SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UE nie chce odłączać piratów od internetu

Parlament Europejski odrzucił projekt ustawy o odłączaniu od internetu użytkowników dzielących się w sieci plikami chronionymi prawem autorskim. Władze w Brukseli uznały, że taki zapis byłby sprzeczny z wolnością obywatelską i prawami człowieka.

UE nie chce odłączać piratów od internetu

Pomysł odcinania dostępu do internetu osobom rozpowszechniającym w sieci pliki z muzyką, filmami i grami został przedłożony w Parlamencie Europejskim. Jednak europosłowie w głosowaniu poparli poprawkę do ustawy o prawach autorskich mówiącą, że odcinanie dostępu do internetu byłoby sprzeczne z wolnościami obywatelskimi i prawami człowieka.

- Wynik głosowania pokazuje, że Parlament Europejski chce utrzymać równowagę między interesami firm dysponujących prawami autorskimi a dobrem użytkowników i dlatego uznał, że tak drastyczny środek zapobiegawczy, jakimi jest odcięcie dostępu do internetu, nie powinien zostać użyty - powiedział rzecznik zgromadzenia.

Stanowisko Parlamentu Europejskiego skrytykował Międzynarodowy Związek Przemysłu Fonograficznego, który uznał, że przegłosowana przez europosłów poprawka została źle sporządzona i kłóci się z resztą ustawy. - W najbliższych miesiącach oczekujemy poważnej dyskusji w Parlamencie Europejskim na temat najlepszych metod zapobiegania kradzieży praw autorskich w internecie - napisała w oficjalnym oświadczeniu organizacja.

Taka decyzja władz w Brukseli stoi w sprzeczności ze stanowiskiem wielu krajów europejskich, które planują wprowadzenie zakazu dostępu do internetu jako kary za rozpowszechnianie w nim treści chronionych prawem autorskim. Takie zamiary ogłosiły już Francja i Wielka Brytania. Jednak jak na razie decyzja Parlamentu Europejskiego nie ma mocy prawnej i pozostawia rządom poszczególnych krajów swobodę w kształtowaniu własnego prawa antypirackiego.

  • Więcej informacji:
  • UE
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UE nie chce odłączać piratów od internetu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl