SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP odpowiada SDP: dziennikarze podpisują oświadczenia dotyczące etyki

- Dziennikarze TVP mają obowiązek zapoznania się z zasadami etyki i podpisania oświadczenia w tej sprawie - tak Telewizja Polska odpowiada na postulat Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dotyczącej wpisania do umów dziennikarskich klauzul etycznych.

TVP odpowiada SDP: dziennikarze podpisują oświadczenia dotyczące etyki

Zarząd warszawskiego oddziału SDP list otwarty do prezesa TVP Juliusza Brauna wysłał w czwartek. Postuluje w nim, aby wprowadzić do kontraktów dziennikarskich w TVP klauzulę etyczną zobowiązującą dziennikarzy do stosowania zasad pluralizmu, bezstronności, rzetelności i niezależności. - Klauzula ta powinna zobowiązywać zarówno pracodawcę, jak i pracobiorcę - napisał zarząd w liście.

- Jesteśmy przekonani (...) że wprowadzenie do kontraktów dziennikarskich postulowanych przez nas zasad, czyli wymogu sumiennego stosowania w praktyce Ustawy o Radiofonii i Telewizji, wraz z systemem szkoleń wewnętrznych, przyczynią się do uzdrowienia sytuacji w mediach publicznych, a tym samym do zwiększenia ich wiarygodności i grona ich odbiorców - czytamy w liście SDP (więcej na ten temat).

Jak poinformowała nas w piątek Joanna Stempień-Rogalińska, rzecznik prasowa TVP, we wstępnych założeniach odpowiedzi na list telewizja publiczna zwraca uwagę, że “dziennikarstwo w Telewizji Polskiej realizuje idee służby publicznej oparte na rzetelności, uczciwości, bezstronności i obywatelskiej wrażliwości, a także na najlepszych wzorcach i standardach warsztatowych. Wartości te wyznaczają dziennikarzom telewizji publicznej sposób postępowania zawodowego, który został ustalony w Zasadach etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej (...) przyjętych do stosowania uchwałą zarządu Telewizji Polskiej z dnia 6 kwietnia 2006 roku”.

Jak pisze TVP, jej “dziennikarze mają obowiązek zapoznania się z zasadami etyki i podpisanie oświadczenia w tej sprawie, które jest przechowywane w aktach osobowych dziennikarza zatrudnionego w oparciu o stosunek pracy lub stanowi załącznik do umowy cywilnoprawnej”. - Obowiązek przestrzegania zasad etycznych obowiązuje dziennikarzy będących pracownikami, jak również współpracowników Telewizji Polskiej. Postępowanie dziennikarza niezgodne z zasadami etyki dziennikarskiej stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych i może skutkować rozwiązaniem umowy - dodaje TVP w projekcie odpowiedzi.

- Podpis pod oświadczeniem nie jest zwykłą formalnością, gdyż ma wagę osobistego zobowiązania do honorowania zasad etycznych obowiązujących dziennikarzy TVP. Nad przestrzeganiem zasad etycznych przez dziennikarzy czuwa w TVP niezależna Komisja Etyki. Pomysł SDP nie bierze pod uwagę tego systemu kontroli wypracowanego w TVP - wyjaśnia nam Joanna Stempień-Rogalińska.

Grzegorz Cydejko, prezes warszawskiego oddziału SDP, podkreśla, że w postulacie stowarzyszenia najważniejszejest to, że klauzulę etyczną podpisywałby nie tylko dziennikarz, ale też jego pracodawca. – Chodzi o to, aby dziennikarz, który odmówił wykonania nierzetelnego materiału, nie mógł zostać wyrzucony z tego powodu z pracy, ani poddany mobbingowi – wyjaśnia w rozmowie z nami Cydejko. Takie rozwiązanie obecnie w TVP nie funkcjonuje.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP odpowiada SDP: dziennikarze podpisują oświadczenia dotyczące etyki

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
~~Bolo~~
Płacąc abonament, oczekuję zwłaszcza od TVP rzetelności i bezstronności, a nie prezentacji w stylu Pospieszalskiego.
odpowiedź
User
Radwan
Niezależna komisja etyki ? No to tow. Braun pojechał na maksa z obłudą i zakłamaniem, może jeszcze kolega Modlinger jest tym wielkim niezależnym ?
odpowiedź
User
Olga
A Lis już się podpisał ? Konkretne nazwiska,proszę , aby móc później zweryfikować
odpowiedź