SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE nałożył na TP 338 mln zł kary

UKE nałożył na TP karę związaną zbyt wygórowaną opłatę za utrzymanie łącza przy usłudze dostępu do internetu - neostrada tp rozdzielonej od abonamentu telefonicznego.

Podał Urząd Komunikacji Elektronicznej w komunikacie.

"W dniu 21 lutego 2007 r. prezes UKE nałożył na telekomunikację Polską karę pieniężną w wysokości 338,97 mln zł za wypełnienie: obowiązku regulacyjnego w zakresie przedstawienia prezesowi UKE do zatwierdzenia cennika usług neostrada tp oraz regulaminu świadczenia usługi neostrada tp obowiązujących od dnia 15 lutego 2007 r., które to dokumenty w swoich postanowieniach obejmują w szczególności opłatę za utrzymanie łącza TP" - podano w komunikacie.

UKE zarzuca też TP SA niewypełnienie "obowiązku regulacyjnego w zakresie określenia ceny usługi utrzymania łącza TP na podstawie kosztów jej świadczenia".

Zapowiadając na początku stycznia nałożenie kary na TP SA prezes UKE Anna Streżyńska powiedziała agencji ISB, że wysokość tej kary będzie maksymalna i wyniesie 3% przychodów TP SA.

W poniedziałek TP SA podała, że miała po audycie 2094 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2006 roku wobec 2216 mln zł zysku rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym, w 2006 roku spółka miała 1055 mln zł zysku netto wobec 1172 mln zł zysku rok wcześniej.

TP SA ogłosiła w połowie grudnia, że opłata za utrzymanie łącza przy usłudze szerokopasmowego dostępu do internetu - neostradzie tp - wyniesie 30 zł netto. Oprócz opłaty za utrzymanie łącza klient TP SA będzie ponosił jeszcze cennikową opłatę za internet, zależną od prędkości transferu danych.

Zgodnie z tymi danymi, które TP przedstawiła i które UKE uznawał za wiarygodne, opłata ta powinna wynieść max. 22 zł netto.

Dotychczas UKE nałożył na TP SA kilka kar (jedną dużą i kilka mniejszych) w łącznej wysokości ok. 107 mln zł, jednak operator nie uiścił jeszcze żadnej z nich.

Tymczasem, jak podała środowa "Rzeczpospolita", nakładaniu przez UKE kar na TP SA związanych z regulowaniem cen detalicznych sprzeciwia się Komisja Europejska. Według gazety, sprawa może trafić nawet do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Rzecznik prasowy Komisji Europejskiej Martin Selmayr powiedział "Rz", że jeśli decyzja dotycząca TP SA będzie się opierała na poprzedniej analizie rynku, to KE być może rozpocznie postępowanie o naruszenie przez Polskę unijnego prawa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE nałożył na TP 338 mln zł kary

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl