SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Udany wystrzał satelity Americom z przylądka Canaveral

Pierwsza połowa "HD PRIME - America's Cable Neighborhood" zdąża na pozycję 135o W.L.

Przylądek Canaveral Air Force Station, Floryda - 5 luty 2004 - Satelita AMERICOM-10 (AMC-10) należący do SES AMERICOM, spółki SES GLOBAL (notowanej na giełdach w Luksemburgu i Frankfurcie: SESG), został wyniesiony na pokładzie rakiety Atlas IIAS spółki International Launch Services (ILS) o 18.46 czasu wschodniego. Wybudowany przez Lockheed Martin satelita A2100 oddzielił się od rakiety o 19:14. Sygnał z satelity zawierający pierwsze dane telemetryczne został odebrany o 19:59 czasu wschodniego.

"AMC-10 będzie transmitował wiele amerykańskich programów kablowych, docierając do prawie każdego gospodarstwa domowego z wszelkiego rodzaju rozrywką, informacją oraz programami Discovery i Showtime nadawanymi w technologii high definition," powiedział Dean Olmstead, Prezes i CEO firmy SES AMERICOM. "Dzisiejsze wyniesienie na orbitę było doskonale widoczne i z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie działania AMC-10 w drugim kwartale br."

AMC-10 jest satelitą działającym w paśmie C-band, zajmie pozycję orbitalną 135 stopnia W.L. i zastąpi satelitę Satcom C-4. Właśnie wystrzelony satelita AMC-10 jest pierwszym z dwóch satelitów, które stworzą tzw. środowisko HD PRIME SES AMERICOM. Drugi satelita, AMC-11, ma zostać wystrzelony w maju i zostanie ulokowany na pozycji 131 stopnia W.L., zastępując Satcom C-3. Oba satelity A2100 zostały zoptymalizowane na potrzeby kanałów następnej generacji, w tym programów nadawanych w technologii high definition. Każdy z 24 transponderów jest wspomagany przynajmniej jednym 20-watowym SSPA gwarantując prawie 20 % wzrost mocy w stosunku do poprzedników. Dodatkowo wyższy poziom redundancji pokładowej oraz zabezpieczenie transmisji na orbicie ze strony satelity AMC-7 obecnie nadającego z 138 stopnia W.L stanowić będzie ochronę dla kanałów kablowych.

Producenci programów przeznaczonych dla sieci kablowych mogą skorzystać z satelity AMC-10 oraz jego partnera - satelity AMC 11 w celu dotarcia do ponad 80 milionów domów. Lista różnych producentów programów, których transmisja będzie realizowana z nowych satelitów obejmuje m.in. Viacom, A&E Television Networks, C-SPAN, Court TV, Crown Media, Discovery Communications, E! Networks, iN DEMAND, Lifetime Entertainment, NBC, QVC, Scripps Networks i The Weather Channel. AMC-10 ma rozpocząć regularną transmisję na początku maja br.

Ted Gavrilis, prezes Lockheed Martin Commercial Space Systems (LMCSS) powiedział: "Nasza współpraca z AMERICOM trwa od ponad 25 lat i oparta jest na zaufaniu i wzajemnym szacunku. AMC-10 jest dziewiątym satelitą A2100, który wybudowaliśmy dla AMERICOM; jesteśmy dumni, iż powierzono nam tak ważnego satelitę dla AMERICOMA, mającego transmitować programy jego klientów, takie jak: Showtime i kanały MTV należące do Viacom, The Weather Channel, czy HD Theater firmy Discovery".

Mark Albrecht, Prezes ILS powiedział: "AMC-10 jest szóstym satelitą ILS wystrzelonym dla SES AMERICOM, czekamy z niecierpliwością na kolejne trzy zaplanowane na ten rok - jeszcze jeden rakietą Atlas z przylądka Canaveral w maju i dwa rakietą Proton z kosmodromu Bajkonur latem br."
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Udany wystrzał satelity Americom z przylądka Canaveral

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl