyskała z wpływów abonamentowych o 233 mln zł mniej.

- Wielkość wpływów abonamentowych, mimo odwrócenia obserwowanego w poprzednich latach trendu spadkowego, jest wciąż dalece niewspółmierna do nakładów ponoszonych na cele misyjne. Abonament stanowił zaledwie 19 proc. przychodów ogółem, co jest najniższym odsetkiem środków publicznych w strukturze przychodów spośród wszystkich telewizji publicznych w Europie - podano w komunikacie przesłanym do Wirtualnemedia.pl.

Zwrócono w nim też uwagę, że spółka od kilku lat otrzymuje mniej niż połowę wpływów abonamentowych. W drugiej połowie 2013 r. TVP otrzymała 40 proc. przychodów abonamentowych, resztę Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeznaczyła na publiczne radio. Zgodnie z zapowiedzią KRRiT w 2014 r. udział telewizji w przychodach abonamentowych zwiększy się o 10 proc. do poziomu 54,5 proc. wpływów abonamentowych.

Przychody TVP z reklamy i sponsoringu w 2013 r. wyniosły 864 mln zł i były niższe o 9 proc. w stosunku do 2012 r. Spadek ten spółka tłumaczy trwającym trzeci rok z rzędu kryzysem na rynku reklamy oraz spadającymi udziałami głównych anten w następstwie zwiększenia liczby programów ogólnokrajowych po cyfryzacji telewizji naziemnej oraz utraty przewagi zasięgu technicznego przez kanały TVP.

W komunikacie podkreślono jednak, że od sierpnia 2013 r. nastąpiło odwrócenie negatywnego trendu spadkowego w zakresie przychodów z reklamy. W ostatnich trzech miesiącach Telewizja Polska notuje „wyraźną pozytywną dynamikę przychodów reklamowych”. TVP pochwaliła się też, że aż o 107 proc. wzrosły przychody z reklamy w internecie.

Postępuje dywersyfikacja źródeł przychodów  TVP. W 2013 r. o prawie 29 proc. wzrósł poziom pozostałych przychodów spółki i wyniósł blisko 233 mln zł. Do góry poszły m.in. wpływy z reemisji, sprzedaży licencji i programów oraz dotacji celowych. Spółka odnotowała przychody w wysokości ponad 27 mln zł ze sprzedaży majątku. Sprzedano 18 nieruchomości, a kilkadziesiąt kolejnych jest przygotowywanych do sprzedaży, ich wartość spółka szacuje na ok. 300 mln zł.

Koszty działalności operacyjnej TVP w ub.r. wyniosły 1,46 mld zł, 66 mln zł niż rok wcześniej. W ramach restrukturyzacji zmniejszono zatrudnienie w Telewizji Polskiej o 70 etatów. 31 grudnia 2013 r. w spółce zatrudnionych na etatach było 3328 osób. W zeszłym roku o 10 mln zł spadły też koszty wynagrodzeń pracowników, a o 18 mln zł - koszty funkcjonowania oddziałów terenowych.

Spółka podała, że obecnie jej sytuacja finansowa  jest ustabilizowana. Po dwóch miesiącach 2014 roku wynik finansowy TVP wynosi 106,4 mln zł. Jest on lepszy od planu o 76,2 mln zł i wyższy o 83,3 mln zł w stosunku do analogicznego sprzed roku.

TVP tłumaczy, że to nie tylko efekt decyzji KRRiT o przesunięciu części wpływów abonamentowych dotyczących 2013 roku na styczeń 2014 r., ale też skutek wzrostu przychodów reklamowych i sponsorskich oraz wzrostu pozostałych przychodów, a także niewykonania planu kosztów w kwocie 6,4 mln zł (powodem tego były oszczędności i ostrożne gospodarowanie budżetem spółki).

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP miała 20,5 mln zł straty w 2013 roku

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ekspert
Gratulacje dla prezesa brauna ;)
22 23
odpowiedź
User
ja
Spokojnie spokojnie...dołoży sie z podatków...za duzo znajomych "Partii" pracuje w tej instytucji. Polaczki płacic podatki!
23 24
odpowiedź
User
szyd
TVP - 15 kanałów - 20 mln na minusie - 3,300 zatrudnionych. BBC - 10 kanałów - 600 mln na plusie - 3,500 zatrudnionych. (źródło Wikipedia) Tak rzadza postkomuchy z "Partyjnego" powołania.
39 18
odpowiedź
User
ho
hahahahahaha wykazac strate by nie zapłacic podatku od zysku hahaha. Nawet Państwówka nie chce płacic podatków. Paranoja, troche czuje sie jak Frajer...
19 19
odpowiedź
User
Piotr
A niech Tvp jeszcze więcej zatrudnia takie ochłapy po innych stacjach jak Hanna Lis czy Beata Tadla czy Tomasz Sekielski ,czy Agata Młynarska ,Tomasz Kammel itd to jeszcze dużo więcej straty będą mieli bo nikt nie chce ich gęby oglądać a oni i tak dalej ich trzymają skoro widownia mała to znaczy że ludzie tych ludzi nie chcą oglądać i powinno się zdjać te żałosne programy z udziałem tych nie lubianych ludzi czy w Tvp pracują same tępe ludzie czy co?
43 15
odpowiedź