SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP utoruje nadawcom z MUX-8 drogę do renegocjacji umów z Emitelem. „Spotkania szefów PIKE, UKE, KRRiT i TVP”

Telewizja Polska chce wejść na MUX-8, ale na określonych zasadach ekonomicznych, dlatego negocjuje warunki umowy zaproponowane przez Emitel. Od wyników tych rozmów oraz od postępowania UKE zależy, czy pozostali nadawcy z ósmego multipleksu - niezadowoleni z zasięgu technicznego i oglądalności kanałów - będą renegocjować swoje umowy - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Nadawcy komercyjni podczas 44. Konferencji PIKE w Poznaniu, fot. Łukasz BrzezickiArticle

Ósmy multipleks został uruchomiony w połowie 2016 roku. Od końca października ub.r na MUX-8 nadawany jest kanał Zoom TV (należący do Cable Television Networks & Partners), od listopada kanał Nowa TV (ZPR Media), a od początku grudnia ub.r. - WP (Wirtualna Polska) i Metro (nadawcą była Agora, ale kanał został przejęty przez Discovery Polska).

Trzy sloty na tym multipleksie przyznano Telewizji Polskiej, która może umieścić tam trzy kanały w standardowej rozdzielczości (SD) lub jeden w standardowej rozdzielczości i drugi w jakości HD. Do tej pory ich nie uruchomiła, choć - jak informowaliśmy w sierpniu - TVP chce wejść na MUX-8 w 2018 roku, prawdopodobnie na początku roku.

Tę deklarację podtrzymał wiceprezes TVP Maciej Stanecki, który w poniedziałek spotkał się w Poznaniu z prezesem PIKE Jerzym Straszewskim, prezesem UKE Marcinem Cichym oraz przewodniczącym KRRiT Witoldem Kołodziejskim.

- Po raz pierwszy spotkaliśmy się z telewizją publiczną od momentu rozdania koncesji. Jest nadzieja na pewne porozumienie - stwierdza szef PIKE Jerzy Straszewski. - Prezes Stanecki poinformował, że Telewizja Polska nadal jest zainteresowana wejściem na MUX-8, ale na określonych zasadach ekonomicznych - dodaje.

Straszewski ujawnia, że trwa negocjowanie warunków umowy między Telewizją Polską a firmą Emitel, która jest operatorem ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. TVP nie chce się zgodzić na stawki Emitela i przedstawia własne propozycje. - To jest warunek, aby umowa została podpisana - podkreśla Straszewski.

Co to oznacza dla nadawców Zoom TV, Metro, WP i Nowa TV? Jeśli Emitel w toku negocjacji z Telewizją Polską zgodzi się na niższe stawki to pozostali nadawcy będą mieli ułatwiony start do renegocjacji własnych umów, które zostały podpisane w ub.r. Urząd Komunikacji Elektronicznej prowadzi postępowanie w sprawie uznania Emitela za podmiot o znaczącej pozycji na rynku nadawania sygnału radiowego i telewizyjnego. Prezesi TVP, PIKE, UKE oraz przewodniczący KRRiT mają spotykać się częściej w tej sprawie Emitela.

Kto winny słabej oglądalności kanałów na MUX-8?

Warto dodać, że kanały na multipleksie ósmym mają przeciętne - jak na kanały naziemne - wyniki oglądalności. Nadawcy są niezadowoleni z wyników i obwiniają zasięg MUX-8. - Sprawdzimy techniczny zasięg, który powinien mieć ponad 80 proc. pokrycia, a według nas ma 40 proc. Tu się różnimy z Emitelem i musimy dojść do porozumienia - opisuje prezes PIKE.

Obecny na 44. Międzynarodowej Konferencji i Wystawie PIKE w Poznaniu Przemysław Kurczewski - prezes firmy Emitel - ocenia, że odwlekanie przez Telewizję Polską wejścia na MUX-8 wiąże się z sytuacją finansową TVP oraz brakiem uregulowania systemu finansowania mediów publicznych.

To jednak nie zasięg multipleksu ani kwestie techniczne (np. konieczność przestawienia anteny) - w jego ocenie - są przyczyną niepowodzenia kanałów tam obecnych. W lipcu br. Emitel zakończył wdrażanie ostatniego etapu MUX-8 i podawany przez operatora zasięg techniczny wynosi ponad 97 proc. populacji naszego kraju.

- Pewne stwierdzenia nie mają ugruntowania w rzeczywistości. Ta sieć nadawcza została zmierzona przeze mnie, przez niezależnego eksperta wybranego przez nadawców, została sprawdzona z punktu widzenia projektowego przez Instytut Łączności. Nie wiem, ile jeszcze można rzeczy zrobić i zmierzyć, żeby potwierdzić, że sieć nadawcza jest dobra - tłumaczy Przemysław Kurczewski.

Kurczewski jako problem wskazuje to, że wciąż niewielu widzów wie o MUX-8 i kanałach, które są na nim obecne. Z badania MEC wynika, że o stacjach Zoom TV, Metro, WP i Nowa TV słyszało tylko 36 proc. polskich telewidzów. Przez pierwsze miesiące od uruchomienia tych kanałów nadawcy mieli nadzieję, że wprowadzenie oferty TVP pomoże wypromować MUX-8.

Dane Nielsen Audience Measurement obejmujące okres od dnia startu każdej z tych stacji do 8 sierpnia br. pokazują, że to Metro zbudowało najwyższy wynik (0,21 proc. udziału w grupie 4+), a za nim uplasowały się Nowa TV (0,18), Zoom TV (0,17) i WP (0,11).

TVP odczekała, a inni poszli jak dzik na fuzję

Tymczasem w lutym br. prezes TVP Jacek Kurski w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl wyrażał zadowolenie z opóźnienia decyzji, ale zapowiadał zbliżający się moment decyzyjny w tej sprawie. - Krok w tył i poczekanie jak inni pójdą na MUX-8 jak dzik na fuzję, okazał się słuszny - komentował Kurski.

44. Międzynarodowa Konferencja Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej odbywa się w Poznaniu, w dniach 9-12 października. Portal Wirtualnemedia.pl jest partnerem medialnym wydarzenia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP utoruje nadawcom z MUX-8 drogę do renegocjacji umów z Emitelem. „Spotkania szefów PIKE, UKE, KRRiT i TVP”

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qi
ej. mux-8 na tej częstotliwości mało kto może skutecznie odebrać przy antenach, które ma. podajecie zasięg technologiczny przy antenach dostosowanych a nie tych co ludzie mają. i nie wińcie za to ludzi, tylko dostosujcie się tak żeby było dobrze. sprzedaliście mux-8 jako towar a okazało się że niepełnowartościowy jest i tyle. lekceważenie praw fizyki nigdy nie wychodzi na dobre. i zapłacicie za to. i fajnie. mam także nadzieję, że po tej nauczce w gronie decyzyjnym stacji tv znajdą się wreszcie fachowcy a nie koledzy.
odpowiedź
User
WOW WOW WOW
A po co się droczyć z telewizją naziemną i ciągłymi problemami z odbiorem? Są platformy satelitarne, które działają stabilnie (zaniki sygnału zdarzają się tylko w czasie potężnych burz, kilka razy w ciągu roku i trwa to od kilku do kilkunastu minut). Ciągle z tymi MUX-ami są jakieś problemy, a to antena niedopasowana, a to warunki troposferyczne nie takie itd. Jeśli ktoś nie potrzebuje drogich pakietów i oferty premium, są tanie pakiety do wyboru. NC+ oferuje najniższy pakiet Start za 19,90 zł, Cyfrowy Polsat też ma jakiś pakiet Mini w podobnej cenie. To są śmieszne pieniądze, na które nie stać tylko bezdomnego!
odpowiedź
User
Cyfrowy
Jakie kary zostaną nałożone na TVP za opóźnienia w/s MUX8?
Jakie kary zostaną nałożone na Polskie Radio w/s opóźnienia startu Radia Chopin o 1,5 mies.?
odpowiedź
User
Przemek1704
Moim zdaniem to nie zasięg jest winny słabej oglądalności tych kanałów tylko ich treść bo tam nie ma programu na którym by można oko zawiesić na góra 10 minut bo albo to są powtórki albo jakieś słabe filmy z dolnej półki jak by tam było coś fajnego to i ludzie chcieli by kupić tą antenę dodatkową bo ta antena nie kosztuje majątek bo więcej pieniędzy ludzie wydają na te całe ksw czy inne płatne transmisje tylko to po prostu jest tak że słabe programy słaba widownia
odpowiedź
User
Przemek1704
Bo ATM Rozrywka albo nawet TVP Rozrywka wcale tak małego zasięgu nie mają a popatrzcie na ich wyniki wcale bym się nie zdziwił jak By właśnie takie metro czy nawet Nowa tv mieli większą oglądalność chodź niby mają mniejszy zasięg a dlaczego bo te dwa kanały które tam są to nie powinny się nazywać ATM Rozrywka Tylko Polsat Powtórka i TVP Powtórka i nazwa by wtedy by pasowała do tego co tam jest pokazywane
odpowiedź