SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP World ma ruszyć w 2021 roku. Kurski: dla Polaków za granicą niemówiących już po polsku

W 2021 roku Telewizja Polska zamierza uruchomić anglojęzyczny kanał o roboczej nazwie TVP World. W spółce prace nad nim nadzoruje członek zarządu Mateusz Matyszkowicz. - Istnieje ogromna luka w dotarciu z polskim przekazem do tych Polaków, którzy żyją za granicą, czują związek z krajem, ale nie mówią już w języku polskim - podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl prezes TVP Jacek Kurski.

Jednym z niezaszczepionych polityków jest Jacek Kurski (fot. Akpa)Article

Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Jarosław Sellin poinformował w Radiu ZET, że kanał, nazywany przez niego TVP World, będzie całodobowo nadawał w języku angielskim, pokazując za granicą Polskę i Europę Środkowo-Wschodnią.

- Będziemy bardziej szczegółowo opowiadać światu, w języku najbardziej dzisiaj w świecie uniwersalnym, co się dzieje w całym regionie, nie tylko w Polsce, ale w całym regionie. Myślę, że jesteśmy lepszymi specjalistami od rozumienia tego, co się dzieje w regionie od wielu innych narodów europejskich - powiedział Jarosław Sellin.

Za TVP World odpowiada Mateusz Matyszkowicz

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl prezes Telewizji Polskiej, Jacek Kurski potwierdza, że prace nad kanałem trwają, nadzoruje je członek zarządu spółki Mateusz Matyszkowicz. Wszystko jest na dobrej drodze, by kanał ruszył w 2021 roku.

- Nie ma tylko na razie pewności, czy kanał będzie nazywał się „TVP World”, to robocza nazwa - przekazał nam Jacek Kurski. - Istnieje ogromna luka w dotarciu z polskim przekazem do tych Polaków, którzy żyją za granicą, czują związek z krajem, ale nie mówią już w języku polskim. Chcą przy tym wiedzieć, jaka jest polska perspektywa na pewne kluczowe sprawy. Dla nich dotychczasowa oferta jest niewystarczająca, nasz nowy kanał będzie więc w naturalny, a przy tym niezwykle profesjonalny sposób uzupełniał tę lukę - zapowiada prezes publicznego nadawcy.

Jak się dowiedział portal Wirtualnemedia.pl, póki co nie ma ani dokładnego terminu, ani bliższych szczegółów dotyczących startu nowego kanału. Niewykluczone, że ruszy w pierwszym półroczu 2021 roku.

TVP World ma zastąpić projekt Poland In.

Pod koniec września br. Telewizja Polska ogłosiła przetarg na zakup urządzeń do rozbudowy zespołu emisyjnego kanału Poland IN o możliwość realizacji transmisji live. Według naszych informacji ma to być zapowiedzią rozwoju tego kanału, który obecnie działa w formule internetowej, ale w planach jest też poszerzenie oferty obcojęzycznej.

Poland IN tylko w internecie

Uruchomienie 24-godzinnego anglojęzycznego programu o nazwie Poland24 planowane było wstępnie na 2018 rok. Stacja miała rozpocząć nadawanie w związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Plany zakładały wówczas, że studio lub siedziba tego projektu będzie umiejscowiona poza Polską, a rozważany był Londyn.  Ostatecznie jednak 11 listopada 2018 roku TVP uruchomiła Poland IN, anglojęzyczny kanał, który w całości nadawany jest w internecie. Streaming dostępny jest na całym świecie, poza Ameryką Północną.  Kanał prezentuje polski punkt widzenia na sprawy międzynarodowe, promować ma polską gospodarkę, ekonomię, kulturę, wartości i tradycje.

17 września 2019 roku wystartował kanał TVP Wilno, który emitowany jest na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim. Skierowany jest on do Polaków zainteresowanych historią, kulturą i aktualnymi wydarzeniami. Prace nad uruchomieniem nowego kanału Telewizji Polskiej trwały od początku ub. roku. Z kolei w sierpniu br. ruszył kanał TVP Info ruszył z codziennym pasmem informacyjnych, przygotowywanych z myślą o widzach w USA i Kanadzie.

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników, zarabiających średnio 9 572 zł.

Dołącz do dyskusji: TVP World ma ruszyć w 2021 roku. Kurski: dla Polaków za granicą niemówiących już po polsku

59 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
No to trzeba będzie chyba kolejny miliard dotacji dorzucić.
odpowiedź
User
Władimir
Przecież już jest taki kanał, nazywa się Russia Today.
odpowiedź
User
dan_
W dobie Internetu jeśli, ktoś będzie miał chęć sprawdzić co się dzieję w Polsce to znajdzie dla siebie odpowiednie portale. Pieniądze wyrzucone w błoto, a w takim razie jaki jest sens TVP Polonia? Dołożyć więcej serwisów z tvp nfo i będzie ok.
odpowiedź