SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP zdjęła program "Forum"

Decyzją szefa TVP 1 zaskoczony rzecznik telewizji publicznej Jacek Snopkiewicz

TVP zdjęła z anteny program "Forum", który do tej pory pełnił misję stacji w zakresie udostępnienia partiom politycznym czasu na przedstawienie ich stanowisk. W jego miejsce pojawiła się autorska audycja "Forum polityczne".

Decyzję podjęła dyrekcja Programu Pierwszego. Zaskoczony nią był we wtotek rzecznik TVP Jacek Snopkiewicz.

Do "Forum politycznego" też mają być zapraszani politycy, ale według innego kryterium niż dotychczas. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji publiczna telewizja i radio mają obowiązek stwarzać partiom politycznym możliwość prezentacji ich stanowisk w "węzłowych sprawach publicznych". Ustawa upoważnia Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do wydania rozporządzenia określającego tryb postępowania w tej sprawie. Takie rozporządzenie obowiązywało do niedawna.

Zgodnie z nim do Forum zapraszani byli przedstawiciele partii, które w ostatnich wyborach osiągnęły minimum 3 proc. głosów. W połowie marca Trybunał Konstytucyjny uchylił jednak rozporządzenie po zarzutach Rzecznika Praw Obywatelskich, kwestionującego konstytucyjność takich regulacji.

Właśnie ten fakt skłonił dyrekcję Jedynki do zdjęcia "Forum" z anteny. - De facto to uchylenie decyzji KRRiT pochowało program 'Forum' w tym kształcie do grobu. Jako szefowie anten zostaliśmy zobowiązani do określenia zasad prezentacji stanowisk partii politycznych - powiedział dyrektor Jedynki Sławomir Zieliński.

Zaskoczenia decyzją TVP1 nie ukrywał rzecznik TVP Jacek Snopkiewicz, który dowiedział się o niej od dziennikarzy. Rzecznik powiedział, że w ubiegłą środę zarząd TVP podjął ogólną uchwałę w sprawie dostępu partii do anteny. - Teraz trwa opracowywanie szczegółowych zasad w biurze programowym w konsultacji z antenami, KRRiT, Sejmem, Senatem i partiami, aby nie tworzyć nowych pól konfliktu - powiedział Snopkiewicz.

Do następcy "Forum" - "Forum politycznego" mają być zapraszani tylko reprezentanci siedmiu klubów partyjnych w Sejmie. Oznacza to, że miejsce przedstawiciela Unii Wolności zajmie reprezentant Unii Pracy. - O obecności partii politycznych na antenie, na łamach agencji, w prasie decydują atrakcyjność programowa tych partii, jak również stopień poparcia tych partii i ich wpływ na nasze życie, bo wiadomo, że w rejestrze jest chyba ponad 130 partii - tłumaczy dobór gości Zieliński.

Według niego, na zadania wynikające z ustawy o rtv o dostępności partii politycznych do anteny nie należy patrzeć tylko przez pryzmat programu "Forum", bo są też inne audycje publicystyczne jak "Tygodnik Polityczny Jedynki". - Tam przecież w różnych odmianach, różnych obszarach, różnych długościach pojawiają się przedstawiciele partii politycznych - tłumaczy Zieliński.

Zieliński twierdzi, że formuła "Forum" nie wynikała z misji TVP określonej w ustawie, a jedynie z rozporządzenia KRRiT. Innego zdania jest były szef Rady Juliusz Braun. - Oczywiście jest to misja w precyzyjnym rozumieniu tego słowa - powiedział.

Niezadowolona z decyzji TVP jest Unia Wolności, która o decyzji została listownie powiadomiona dzisiaj przez wicedyrektora TVP1 Rafała Rastawickiego. - Eliminowanie nas z 'Forum' jest działaniem, które zamyka mniejszym partiom możliwość mówienia - uważa przewodniczący UW Władysław Frasyniuk.

Z kolei sekretarz generalny partii Piotr Niemczyk powiedział, że UW traktuje tę decyzję też "jako formę retorsji" za zdecydowane opowiedzenie się za zawieszeniem prezesa TVP Roberta Kwiatkowskiego po apelu komisji śledczej w tej sprawie.

KRRiT pracuje obecnie nad nowym rozporządzeniem; na razie nie udało się wypracować dobrego rozwiązania.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP zdjęła program "Forum"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl