SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP tylko dla koalicji

W TVP trzy razy częściej występowali koalicjanci

W styczniu i lutym 2003 r. wystąpienia przedstawicieli rządu i koalicji parlamentarnej w audycjach informacyjnych i publicystycznych TVP zajęły blisko trzykrotnie więcej czasu niż wystąpienia przedstawicieli opozycji. Zaś w marcu, po rozpadzie koalicji rządzącej, przewaga ta zmalała prawie o półtora raza.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeanalizowała wyniki pomiarów wystąpień przedstawicieli naczelnych organów państwa, partii, ugrupowań politycznych, związków zawodowych w pierwszym kwartale 2003 roku w programach Telewizji Polskiej (Programy 1 i 2) i Polskiego Radia (Programy 1,2 i 3, Radio Bis i Radio Polonia).

Krajowa Rada poinformowała, że czas wystąpień prezydenta i przedstawicieli jego kancelarii w audycjach informacyjnych i publicystycznych TVP wyniósł 4,1 godziny, co stanowiło 6,1 proc. łącznego czasu wystąpień przedstawicieli życia politycznego w pierwszym kwartale.

Wypowiedzi przedstawicieli rządu w styczniu i lutym, gdy jeszcze w jego skład wchodziło PSL, zajęły 19,2 godz., co stanowiło 41,7 proc. łącznego czasu wystąpień. Zaś w marcu, po wystąpieniu PSL z rządu, czas ten skrócił się i wyniósł 6,7 godz., czyli 31,7 proc. czasu łącznego.

W okresie styczeń-luty wystąpienia przedstawicieli koalicji parlamentarnej (SLD-UP-PSL) zajęły 11,7 godz., co stanowiło 25,3 proc. łącznego czasu wystąpień przedstawicieli polityków w tych miesiącach. Natomiast w marcu, po zmianie składu koalicji parlamentarnej, wystąpienia jej przedstawicieli (SLD-UP-PLD) zajęły 4,4 godz., a więc 21 proc. łącznego czasu wystąpień.

Podczas dwóch pierwszych miesięcy roku wystąpienia przedstawicieli partii opozycji parlamentarnej zajęły 10,8 godz., co stanowiło 23,5 proc. łącznego czasu wystąpień w tym miesiącu. W marcu natomiast - 7,8 godz., czyli 37 proc. łącznego czasu.

Wejście PSL w skład opozycji parlamentarnej zwiększyło o 13,5 punktu procentowego czas wystąpień jej przedstawicieli - czytamy w komunikacie KRRiT.

W programach Polskiego Radia w pierwszym kwartale 2003 r. czas wystąpień prezydenta i przedstawicieli jego kancelarii wyniósł 11,7 godziny, czyli 7,8 proc. łącznego czasu wystąpień na antenie przedstawicieli życia politycznego w tym okresie.

Wypowiedzi przedstawicieli rządu w styczniu i lutym zajęły 28,7 godz., co stanowiło 31,6 proc. łącznego czasu wystąpień. W marcu zaś 17,5 godz., to jest 30,1 proc..

Opuszczenie koalicji rządzącej przez PSL tylko nieznacznie wpłynęło więc na obniżenie udziału procentowego wypowiedzi przedstawicieli rządu w łącznym czasie wystąpień - głosi komunikat.

Wystąpienia przedstawicieli koalicji parlamentarnej (SLD-UP-PSL) w programach PR w pierwszych dwóch miesiącach roku zajęły 25 godzin - 27,5 proc. łącznego czasu wystąpień. W marcu wypowiedzi koalicjantów w zmienionym składzie (SLD-UP-PLD) zajęły 13,4 godz., co stanowiło 23 proc. łącznego czasu wystąpień polityków w tym miesiącu, czyli nieco mniej niż przy jej poprzednim składzie.

W okresie styczeń-luty wystąpienia przedstawicieli partii opozycji parlamentarnej zajęły 25 godzin, co stanowiło 27,5 proc. łącznego czasu wystąpień przedstawicieli życia politycznego w tym czasie, zaś w marcu zajęły 20,7 godz., czyli 35,7 proc..

Jak informuje KRRIT, wejście PSL w skład opozycji zwiększyło o 8,5 proc. punktu procentowego czas wystąpień jej przedstawicieli.

Analizę wykonano na podstawie pomiarów wystąpień prowadzonych samodzielnie przez Telewizję Polską i Polskie Radio.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP tylko dla koalicji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl